מדוע מעמד הפועלים מצביע לימין

מדוע מעמד הפועלים דוחה את שק הערכים שמציע לו השמאל לעומת ערכי הימין המגולם בתמונת ביבי | גרפיקה: קווירפש
מדוע מעמד הפועלים דוחה את שק הערכים שמציע לו השמאל לעומת ערכי הימין המגולם בתמונת ביבי | גרפיקה: קווירפש

בימים שבהם השמאל הישראלי מגלה את גבולותיו ביחס לשאלות של זהות ולא מצליח לצמוח ולהוות אלטרנטיבה חזקה להפלת משטר נהנתניהו. אייל קליין המליץ בעבורי לקרוא כתבה יפה שעוסקת מדוע אמריקאים ממעמד נמוך מצביעים לימין הרפובליקני. החלטתי לתרגם חלק מהמסקנות שלה (בתרגום חופשי, אשמח להערות) בכדי לעורר אותנו לחשוב מחדש ואולי להתכונן ולהכין את דמותו של השמאל לקראת אתגרי המאה עשרים ואחת.

1. הימנים לא רוצים את מדינת הרווחה שתדאג להם כמו שמבטיחים להם בשמאל, בשביל זה יש להם את המשפחה הגרעינית (המשפחה היא היישות הדואגת ולממשל יש תפקיד אחר. הממשל מחבר ויוצר סדר חברתי שמגן ומעניק שייכות, הזדהות וכוח).

2. נאמנות, כבוד וסמכות עם מידה נכונה של הענשה חשובה יותר למעמד פועלים (כסוג קשר חברתי מאחד) מאשר מקום (שמאלי) שמעמיד גבולות לאגואיזם ואינדיוידואליזם.

3. בזמן שמספר הזוגות שמתחתנים יורד, ותהליכי גלובזליציה ושונות מתחזקים, מסורת משותפת מתערערת, אזי יש לנו צורך בכוח המחבר המוסרי של הימין.

4. בזמנים של משבר כאשר יש חשש לסדר החברתי, אנשים פונים לימין בכדי למצוא סדר ולאומיות ואומה גדולה. הם דוחים את אותה אומה (שמאלית) שמטפחת ומפרה אותם.

5. השמאל שם את יהבו על השיוויון ואי שוויון, אך הימין מחפש את האינטרס מי עומד מאחורי מי ואיפה הרמייה.

6. לשמאל יש נטייה למצוא מקום ולדאוג לחלש, החולה והרגיש מעל לכל הצורך המוסרי שלהם. למפלגות מסוימות יש צורך לעזור לאלו שנפגעו מגזענות, אי שוויון ומזל רע. אבל כשהשמאל דואג לנצרך ולנזקק, הוא שוכח לפנות לצרכים המורליים, הדאגות ולחששות, וכך לפעמים אותו גוף שמאלי (עם כ"כ הרבה כוונות טובות) מוצא את עצמו – עושה את הפעולה ההפוכה – ופוגע בנמעניו הישירים.

כאשר מעמד פועלים מצביע לשמרנים כמו בארה"ב הוא לא מצביע נגד האינטרס שלו; הם מצביעים לאינטרסים המורליים שלהם. הם מצביעים למפלגה שנותנת זהות וממלאת את צרכיהם. השמאל בארה"ב ובריטניה חייב לחשוב מחדש על המתכון להצלחה במאה העשרים ואחת.

*

הפועל השחור הראשון | שלום גד | מתוך "ירושלים"

פרחי האפר וכל אנשי הטעם
כל קריאות ה"לך מכאן" וכל שירי הזעם
כולם יושבים אצלך מתחת לשולחן
כולם הלכו לנוח עד לפעם הבאה

כל בורות המים וכל שיני הזמן
כל גרונות היין שהיו שרים איתך
כולם עכשיו אצלך מתחת למיטה
כולם הלכו לנוח עד לפעם הבאה

ואם תהיה פעם הבאה
אני רוצה להיות בה
אני רוצה לבוא לחתום
עם כל תמימי הדור

אם תהיה פעם הבאה
אני רוצה להיות שם
אני רוצה לבוא להיות
הפועל השחור הראשון

כולם עכשיו אצלך מתחת לשמיכה
כולם הלכו לנוח עד לפעם הבאה

ואם תהיה פעם הבאה
אני רוצה להיות בה
אני רוצה לבוא לחתום
עם כל תמימי הדור

אם תהיה פעם הבאה
אני רוצה להיות שם
אני רוצה לבוא להיות
הפועל השחור הראשון
הפועל השחור הראשון


*
היום, יום חמישי, בשעה 21:30 בערוץ הראשון יוקרן חלקו השני של הסרט של אורי ברבש על השירה הצעירה שבו אשתתף. הנה הסרטון פרומו

*

אבנר בן זקן על הדעה של צפי סער ב"הארץ": ככל שיימשכו ההכחשה, ההשכחה וההדחקה של ההיסטוריה הקרובה, ההיסטוריה של הציונות ובתוכה יחסם של יהודים אירופים ליהודים מזרחים, כך ירחק החלום של ארץ שאינה אוכלת יושביה. לא רק הנרטיב הפלסטיני ראוי להכרה, אלא גם הנרטיב המזרחי.״

*
ב27.3.2011 כתבתי דעה קטנה בתרבות וספרות טיימאאוט (שפורסמה אח"כ בהעוקץ במלואה) ותהיתי מדוע אין פרס ספיר לשירה, היום ה-6.6.2012 שנה ויותר אחרי נשלח מכתב רשמי ממאבק המשוררים והמשוררות למפעל הפיס וועד פרס ספיר הדורש את ההכרה בשירה.

אל תפסיקו לחלום!

*

קיבלתי תרומה נאה. אז תודה לתורמים.

*

ששה ביקורות שכתבתי עלו במיוחד לשבוע הספר בבלוג של רני יגיל בNRG – על הספרים של: אלי אליהו, דורי מנור, הגר ינאי, ססר פרננדס, יצהר ורדי ותומר גרדי.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

14 תגובות בנושא “מדוע מעמד הפועלים מצביע לימין

 1. יש לך פתרונות איך כן? כי שבענו כבר מהסברים למה מעמד הפועלים, תושבי השכונות וכדו', ציבור העולים מרוסיה, וכדומה, מצביעים לימין. רוצים פתרונות.

  אהבתי

 2. אני חושב שהדברים כתובים בתוך הטקסט. צריך להזיז את המשקל משוויון ואי שוויון לקשר חברתי חדש, שאותו הימין מוכר בהצלחה

  אהבתי

 3. אמירה יותר מדי כללית, לטעמי. איך אפשר לשכנע את תושבי שכונת התקווה, למשל, שחלקם תמכו במחאה בקיץ שעבר, אבל באו הגזענים מהכנסת ושכנעו אותם שהפתרון הוא שנאת האחר? לימין הקיצוני זה קל, מהסיבות שמנית, אבל איך אפשר להפוך את המצב?

  אהבתי

 4. השמאל המזרחי הוא גם מסורתי, יהודי ולאומי? לא תודה. זה ממש לא יעזור. ואני גם לא רוצה שמאל מזרחי-מסורתי-יהודי-לאומי. ובטח שזה לא יעזור לציבור העולים מרוסיה שרבים מהם מצביעים לימין. ולא לאלו שעברו מהשמאל לימין בעקבות שטיפת המוח שעשו להם בעשור האחרון.

  אהבתי

 5. כתב ההגנה לא מתקבל.
  מעמד הפועלים מצביע לימין הכלכלי, לחופש הכלכלי כי הוא מבין שזו הדרך הטובה ביותר לשגשוג ורווחה.
  מיליון מאמרים וכל הפרופוגנדה שבעולם אינם חזקים יותר מהמציאות המוכיחה שוב ושוב – חופש כלכלי זה טוב. התערבות ממשלתית זה רע.
  לכן אנשים בוחרים בחופש כלכלי.
  http://www.heritage.org/index/book/executive-highlights

  אהבתי

 6. זו שאלה מתנשאת. הרי אפשר לשאול באותה מידה – למה השמאלנים שהם מצליחנים ומרוויחים הרבה כסף, עדיין מצביעים, נגד האינטרס הקפיטליסטי שלהם, לשמאל, ולתת כל מיני תשובות פטרוניות להסביר למה.
  בכל מקרה, התשובה היא פשוטה, ודווקא חלק מהטיעונים המובאים בפוסט התקרבו אליה. האנשים שמאכלסים היום את מעמד הפועלים, בני עדות המזרח ברובם, בזים לאידיאלוגיה של השמאל. זה לא עניין של אינטרס עצמי, זה עניין של אידיאולוגיה מוצקה. הם מאמינים בייחודו של העם היהודי, בזכותו על ארצו, ובזכותו לקדם את האינטרסים שלו. הם אינם מאמינים בכך שצריך לקדם קבוצות חלשות אחרות, אם הדבר בא על חשבון האינטרסים הלאומיים.
  הדרך של השמאל לגרום לכך שבני המעמד הזה יצביעו לו, היא או לשנות את האידיאולוגיה המוצקה של עצמו, או לנסות, על ידי שכנוע אינטליגנטי ונתמך בעובדות שיקח שנות דור, לשנות את האידיאולוגיה המוצקה של בני מעמד הפועלים (למשל, אם הסכמי אוסלו היו נוחלים הצלחה גדולה – היה בכך להסיט הרבה ימניים, ומזרחיים בתוכם, לשמאל, אבל ההיפך קרה). בכל מקרה – זה לא יקרה באמצעות התחנפות זולה. זה יהיה נחמד מבחינת המזרחיים אם השמאל יתנצל בפניהם על יחסו ההיסטורי כלפיהם, אבל כל עוד השמאל אוחז בהשקפותיו הכלליות – הוא יהיה זר להם.

  אהבתי

 7. לאיתמר – תודה על התגובה. התגובה שלך היא מטריאלית ומניחה כי מעמד הפועלים בקפיטליזם וזאת הסיבה לבחירתו. אבל יש עוד גורמים כמו זהות, לאומיות, אתניות ותרבות לבחירות בקלפי.

  ליהודים על הירח: השאלה חשובה ולא מתנשאת. אני לא נותן תשובות פטרוניות, אני מנסה להתחקות אחר דפוסי התנהגות. דיברת את דעתך על המזרחים ואיפה הערבים? החרדים?

  לגבי המזרחים, אני לא בטוח בהשקפותיך, הרי גם עמיר פרץ וגם קדימה נגסה במצביעי הליכוד המזרחים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: