הוקרה לשרת התרבות הנפלאה לימור לבנת לכבוד הענקת פרס היצירה הציונית

158046_368610936521254_1403338338_n 178946_10151118512923238_583508237_13452083_1752501855_n

טקס חלוקת "פרס היצירה הציונית" שיזמה שרת התרבות לימור לבנת. אנחנו מארגנים מול הטקס אירוע שיגחיך את הפרס ואת מחלקיו

פייסבוק

על ההפגנה בוואלה

 

מאבטח של תיאטרון מזיא הגיע לקחת תעודות מזהות אחרי ששמואלוף הקריא את השיר "מה תרבותי בתרבות" נגד פרס היציר ההציונית ש לבנת
מאבטח של תיאטרון מזיא הגיע לקחת תעודות מזהות אחרי ששמואלוף הקריא את השיר "מה תרבותי בתרבות" נגד פרס היצירה הציונית ש לבנת
נמאס לנו שהשרה לבנת מחלקת פרסים על פי קריטריונים אידיאולוגים ולא מקצועיים. היא עושה הכנה לפריימריס ולא מנהלת משרד תרבות לכל אזרחי ישראל!
נמאס לנו שהשרה לבנת מחלקת פרסים על פי קריטריונים אידיאולוגים ולא מקצועיים. היא עושה הכנה לפריימריס ולא מנהלת משרד תרבות לכל אזרחי ישראל!

984

*
מתי שמואלוף ברדיו כל השלום

מיכל אהרוני מהמוחות באירוע נגד הענקת פרס היצירה הציונית – עמדנו מול. בודדים. הקראנו שירה ודיברנו על ההבדל בין אמנות ללאומנות. התווכחנו. דיברנו. כבר שנים לא הייתי באירוע כזה. לא הפגנתי כמעט לבד על משהו שמאוד חשוב לי. ואין כיף ומרגש מזה. להגיד לשרה לבנת ולאורחיה מה, באמת, אנחנו חושבים על פרס היצירה בתחום הציונות. לעשות דמוקרטיה ולהשמיע את קולך האמיתי.  אני חיה כאן, משלמת מיסים, מגדלת את ילדי, יוצרת בעברית, אני חלק מהדי אן אי של המקום הזה. מרקמו – מרקמי ולהיפך. אל תחנכי אותי, לימור לבנת. אין לך זכות, אין לך את הכלים, אין לך את היושרה ומעל הכל אין לך תרבות

מתוך כתבה של עידו בלאס בגלריה הארץ

לפני תחילת הטקס נערכה בחוץ הפגנה קטנה. המפגינים, מארגון "גרילה תרבות", מחו על הפרס המדיר לטענתם אוכלוסיות שונות בישראל, כמו האוכלוסייה דוברת הערבית והאוכלוסייה החרדית. "הפרס הזה הוא בושה, כי שרת התרבות לא קיבלה שום זכות לקבוע מי ציוני ומה ציוני", אמר אחד המפגינים. לבנת התייחסה למפגינים בנאומה ואמרה כי "לא נעים לספוג האשמות ודברי בלע, אבל בעיני אין מטרה נעלה יותר מלהשיב לחיינו את הציונות"

***

מתוך כתבה של רוני אפרת בוואלה

 

מחוץ לטקס, התכנסו שלושה יוצרים מטעם קבוצת "גרילה תרבות", שמחתה באמצעות הקראת שירה נגד הפרס. לא ייתכן שאירוע תרבותי שנועד להכשיר את התרבות בישראל לא מייצג את מכלול הזהויות", אמר המשורר מתי שמואלוף. "זה פריימריז לשרה לבנת ולא פרס. עובדה שהיום מתקיימות הפגנות גם נגד יום ירושלים ובמסגרת המחאה החברתית, הטקס נועד להסתיר את המהלכים הכלכליים השגויים של השרה לבנתב מפתיע, התייחסה השרה לבנת להפגנה שבחוץ: "מעטים בזים לציונות והיו שלושה כאלה בכניסה לאולם", אמרה לבנת. "חובה עליניו להגן עליה ולהשיב אותה לחיינו במלוא הדרה ובמלוא צדקת דרכה. לא תמיד נעים להיות מטרה לחיצי הביקורת ולספוג האשמות ודברי בלע, איך אין מטרה ראויה מזו"גם הרקדן עידו תדמור תקף את הפרס: "משרד התרבות, בחוצפה רבה, מחלק את תקציב התרבות תחת קריטריונים מעוותים המשתנים על פי צו הפוליטיקה והאינטרס", אמר תדמור בדף הפייסבוק שלו

עצם הענקת הפרס לשם עידוד היצירה הציונית הוא הכרזה על כך שציונות היא חיה נכחדת, שהיא כבר איבדה את צבע הנוצות והתאבקה עד כדי כך שלא מזהים אותה, ובוודאי שלא צורכים את הוולדות האמנותיים שלה

'גרילה תרבות' היא קבוצה של משוררים ויוצרים אקטיביסטים במיוחד. בשנים האחרונות אפשר היה למצוא אותם מצטרפים למאבק העובדות הסוציאליות, למאבק עובדי הקבלן ולמחאה החברתית, בדרכם היצירתית והבלתי אלימה.

לאחרונה הפגינו כמה חברים בקבוצה מול טקס הענקת פרס הציונות מטעם משרד התרבות שיזמה שרת התרבות והספורט לימור לבנת. היוצרים הקריאו שירים שכתבו נגד הפרס, ואחד מהם, מתי שמואלוף, טען שהפרס "לא מייצג את מכלול הזהויות".

כחברה בעידכוני הקבוצה, נקראתי גם אני להקריא משיריי באירוע המדובר. לו החליטה השרה לבנת למנוע פרס מכל מה שאין בו מסר ציוני, הייתי נוטלת מגפון, מתייצבת תחת חלונה ומקריאה לה שיר שבו אני מתארת כמה תל אביב מפחידה אותי. אבל היא לא עשתה כן. היא גם לא ביקשה להפחית תקציבים או למנוע את העלתן של יצירות בלתי ציוניות.

עצם הענקת הפרס לשם עידוד היצירה הציונית הוא הכרזה על כך שציונות היא חיה נכחדת, שהיא כבר איבדה את צבע הנוצות והתאבקה עד כדי כך שלא מזהים אותה, ובוודאי שלא צורכים את הוולדות האמנותיים שלה. הציונות היא בסך הכול עוד זרם במרחב אמנותי פוסט-מודרני שאין בו היררכיה, אין אסור לומר ומותר לומר, זרם אמנותי נעול סנדלים ולעתים אף לבוש מעיל פליז.
האם לזרם הזה אסור שיהיה פרס? תחרות ראויה לעמול לקראתה?
לו הייתה השרה מכריזה על פרס ליצירה ההומו-לסבית, כדי לעודד את המשכיותה, האם היו קמים אנשי גרילה וטוענים לאפליה ומקריאים שירה חוצבת להבות נגד היוזמה?

האם הציונות – מושג שאם מפשיטים אותו מפוליטיקה מדבר על שאיפה לעצמיות ישראלית, בלתי נשלטת – היא מושג שיש לקעקע בהפגנות נגדו?

אפשר להבין את החשש מהסבטקסט, כביכול המדינה מעודדת יצירות שיתמכו במדיניותה ומונעת משאבים מיצירות ביקורתיות, אבל זה לא מה שמתרחש כאן.

מי שיעבור על התוכנייה של מפעלי התרבות בארץ, לפחות על התוכנייה שלי כמנוייה לחאן הירושלמי, יוכל בקלות למצוא שם תיאטרון מתריס וביקורתי כמו המחזות 'אוכלים' ו'מלחמה על הבית'. לאחרונה הייתי גם ב'מעגל הגיר הקווקזי' הרפרטוארי והמצוין, ושמעתי את שלמה בראבא יורד על הממשלה כאילו אין מחר, להנאת הקהל. איש לא מיחה בידו.

אז יש גם פרס לזרם אמנותי אחד, ציוני, לאומי, שכותב על עצי שקמה וזית. בשם חופש הביטוי וחופש היצירה, אני לא אלך להקריא שירה נגדו.

הפוסט של עינת ברזילי פורסם לראשונה בניוז 1

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

2 תגובות בנושא “הוקרה לשרת התרבות הנפלאה לימור לבנת לכבוד הענקת פרס היצירה הציונית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: