לא למלחמה עם איראן, כן למלחמה בעוני

לא למלחמה עם איראן (הפגנה יומית מתחת לבית של שר המלחמה אהוד ברדק, שאול המלך פינת איבן גבירול בשמונה בערב)
לא למלחמה עם איראן (הפגנה יומית מתחת לבית של שר המלחמה אהוד ברדק, שאול המלך פינת איבן גבירול בשמונה בערב)


ישראל 2012. החדשות מבשרות שהמלחמה עם איראן מתקרבת לפתחינו. בו בזמן אנו לומדים כי עליית מחירי הלחם פגעה כל במשפחות קשות יום. ובתגובה, ארגוני חסד החלו במבצע איסוף מצות (שנותרו מפסח) וחלוקתן. הגזירות הכלכליות, רק יגדילו את הניכור, הפערים והאלימות ברחובות. אסון הכרמל כבר הראה את המצב החשוף של העורף הישראלי. רוה"מ ממשיך להעניק הטבות מרחיקות לכת לתאגידים, החברות הגדולות, ולמספר המועט של המשפחות המנהלות אותן. ואילו רוב הציבור נמצא במלחמת הישרדות בהיעדר שיוויון הזדמנויות. הציבור נלחם נגד העוני, אך הממשלה לא מחשיבה את העוני כאוייב הראשי של החברה הישראלית.


הגזרות הקשות לא מאפשרות למשפחות רבות לנהל אורח חיים רגיל, אך הממשלה לא מנהלת משא ומתן כלכלי וחברתי עם בוחריה ואזרחיה. הממשלה דואגת קודם כל לדירוג האשראי שלה. רוה"מ נתניהו מוטרד מההודעה לעיתונות של סוכנות הדירוג של פיץ'. אלו טענו כי הקיצוצים, הגזירות, והגדלת ההכנסות לא יספיקו בכדי לעמוד ביעד הגירעון של 2% מהתמ"ג ב-2012 ו-3% אחוז בשנה הבאה. האזרחים פחות חשובים מחברות דירוג האשראי.


במשרד האוצר מודיעים לנו כי חבילת הגזירות הכלכליות יגדילו את הכנסות המדינה מהמיסים בהיקף של כ-15 מיליארד דולר. כאמור המטרה הראשית של הגזירות הוא לצמצם את הגירעון בתקציב 2012-2013 ולהתמודד עם השלכות המשבר העולמי על המשק הישראלי. אבל המלחמה בגירעון ואי הרחבת התקציבים הכלכליים משמעה קודם כל פגיעה במעמד הנמוך. רשת הביטחון החברתית של האוכלוסיות המוחלשות נפגעה בעשור (2001-2012) של קיצוצים במטריה הסוציאלית. לא במקרה בשבוע שעבר אניטה רוזנבאום (45) החלה לצעוד מקרית הממשלה בת"א אל ביתו של רוה"מ נתניהו בי-ם. היא מוחה על שלילת תשלומי מזונות לחד הוריות עובדות. "החוק חייב להשתנות. כמי שעובדות 7 ימים בשבוע, המדינה רוצחת אותנו יום יום", הסבירו החד הוריות שהצטרפו לצעדה ולמאבקה. המאבק של משה סילמן ז"ל ודומיו יכולים לספק לנו דוגמאות נוספות למצוקה הרחוקה מעיני הפוליטיקאים. בנוסף, הפגיעה במעמד הביניים תהיה קשה. זאת היות ורוה"מ ושר האוצר מתנגדים להעלאת מס החברות (25% היום) ולביטול פטורים רחבים מאוד במסים (כ-40 מיליארד שקל ב-2013), שהיו יכולים להקל במידה רבה את הפגיעה הנ"ל.


העלאת המע"מ גם היא פוגעת במעמד הביניים והנמוך. מצד אחד הממשלה מעלה את הכנסותיה בצעד זה, מצד שני היא מגדילה את הפערים. ואפשר היה בהחלט להימנע מכך. אחד הפתרונות המוצעים היא הפעלת מע"מ דיפרנציאלי שעשוי היה לצמצם את האי-שוויון. גם העלאת המס על סיגריות ובירה תכביד ביותר על המעמד הנמוך שכן הוא זה שצורך את הניקוטין ואלכוהול בכדי להקל על התסכול החברתי.


ראש הממשלה השוות את ישראל למצב המדינות המצויות במשבר עולמי והסביר בכך את יעדי הגירעון, הצמיחה והאבטלה. אך ישראל אינה דומה למצב המדינות במערב. ההפך הוא הנכון. במדדי ה-OECD ישראל נמצאת בתחתית הרשימה. מדדי האבטלה הרשמיים אינם דומים למדד האבטלה בפועל. הוצאות הביטחון האדירות בישראל, אינן דומות להוצאות הביטחון במערב. ישנה אליטה שמרוויחה מהמלחמות. ואילו הציבור ברובו נשאר עני מזכויות חברתיות והזכות לתרבות.


הדעה התפרסמה לראשונה בישראל היום ובוואלה חדשות

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

תגובה אחת על “לא למלחמה עם איראן, כן למלחמה בעוני

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: