יד אחת מפריטה ויד שנייה דורסת

משה סילמן מצית את עצמו. צילום: אקטיבסטילס
משה סילמן מצית את עצמו. צילום: אקטיבסטילס

כולנו משה סילמן | משמרות מחאה וזעם בחיפה ובת"א מול משרד השיכון ומשמרת תפילה והזדהות בחיפה

בחיפה:

בתל אביב  – נזעק יחד מול משרד השיכון את זעקתו של משה סילמן, נגד אטימות והתעללות מתמשכת" מחר, 20:00, קריית הממשלה, רחוב קפלן פינת דרך בגין
*

מצד אחד מבטלים את הסנגוריה הציבורית ו"חוסכים" עשרה מיליון שקלים ומצד שני קונים עשרות במוו חדש לבכירי ממשלת ישראל בהרבה יותר כסף. 

תקנות חדשות שנכנסו לתוקפן יטילו מעתה את חובת תשלום האגרה על ייצוג בידי סנגורים על הנאשמים בהתאם לסוג התיק ובית המשפט בו נידון. במילים אחרות, אותה זכות ייצוג לאוכלוסיות מוחלשות וחסרי קול, שהיא זכות בסיסית של כל אזרח תילקח ממנו. המדינה תתנער מאותם אנשים שהיא הבטיחה לייצג, באמצעות ההליך הדמוקרטי. חשוב לציין כי הייצוג בהליכי מעצר, ועדות השחרורים ועתירות האסירים ימשיך להיות חינמי.

קנת מן היה הוגה ויוזם חוק הסנגוריה הציבורית (1996). הוא הקים את הסנגוריה הציבורית ועמד בראשה מראשית 1996 עד 2002. התקנות החדשות שמטילות חובת תשלום האגרה שנע בין הסכומים של 300-ל1,200 שקל, בהתאם לסוג התיק ולבית המשפט שבו הוא נידון. סכומים אלו יגרמו להחלשת כוחו המשפטי של המעמד הנמוך בישראל. החזקים מתחזקים והחלשים נחלשים. בינתיים לא שמענו את קולות המחאה החברתית בנושא זה? מהלך זה לא זכה לחשיפה ציבורית רחבה.

לכאורה מסביר לנו כי הסנגור הציבורי הארצי ד"ר יואב ספיר, כי: "נאשמים ומערערים שלא ישלמו את האגרה ימשיכו להיות מיוצגים והדיונים בבתי המשפט יתקיימו במועדם". יחד עם זאת החובות (על התשלומים שלא שולמו) יועברו למרכז לגביית אגרות.

המהלך של ביטול הסנגוריה הציבורית אמור להכניס לקופתה של הסנגוריה כ-10 מיליון שקל בשנה אך אין כאן מדיניות ניאו-ליברלית, או חסכון וצנע, מדובר באטימות לב שנעשית באופן ציבורי.

אחד מהכלים הציבוריים החשובים ביותר בישראל התממש עד היום בצורת הסנגוריה הציבורית שהעניקה הממשלה לתושביה. אך בממשל הימין הניאו-ליברלי יש רצון עז לקצץ את כל הוצאות ציבוריות המקנות לציבור (חסר כל) שירות ציבורי בחינם. במקום לשמור על השירות הציבורי של הסנגוריה המשפטית, החליטו לחסוך למדינה כעשרה מיליון שקלים בשנה. נאמר שהיינו מאמינים לממשלה שיש משבר כלכלי וחייבים לחסוך. נאמר שאף היינו מאמינים שהאוכלוסיות המוחלשות לא ראויות לייצוג משפטי חינם וכי גורם כלכלי וחברתי אחר (עמותות משפטיות לדוגמא) צריך לקחת על גבו את ייצוג העם. הממשלה האריסטוקרטית לא צריכה לשלם עבור חסרי הכשרון בעמה. נאמר אפילו שאנו מאמינים באופן מלא בהמשך מלא של הפרטת השירותים החברתיים. על הממשלה והמדינה שלנו להיות אנורקטיות, רזון להחליא. ורק כך השוק החופשי יפעל בחופשיות ויביא רווחים. אך בדיקה של הוצאות הממשלה בדיוק בימים אלו יראה שלא כך הדברים. אין פה חיסכון, צנע, זמנים של משבר, או אידיאולוגיה.

רק לאחרונה ממשלת ישראל הודיעה כי תרכוש עשרות מכוניות מדגם ב.מ.וו 528 היוקרתי לשימוש שרים, שופטי העליון, היועמ"ש ובכירים נוספים. מחיר המחירון הבסיסי של ב.מ.וו 528 הוא כ-400 אלף שקל, והיא היקרה מבין המכוניות שהוצעו למדינה. ממשלת ישראל עומדת לבזבז הרבה יותר מעשרה מיליון שתחסוך (שווי של 25 מכוניות). זאת בהנחה שיש לה שלושים שרים ועוד לא מעט בכירים.

יד אחת מפריטה, מקצצת ומתנערת מהשירותים החברתיים ומעבירה אותם לידיים פרטיות. ויד שנייה, מגדילה את משכורות השרים, משדרגת את המכוניות שלהם, ומתעלמת מכל הצהרות הבכירים בממשלה על משבר והצורך בצמצום הוצאות צבוריות

הדעה שהתפרסמה בישראל היום ובוואלה ובאתר המחאה הראשי

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

2 תגובות בנושא “יד אחת מפריטה ויד שנייה דורסת

 1. כשאני אעשה משהו רע
  או אקח לי משהו מקופת מזומנים
  אני מקווה שגם לי יהיו מיליונים
  לעורכי דין יפי אמירה

  שיוציאו אותי זכאי במשפט
  שנועד לעשירים, אבל אוי ויי
  יש לי רק אוברדרפט בעובר
  ושב של חשבוני המופרט…

  החוק הוא אנין טעם
  אין לו סבלנות לריח העוני
  העוני מעורר תמיד צער
  והעושר כל כך יפה ואנין

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: