מארקוס גארבי: לזכרו של המשיח השחור

ראסטות יקרות,

"לא ייאמן איך חולפים הימים ושוב אנו מוצאים עצמנו ביום לכתו מן העולם של האח, הראסטה, מרקוס גארבי. מי שהיה ללוחם השחור הגדול ביותר בתקופתו. קיבל מעמד של נביא וקדוש בתנועת הראסטפראיי, השפיע בתפיסתו רבות על התנועות השחורות בשנות השישים בעולם ועד היום. בעיקר קרא לניתוק קשר השיעבוד ההיסטורי בין האדונים הלבנים לעבדיהם השחורים. לא על ידי מלחמה על שוויון זכויות אלא ע"י חזרה לאפריקה. היום ב1940 הלך לעולמו מבלי שהספיק לראות בעמל כפיו קורם עור וגידים. כמה ימים לפני שנפרד מן העולם עוד הספיק לקרוא בעיתון ה"שיקאגו דיפנדר" כי למעשה כבר הלך מן העולם. הערב ב22:00 סיפורו הלא ייאמן של מרקוס גארבי (עם גילויים חדשים)." (דברים שכתב ערן סבאג לקראת התוכנית "חיים של אחרים עם ערן סבאג" בגלצ שהוקדשה לזכרו של מארקוס גארבי ובה השתתפתי גם אני מ.ש)

מארקוס גארבי היה פעיל שחור ודמות מופת בתחילת המאה העשרים שביקש לשחרר את האפריקאים-האמריקאים והאוכלוסיות הכפופות בכל חלקי העולם הלא אירופי. הוא הקים את האגודה העולמית לקידום הזכויות של אוכלוסיות מוגזעות ואפריקאים: UNIA- Universal Negro Improvement Association and African Communities. ובתרגום אחר: האגודה העולמית לקידום המנוחשלים השחורים והקהילות האפריקאיות (UNIA) – הוקמה בידי מרקוס גארבי והגיע לשיאה בשנות ה-1920-1930. אחרי שגארבי סולק מארה"ב יוקרתה ירדה.

בנוסף גארבי הקים את תנועת החזרה לאפריקה – "Back to Africa" – התנועה עשתה ככל שביכולתה  לסייע לשחורים להגר בחזרה לאפריקה ובין היתר (כחלק מהתנועות הלאומיות הפורחות ובהשראת הרצל והציונות) תיכנן להקים להם מדינה בליבריה. בתחילה מדינת ליבריה הודיעה על שתעזור למהגרים האפריקאים-אמריקאים מארה"ב (1924). חודשיים עברו וממשלת ליבריה סגרה את הגבולות. אחרי הסכם חכירה של 4000 אקרים של אדמה שנחתם עם תאגיד גומי "פיירסטון". העיסקה נחתמה בתיווך אירופאי ואמריקאי. ממשלת ארה"ב שסימנה את גארבי כאויבה (הרבה בשל הרדיפה של אדגר הובר את התנועה השחורה) הצליחה להביא לביטול הרצון הטוב של ממשלת ליבריה כלפי גארבי. אחד מהפעילים המרכזיים של התנועה בחזרה לאפריקה היה אביו של מלקולם אקס שהטיף לערכיו של גארבי. הרצח של אביו של מלקולם אקס בידי גזענים שחורים סגר את הגולל עבור האופציה של חזרה לאפריקה. אך מלקולם אקס מצא את עצמו נפתח לאיסלם כשחזר לאפריקה ובכך חיבר בין ערכי אביו לבין אביו הרוחני אלייז'ה מוחמד לכדי תנועה איסלמית שחורה חדשה בעלת חזון חברתי רב גזעי, סוציאליסטי ופאן אפריקני. דמותו של מלקולם איקס קיפלה ואיחדה לתוך פיגורה אחת את ההיסטוריה של המאבקים שקדמו לתקופה הסוערת של שנות השישים, כגון "תנועת החזרה לאפריקה" של מרקוס גארבי (Marcus Mosiah Garvey) אשר פעלה בין השנים 1912– 1940 וגם את תנועת "הפנתרים השחורים" שפעלה בשנים 1966 – ואילך ועוד.  מלקולם איקס ראה את עצמו כנציג של האיסלאם הרדיקלי, בתחילה דרכו, בצורת תנועת "אומת–האיסלאם" ואחר כך כנציג האיסלאם האורתודוכסי. הוא המשיך את החיבור הגיאופוליטי, שאת יסודותיו הניח מרקוס גארבי שביקש לחבור לתהליך הדה–קולוניזציה וליצור אחווה פאן–אפריקאית/אסייתית על בסיס גזעים ולאומים שזכויותיהם דוכאו. החיבור של איקס עם העולם השלישי, ביסס את עצמו על קטגוריה גיזעית משותפת ודרישה עולמית לזכויות אדם ולשינוי התפיסה של עליונות לבנה. (White supremacy). הביקורת של איקס על הממסד מתפרסת בכמה צירים:

 • ביקורת אפיסטימולוגית על האירופוצנטריות של האתוס האמריקאי והצבעה על מקורותיו: העבדות, הקולוניאליזם והאימפריאליזם
 • ביקורת אונטולוגית–היסטורית, שהצביעה על הגבולות הצרים של משטר הדמוקרטי הליברלי
 • ביקורת סוציולוגית ותרבותית, על היעדר ייצוג היסטורי/תרבותי של המוכפפים

אי אפשר להפריד בין ג'מייקה לבין גארבי

מרקוס גארבי נולד מג'מייקה בגיל 23 גארבי עזה וטייל במרכז אמריקה וגם עבר לאנגליה ושם נפל לו האסימון שהשחורים צריכים להתאחד בכדי לשפר את תנאיהם.

 • 15.7.1914 והקים את האגודה לקידום זכויות השחורים בכדי לאחד את כל האפריקאים להיררכיה גזעית של אלפים על אלפים.
 • 1916 נסע לארה"ב.
 • 1917 הקים את הסניף האמריקאי עם 13 חברים אחרי שלושה חודשים המחזור של הסניף האמריקאי הגיע למחזור של כ-3500 דולר.
 • 17.8.1918 הקים את הניגרו וורלד – עיתון שבועי שלו הוא היה  תורם מאמר אחד בכל שבוע וגם הקיף את הבעיות של השחורים בעולם.

ביקש להעלות את זכויותיהם של האנשים השחורים ממוצא אפריקאי ברחבי העולם כחלק מאחווה אנושית ואמונה באל. רכש עסקים רבים וגלגל רווחים גדולים:

 • הקים ליגיון שחור – קבוצה שחורה מיליטנטית להגנה עצמית
 • קבוצה של אחיות שחורות
 • קבוצה ספנות שהייתה שווה כעשרה מיליון דולר במניות
 • ועוד חברות אחרות כגון: מסעדות, רכישת נדל"ן (בניין בניו יורק) ועוד.

FBI – שלב א' – ג' יי אדגר הובר (ראש ה-FBI האגדי), בתחילה כשהוא יושב במשרד המשפטים התמקד במחאתו של גארבי ואמר עליו שהוא: " notoriuos negro agigator" – "מסית שחור הידוע לשמצה". הובר כתב לחברו, גארבי הוא המשה (MOSES) השחור ושהוא רע למשטר. הובר לקח את הסוכן השחור הראשון ב-FBI לעקוב בהארלם ולחדור לתנועה ולמצוא עדויות בכדי להיפטר מגארבי.

הדגל של גאנה נבחר לפי הצבעים של הגזע השחור שנקבעו בקונגרס של כל העמים המנוחשלים והכהים שאירגן גארבי בניו יורק. הכוכב השחור הוא מחווה לחברת הספנות של גארבי - בלק סטאר ליין
הדגל של גאנה נבחר לפי הצבעים של הגזע השחור שנקבעו בקונגרס של כל העמים המנוחשלים והכהים שאירגן גארבי בניו יורק. הכוכב השחור הוא מחווה לחברת הספנות של גארבי – בלק סטאר ליין

BLACK STAR– התוכנית המשפיעה והטרגית של מארקוס גארבי – השחורים צריכים קו ספנות. החזון כוכב שחור. במקום שהשחור יאכל אחרי שהלבן יאכל ויהיה דרך מעמדות שהשחורים היו נמוכים. בספינות גארבי חשב על מוצרים ולא רק אנשים שיעברו בתוך הבלק סטר ליין – Black star line – – אפשר לקבל חברה כלכלית משלהם. ב-1919 הוא הציע את המניות של החברה לציבור. ולא מעט קנו את המניות. גארבי חשב "ככל שיהיו לנו יותר ספינות, נקבל יותר כבוד". הוא כינה את הספינה הראשונה ע"ש פרדריק דאגלאס והניח בתוכה קברניט שחור. בקוסטה ריקה קיבלו את הספינה במנחת פירות ופרחים.

בסוף 1919 הוא התחתן עם עם מאי. כל הארלם דיברה על הטקס המפואר והגרנדיוזי. אחרי ארבעה חודשים הם נפרדו. "אני לא יכול לתת לה זמן שהיא מבקשת. אין לי זמן לעצמי.", גארבי הסביר. בנו של מרקוס גארבי מספר שאביו היה מחויב למאבק, תמיד התעורר לעבודה והיה מוכן לצאת לעבודה. הוא היה מסור לגמרי למטרה ולמאבק. הוא לא שתה או עישן ואכל את אותו אוכל בכל לילה. הוא היה אספן של עתיקות. בקושי דיבר עם חבריו הקרובים. לא צחק כמעט. היה מאוד רציני.

1.8.1920 1400 נציגים  מ-40 מדינות ישבו במדיסון סקוור גארדן The international convention of the negro world – גארבי יצר קונגרס של נציגים מכל הגזעים המנוחשלים (כתוצאה מהקולוניאליזם) ובנה ממשלה בגלות בעצם לשחורים.

"אנו בנו לדבר על השחור החדש. אם אתה מאמין שהשחור צריך לקבל מקום בשמש. אם אתה מאמין שהאפריקה צריכה להישלט על ידי האפריקאים אז קום ושיר את השיר. הוא העניק את התארים כמו "נשיא איזורי של אפריקה" (לעצמו)". מאחורי הדלתות הנציגים חשבו איך יכולים לדחוף את הגזע השחור קדימה בעולם.

צפו בבוב מארלי מצביע על מארקוס גארבי כחלק מההשראה הגדולה למאבק השחור. מארלי כתב את השיר WAR מתוך הצהרת הזכויות האדם שנכתבה בקונגרס שאירגן גארבי

A black declaration of rights – מגילת זכויות האדם שנכתבה ב-1945 דיברה על זכויות הגזע הלבן. אך גארבי וחבריו למאבק החליטו להגזיע את מגילת הזכויות ולהפוך אותה לכזאת שכוללת את זכויות האוכלוסיות המנוחשלות, מדוכאות, מוגזעות בעולם פוסט קולוניאלי. הצדק והשיוויון חברו לשאלת הגזע (המאה העשרים תעמוד על קו הגזע לימד אותנו דו-בויז). גארבי היה פעיל עקשן וחתרני, אך השתמש במגלומניה בכדי לדמיין עולם רב גזעי חדש, שלא היה קיים עד אז בגבולות המאבק. מבקריו טענו שלא היה כלום מאחורי התנועה שלו ושהתארים שהוא מעניק לפעילים בממשלת הבובות שיצר, הם ריקים מתוכן. בתגובה גארבי אמר: "אני מואשם שאני יוצר ברונים ולורדים. אך מי נתן ללבנים  רק את היכולת לחלק תארים?!" גארבי עזר לתנועת מחתרת באירלנד. הוא ניסה להכניס נציגי מושבות כבושות (colonies) לאו"ם.

25000 אפריקאים אמריקאיים עמדו במדיסון סקוור גארדן. והוא נתן להם תקווה. והיה מצעד גדול בהארלם.  והשחורים היו די גאים להיות חלק מהתנועה של מרקוס גארבי, הוא נתן להם תחושת שליטה בעולם. צייר את עצמו כעומד בראש התנועה השחורה הגדולה בעולם. אחד מהסעיפים של הצהרת העצמאות הייתה שאדום, שחור, ירוק יהיו הצבעים של הצבע האפריקאי ומשם הדגל הזה להתפשט באפריקה והפך לדגל גאנה. הוא דיבר על כל התומכים מחוץ לאמריקה. הכוכב העולה של גארבי התחיל לרדת עם רדת התנועה העיסקית שלו בספנות.

ביקורת שחורה – דו-בויז ורנדולף – התביישו בו ואמר שכולם צחקו עליו. שהוא משוגע, ופאנטי. אך גארבי נלחם בהם. דו-בויז שיצא נגדו טעו שגארבי עושה תזוזה לכיוון לא נכון: או שהוא רמאי או ליצן – האוייב הכי גדול של התנועה השחורה בארה"ב.  גארבי ענה לדו-בויז שהוא אומר את זה עליו בגלל שורשיו השחורים מהקריביים.

 FBI – שלב ב' – הובר ושירותי הביטחון של הממשלה הפדרלית האמריקאית סימנו, עקבו ורדפו אותו. סוכנים, מרגלים עקבו ואף חיבלו במנועי ספינות הבלק סטאר. היה מאמץ גדול להרוס את התנועה. אך זה לא היה הדבר היחיד שהרס את גארבי. היו בעיות פנימיות, לא רק חיצוניות. הצוות הלא יעיל שנשכר על הבלק ליין הפך את החברה לאסון. גארבי רצה רק אנשים שיהיו נאמנים אליו ולא פחד לפטר חצי מהצוות וללכת מכות עם הקפטן.

1921 – בלק סטאר ליין עמדה בפני פשיטת רגל. בינו לבין עצמו – גארבי היה מאוד בודד, ושוב חשב על התאבדות. הוא שלח ברושורים דיבר על קניית ספינה חדשה, אך התברר שהספינה המצולמת על המכתבים ששלח, בכדי לגייס כסף, הייתה ספינה שלא נקנתה בידי בלק סטאר ליין.

1.1922 גארבי ועוד שלושה מעוזריו נעצרו על תרמית והונאה (ולא על דעותיו המתקנות), כי זה האישום היחיד שהם מצאו נגדו. אמריקה ביקשה לסלקו.

7.1922 גארבי נפגש עם אדוארד יאנג קלארק, מנהיג ה-KKK – פעולה שהביאה אנשים לחשוב שהוא יצא מדעתו. גארבי חשב שהק.ק.ק – ייצגו את הממשלה הסודית של ארה"ב – זה הכוח של אמריקה הוא חשב – וכמנהיג אפריקה – הוא רצה לפגוש ולא הבין שהוא עשה דבר גרוע. לטעמו הוא עשה צעד גאוני. אחרי הפגישה האומללה, השחורים לא רצו לשמוע אותו בהארלם.

1923 – התחיל המשפט של גארבי. גארבי פיטר ביום הראשון של המשפט את התביעה והוא ייצג את עצמו. חשב שכוחות הרטוריקה שלו ישכנעו את התביעה. אבל הוא הבין שזאת טעות. הוא לא לקח אחריות על שגיאות והאשים את העוזרים שלו. הוא לקח עזרה ועצה מאף אחד. הוא לא רצה לזוז מערכיו. הוא האמין ביכולתו.

מרקוס גארבי נואם על עתידו, מכליאתו הראשונה בכלא אטלנטה

הקלטה מתאריך ה25 בפרואר 1925, אלה היו דבריו: "אם אמות באטלנטה עבודתי תחל באותו הרגע, אבל אחיה, באופן פיזי או באופן רוחני כדי לראות את יום התהילה של אפריקה. כשאמות, עטפו אותי בצבעים אדום שחור וירוק כדי שאעלה לשמים בחסדו של האל ובברכתו אוכל להוביל את המיליונים לניצחון עם הצבעים שאתם מכירים."

1927 גארבי גורש מאמריקה לג'מייקה,  בידי ספינה אמריקאית מהנמל של ניו אורלינס. הוא קיבל כבוד מלכים וגידל עם אשתו השנייה שני בנים. הוא שלח את ידו במסחר, פתח עיתון, הקים מפלגה, אבל ארה,ב לקחה את כל נכסיו והוא היה צריך להכריז על פשיטת רגל.

1928 נסע לג'נבה בכדי להציג את מגילת זכויות האדם, כחלק מהדיכוי שעברו בליגה האפריקאית. הקים מפלגה PPP המפלגה הפוליטית לאנשים – people political party לזכויות עובדים וחינוך.

התאגיד UNIA המשיך לפעול עד 1941

The UNIA-ACL 1929 of the World – המשיך לעבוד עם גארבי מג'מייקה.

1935 גארבע עבר לבריטניה

1.1940 גארבי חלה ומת משני התקפי לב אחרי שקרא ביקורת בעיתון של שיקגו שפרסמה "שהוא מת בודד ומצא צער"  

ב10.6.1940 וקיבל תואר של נשיא-כללי של ה-UNIA וקינות וטקסי זיכרון נערכו בכל רחבי העולם.

ג'יימס סטיוארט המשיך לעבוד עם תנועת ה-UNIA עד מותו בשנות השישים והוא קיבל אזרחות בליבריה.

*

אחרי מותו גארבי הפך לכהן, מרטיר של התנועות השחורות בעולם. הראסטפארי ראו בו נביא שחור, והפך להיות אחד מהמשפיעים הכי גדולים על הרגאיי שצמח מג'מייקה.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

2 תגובות בנושא “מארקוס גארבי: לזכרו של המשיח השחור

 1. זה מה שכול כך יפה בציונות שהיא החזירה את העם הכי מדוכא בהיסטוריה לארצו שלו והחזירה לו את כבודו וחירותו, לא פלא שמרקוס גארבי העריץ את הציונות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: