עיריית ת"א מגרשת את האוכלוסיות המוחלשות מהדרום

גרפיטי מהפכה  By zeevveez  cc: flickr
גרפיטי מהפכה By zeevveez cc: flickr

עיריית ת"א מגרשת את האוכלוסיות המוחלשות מהדרום, על ידי מספר כלים כמו החלשת מערכת החינוך באיזור, זאת בכדי לזכות בנדלן. לא אין פה קונספירציה. יש פה תהליכי עומק שמחברים הון ושלטון מקומי. תל אביב במקרה הזה תהיה דוגמא לצורה שבה עולם העסקים הפך להיות חשוב יותר מהאזרחים במדינת ישראל.

יעל בן יפת, לשעבר חברת מועצת תל אביב מטעם "עיר לכולנו" ומנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית סימנה מספר כלים לגירוש אוכלוסיות:

  • חברת הדיור הציבורי "חלמיש" שמתמחה בגירוש תושבים משכונת כפר שלם בדרום העיר;
  • חברת הדיור הציבורי "עמידר" שמפנה גם היא אוכלוסיות מוחלשות מדירות הדיור הציבורי בדרומה של העיר.
  • המהלכים של עיריית תל אביב שונים מאלו של חברות הדיור הציבורי. העירייה עושה שימוש בועדת התכנון ובניה, במדיניות דיור בר השגה שמביא אוכלוסיות "מבוססות" למשל לתוך שכונת שפירא.
  • אנו מכירים את ההתנהלות של הבאת אוכלוסיות "חזקות" כמדיניות הדרה בערים אחרות. מדיניות שכזאת לא עושה באמת מחזקת את תושביה. במקום זאת היא מניחה את כל הטבות בידי האוכלוסיות החדשות (למשל סטודנטים) שנכנסות לערים המוחלשות. תושבי שכונת שפירא לא נותרו אדישים ואתמול הם יצאו נגד פרויקט "גני שפירא" שמיועד לאוכלוסיות מבוססות ולא לאלו הותיקות הנמצאות בשכונה. התושבים הסבירו שהם לא מוכנים שפרויקטים של דיור בר השגה יתוכננו דווקא בדרומה של העיר.
  • כלי נוסף הנמצא בידי העירייה הינו ביטול של הסעות הממומנות של העירייה מדרום לצפון. הם מותירים את התלמידים להישען על מערכת האוטובוסים ועל הוריהם (שהם עצמם שכפול של המערכת המוחלשת). כך בני הנוער מהדרום מאבדים את המוביליות חברתית ומוסללים למסלולי חינוך שונים. ובית הספר עירוני ה' בצפון העיר מפסיק לשמש כמרחב חינוכי של תלמידי הדרום.

התהליכים החלשה של דרום העיר לא רק נעצרים בדרום תל אביב אלא גם הפכו את יפו לאתר שבו אוכלוסיות עשירות רוכשים חלקים בעיר ודוחקות את המקומיים החוצה. היציאה החוצה של התושבים המקומיים הופכת את שריד העיר ההיסטורית של יפו לזכרון רחוק. מרכז העיר תל אביב הופך לאזור ששייך לבעלי הון ולא לתושבי המקום. המעמד הבינוני שנדחק לדרום, מוצא את עצמו כזה שדוחק את התושבים המקוריים של השכונות שנדחקים מחוץ לעיר.

לעירייה יש תפקיד להגן על האוכלוסיות המוחלשות ועל המרקם הקהילתי של שכונותיה המקיפות אותה. לעירייה יש כלים מגוונים של רגולציה של דיור, חיזוק התושבים המקומיים וזיהוי המרקם הקהילתי ושימורו דווקא באזורים הפריפריאליים שלה. אך כשהעירייה הולכת ומחזקת את החזקים ומחלישה את החלשים התוצאה היא הרסנית למבנה ההיסטורי של העיר שמשתנה מקצה לקצה.

התהליכים העוברים על תל אביב הם סמליים לתהליכים שעוברים על מדינת ישראל. עדיין לא הושגה המטרה המרכזית של המחאה החברתית, ההבנה כי יש שני צדדים לתהליך של מלחמה בעוני וצמצום פערים. מצד אחד הפוליטיקה חייבת להבהיר לאוכלוסיות המבוססות שהן חייבות לוותר על חלק מיתרונות (הפריבלגיות) שברשותן. מצד שני את היתרונות הללו צריך להעביר לידי האוכלוסיות המוחלשות גם בפוליטיקה הארצית וגם בזו המקומית.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

תגובה אחת על “עיריית ת"א מגרשת את האוכלוסיות המוחלשות מהדרום

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: