יש לי ים של כוח וב.מ.ו שחורה

רכבי שרד: אל תשוויצו

לפני מספר ימים השוויתי בין מחיר ביטול הסנגוריה הציבורית (כעשרה מיליון ש"ח) לבין ההוצאה על מכונית יוקרתית מסוג BMW 528 לעשרות הבכירים בממשלת ישראל (מחיר כל מכונית כ-400,000 ש"ח). הסברתי כי ההוצאה על המכונית המנקרת נוגדת את המדיניות של הממשלה בזמן של מיתון, משבר ושיש צורך בצמצום ההוצאות הציבוריות.

במקום למסות את ההון ולהגדיל את התקציבים החברתיים (בריאות, חינוך, רווחה) הפוליטיקאים מעדיפים להשקיע במכוניות השרד שלהם. זאת למרות כי הטרגדיה של משה סילמן שהצית את עצמו חשפה עוד טפח בטרגדיה של מערכת הבריאות. עקב מחסור במיטות מיוחדות לכוויות בבית החולים איכילוב הועבר לשיבא, שם יחידת הכוויות היתה מלאה ולכן נשאר בטיפול נמרץ כללי. המצב של השירותים החברתיים הגיע לשפל. אך המדינה ממשיכה להתעלם ולפעול כאילו היו משטר מלוכני, ולוקחת את ההנחה (קרוב לחמישים אחוזים) שהיא כמעט כמו שוחד מחברת BMW.

העולם מסביב לישראל מראה מנהיגות אחרת, שמסתפקת במועט. קחו לדוגמא את נשיא צרפת החדש, פרנסואה הולנד, שביום הצגת הממשלה הכריז על קיצוץ של שלושים אחוזים ממשכורות חבריה. מדובר בצעד סימלי מצב ממשלה שמתמודדת עם צמצום החוב הלאומי, אבטלה גוברת וקיצוצים בהוצאה הציבורית. כך שלא מדובר בממשלה צרפתית סוציאליסטית, זאת משום שהיא מקצצת בהוצאה הציבורית, אך נשיא צרפת דורש את אותם קיצוצים גם מחבריו לשלטון. ועוד דוגמא: חוסה מוחיקה, נשיא וראש ממשלת אורוגוואי, עדיין נוסע בחיפושית מודל 78 שנתיים (!) אחרי שנבחר לתפקיד. חוסה, מנהיג כלכלה משגשגת במדינה, שבצד משק חופשי, מעניקה חינוך חינם מגיל אפס ועד לאוניברסיטה. כשפרץ גל חום באורוגוואי הנשיא מוחיקה פתח את שערי הפרלמנט לכל דורש. וכך באופן תקדימי, הומלסים ודרי רחוב הגיעו לישון בתוך האולם הקריר שבו מתקבלות החלטות הפרלמנט. מוחיקה אינו מחזיק כמו ראש הממשלה בישראל במספר בתים. ההפך הנשיא חוסה מוחיקה מתגורר עם אשתו בחווה קטנה בפאתי מוטווידאו. הוא תורם לצדקה 87 אחוזים משכרו (שהוא מקבל ממדינת אורוגוואי).

על הממשלה לדחות הוצאות בזבזניות, מפוארות שמוכיחות שהפער בין רמת החיים של בכירי מדינת ישראל רחוק בשנות אור מעניי העם. הכרונולוגיה של האירועים בימים האחרונים צריכה לאותת אותות אזהרה לממשלה הזחוחה: משה סילמן הצית את עצמו, אחרי שנואש ממצבו הכלכלי, ואל מול אטימות הרשויות; אזרח שומר חוק ממודיעין, פרסם סטטוס שאינו מתכוון לבצע שירות מילואים במדינה שלא יודעת להגן על אזרחיה; אדם איים להצית את עצמו בחנות של חברת אורנג' בשל חוב שהצטבר לחברה. אך מנעו ממנו את הדבר; אם חד הורית הציתה מעמד ניירות בסניף ביטוח לאומי באילת לאחר שקצבתה לא נכנסה בזמן שילדיה רעבים,  ועוד מקרים (כמו זה). עכשיו הזמן להקשיב לצעקה ולא להסתובב במכוניות מנקרות עיניים. האדמה רועדת ובזמנים כאלו צריך לתת דוגמא אישית.

הדעה התפרסמה לראשונה בישראל היום

***

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: