עבודת גילוי

חבריי וחברותיי אני גאה להציג בפניכן ובפניכם את עבודת גילוי, את הספר ערכתי ביחד עם תהל פרוש. על העיצוב היה אחראי אבי בוחבוט.

האסופה נוגעת בשאלות של ניצול בשוק העבודה. ותוכלו ללמד איתה סוגיות החברתיות השונות, כגון אלו היוצאות מתוך רוחות המחאה ודורשות תיקון חברתי. זוהי עוד אסופה מבית הוצאת גרילה תרבות, המעניקה את ספריה בחינם לכל הדורש ודורשת ומעצימה את היצירה החברתית.

אז כנסו, דפדפו, הורידו ושתפו  את עבודת גילוי. אסופה של שירה, סיפורת ואמנות – עורכים: תהל פרוש ומתי שמואלוף, עיצוב: אבי בוחבוט. הוצאת גרילה תרבות, גליון 1, קיץ, 2012

עבודת גילוי היא פרויקט שמובילים המשוררים תהל פרוש ומתי שמואלוף חברי קבוצת גרילה תרבות, ושנוצרה מתוך צורך ממשי ודחוף להוציא לאור השמש את מה שנעשה תחת לאורות הפלורסנט במקום הנקרא "עבודה". הפרויקט נועד לחשוף את מה שיכולה עבודה לעולל ליחסים בין אנשים ולמהלך חייהם, לאוורר את המושג עובד ועובדת ולתת מוצא פה למערכי הכוחות הסודיים במסדרונות ולהתנסות הרגשית והפיזית של העובד/ת במקום עבודתה. כל זה מתוך מטרה להתחיל להציף את השיח הציבורי בשאלות שנותרות מחוצה לו כמו מה מימד ההסכמה שלנו ביחסי העבודה, על אילו חירויות אנחנו מוותרים עם הכניסה לאזור העבודה ובעבור מה ועוד ועוד.

בין הכותבות והכותבים, חדשים וגם שולמית אפפל, ענת לוין, עדי עסיס, דוד ברבי ועוד. בואו מחר להשתתף במיצג של עבודת גילוי במרכז עינב בשמונה בערב – שם נחתים אתכם על חוזה עבודה, ותוכלו לכתוב עדויות עבודה משלכם/ן. יהיה וידאו עדויות בלייב שערך לנו יותם, רותם מלנקי יצלם הכל לסרט עתידי ונחלק את האנתולוגיה היפה והחדשנית שלנו.

המיצג 

בואו להשתתף במיצג עבודת גילוי היום, 6.9.2012 כחלק תערוכת "אוהבים אמנות" במרכז עינב לתרבות.

כאמור בשעה שמונה בערב במרכז עינב (על גג בניין גן העיר במרכז תל אביב) נציג את עבודת גילוי בתערוכת הסיום של עיר–שדה. עבודת גילוי היא פרויקט מורכב וממושך של גרילה תרבות שנוצר מתוך צורך ממשי ודחוף להוציא לאור השמש את מה שנעשה תחת לאורות הניאון במקום הנקרא "עבודה", לחשוף את מה שיכולה עבודה לעולל ליחסים בין בני אדם ולמהלך חייהם, לאוורר את המושג עובדת ועובד ולתת מוצא פה למערכי הכוחות הסודיים במסדרונות ולהתנסות הרגשית והפיזית של העובד/ת במקום עבודתו/ה. עבודת גילוי כללה שלושה חלקים: איסוף עדויות של יחסי עבודה, מיצג ואנתולוגיית שירה וסיפורת.

עיצוב: אבי בוחבוט

המיצג שבו ניתן יהיה להשתתף היום ויתועד בוידאו על ידי רותם מלנקי, כולל זירת עבודה משרדית ניידת שניתנת לתזוזה והעברה קלה ממקום למקום במרחב העירוני ומספקת אולטרה עבודה בעידן שבו המהיר והזמני הם צו השעה. בשונה מדוכני מכירה ברחוב שמציעים סחורה תמורת כסף, בזירה של עבודת גילוי אנחנו מציעים עבודה תמורת כסף. העובדות והעובדיםיחתמו על חוזה העסקה שבו מוסדרים יחסיהם עם עבודת גילוי בתמורה לשכר מינמום של 22.04 לשעה ויקלידו עדויות על יחסי עבודה שנאספו ונכתבו בכתב–יד. לאחר מכן יתבקשו לכתוב על נייר עדות משלהם ולייצר עבודה נוספת לבאות ולבאים אחריהם. במקום יוקרן סרט קצר של עדויות עובדים, שערך יותם וקס ויחולקו 100 עותקים ראשונים של האנתולוגיה עבודת גילוי שעוצבה בידיו המוכשרות של אבי בוחבוט. עבודת גילוי כחלק מאוהבים אמנות

השער של עבודת גילוי
השער של עבודת גילוי
תהל פרוש עם האסופה בתערוכה של לחם שושנים
תהל פרוש עם האסופה בתערוכה של לחם שושנים
מתי שמואלוף ותהל פרוש עם האסופה בלחם שושנים
מתי שמואלוף ותהל פרוש עם האסופה בלחם שושנים
המיצב של עבודת גילוי בתערוכה של לאה אביר
המיצב של עבודת גילוי בתערוכה של לאה אביר

עיניים רעבות של המבקר והמשורר אילן ברקוביץ' מארחות שירים מתוך כתבי עת חדשים, והפעם:

 

דבר מנקה התיכון / עמית מאוטנר

 

מַה שְׁלוֹמִי?

הַזֶּבֶל שֶׁל שָּׁנָה שֶׁעָבְרָה

הוּא אוֹתוֹ זֶבֶל שֶׁל עַכְשָׁיו.

הִיא וַאֲנִי מְקַבְּלִים אוֹתוֹ חֲצִי מִשְׂרָה,

אָז לָמָּה הִיא מְקַבֶּלֶת יוֹתֵר? בִּגְלַל שֶׁמַּפְיָה פֹּה.

הוּא חָבֵר שֶׁל הוּא מֵהַחַמוּלָה שֶׁל הַהוּא. וְהוּא

יוֹשֵׁב בִּירוּשָׁלַיִם כְּמוֹ מֶלֶךְ, מַחְלִיט

בְּאֵיזֶה אִטִּיוּת הַגִּילְיוֹטִינָה תַּעֲבֹר עַל הַצַּוָּאר.

בִּקַּשְׁתִּי יְשַׁלֵּם לְפִי שְׁטָחִים, אָז הוּא סִפֵּחַ לִי שְׁטָחִים

חֲדָשִׁים, שְׁתֵי כִּתּוֹת גְּבוֹהוֹת, אֲבָל שִׁלֵּם לְפִי שָׁעָה.

בִּגְלַל שֶׁיֵּש לוֹ קֶשֶׁר לַסּוּדָנִי שֶׁרוֹצֶה לִגְמֹר מֻקְדָּם,

עָשָׂה אוֹתִי אַב בַּיִת, שֶׁאֶשְׁמֹר אֶנְעַל אֶת כֹּל הַמְּקוֹמוֹת.

 

מתוך: "עבודת גילוי", פרויקט חדשני המבקש לחשוף את האמת על מה שנעשה במקומות עבודה; עורכים [בכישרון רב, יש לומר, למרות כמה בחירות צפויות מדי של יוצרים]: מתי שמואלוף ותהל פרוש, גרילה תרבות, קיץ 2012, עמ' 61. עמית מאוטנר הוא מורה לתיאטרון בבית ספר בגדרה; סגנון כתיבתו הוא כשל משורר-שחקן, ואני מקווה כי יאזור אומץ לאסוף את שיריו הפזורים לכדי ספר שירים שלם אחד. זה יותר מתיאטרון של איש אחד – ויסלח לי אלי אביר הקורא כאן – משום שמאוטנר נכנס כאן לעורו של "מנקה התיכון"; נוטל ממנו את העגה ומדבר בה ("היא ואני מקבלים אותו חצי משרה"; "הוא חבר של הוא מהחמולה של ההוא"; "בקשתי ישלם לפי שטחים" ועוד) אך יחד עם זאת מצליח ליצור כאן דבר מה אותנטי, ולעתים זה כל הסוד הפשוט-גדול של האמנות, ולהעמיד שיר נהדר, רב שכבתי (מיהו זה שיושב בירושלים כמו מלך? ראש מחלקת החינוך? שר החינוך? ואולי מי שנמצא מעליהם בהיררכיה; ומהם השטחים המסופחים מלבד שתי הכיתות הגבוהות? האם לפנינו שפת כיבוש של נפש העובד?), שעוצר בדיוק במקום המדויק לו: "עשה אותי אב בית, שאשמור אנעל את כל המקומות", למרות שבעצם כתיבת השיר הוא למעשה פותח אותם לרווחה, כעבודת גילוי.

המדור התפרסם לראשונה ב"זו הדרך", גיליון 42, 24 באוקטובר, 2012

מתי שמואלוף ותהל פרוש

"איך לא ראינו את זה בא? טוב, אי אפשר לפגוע בפעילות. שהמתנדבים ילכו לעבוד, את המשכורות אפשר לדחות בחודש. כולנו באותה מהפכה, לא? ועוד חודש ועוד חודש ושנה" – מתוך עדות בעילום שם מהפרויקט "עבודת גילוי", העוסק ביחסי עבודה והוצג אתמול במרכז ענב לתרבות כחלק מ"אוהבים אמנות"

אתמול בשעה שמונה בערב במרכז עינב (על גג בניין גן העיר בתל אביב) הוצג "עבודת גילוי" בתערוכת הסיום של "עיר שדה". "עבודת גילוי" (פרי יצירתם של החתומים מעלה) היא פרויקט מורכב וממושך שנוצר מתוך צורך ממשי ודחוף להוציא לאור השמש את מה שנעשה תחת לאורות הניאון במקום הנקרא "עבודה", לחשוף את מה שיכולה עבודה לעולל ליחסים בין בני אדם ולמהלך חייהם, לאוורר את המושג עובדת ועובד, ולתת מוצא פה למערכי הכוחות הסודיים במסדרונות ולהתנסות הרגשית והפיזית של העובד/ת במקום עבודתו/ה. "עבודת גילוי" כללה שלושה חלקים: איסוף עדויות של יחסי עבודה, מיצג ואנתולוגיה.

המיצג – שבו ניתן יהיה להשתתף היום – כולל זירה משרדית ניידת שניתנת לתזוזה והעברה קלה ממקום למקום במרחב העירוני, ומספקת אולטרה עבודה בעידן שבו המהיר והזמני הם צו השעה. בשונה מדוכני מכירה ברחוב שמציעים סחורה תמורת כסף, בזירה של עבודת גילוי אנחנו מציעים עבודה תמורת כסף. העובדות והעובדים יחתמו על חוזה העסקה שבו מוסדרים יחסיהם עם עבודת גילוי בתמורה לשכר מינימום של 22.04 לשעה, ויקלידו עדויות על יחסי עבודה שנאספו ונכתבו בכתב יד. לאחר מכן, יתבקשו לכתוב על נייר עדות משלהם ולייצר עבודה נוספת לבאות ולבאים אחריהם. במקום יוקרן סרט קצר של עדויות עובדים ותחולק האנתולוגיה "עבודת גילוי".

צילום: skittledog, cc by-nc-nd

***

עמותה אחת אבל לא יחידה עדות בעילום שם

התלהבות

הצורך הזה לשנות את העולם, לעשות בו טוב. לא לחכות לעתיד כי יש מי שנשרף כאן ועכשיו. לרוץ קדימה למצוא פתרונות, לרתום א/נשים מתנדבים, נדבנים.

הצלחה

הצלחה היא סקסית. הילדים עולים למעלה, בני שנת השירות לומדים, גדלים, מועצמים. רואים אותם הופכים לאנשי עקרונות ואנשי חינוך מיומנים ויצירתיים. מסלול חייהם לא יהיה כשהיה. מייסדי העמותה, ילדים בעצמם הופכים מבוקשים, מרואיינים, מחוזרים. עם ההצלחה בא עוד כסף ומגיעות עוד קריאות – צריכים אתכם כאן, בואו להציל ילדים שם. אז הולכים.

שגיאות של להט ועיוורון

העירייה פתחה את שעריה לפנינו, אבל התקציב? לא מספיק. "אנחנו בעיקרון דורשים שתביאו matching". טוב, ניקח הלוואה. ועוד אחת. גיוס הכסף הולך מצוין, למה לא? ועוד אחת. האסיפה הכללית לא מאשרת? אז נכניס כמה א/נשי שלומנו ונעביר את ההחלטה. הילדים הרי לא יחכו, מדינת ישראל לא סופרת אותם והחיים משאירים עליהם צלקות עמוקות יותר ויותר.

משבר כלכלי

איך לא ראינו את זה בא? טוב, אי אפשר לפגוע בפעילות. שהמתנדבים ילכו לעבוד, את המשכורות אפשר לדחות בחודש. כולנו מתנדבים באותה מהפכה, לא? ועוד חודש ועוד חודש ושנה. לפעמים בעלי הבית של הקומונות באים לצעוק על המתנדבים כי לא שולם שכר דירה. לפעמים בעלי הבית של העובדים באים אליהם ומאיימים לזרוק אותם. חושך, אין חשמל, יובש, אין מים, ריק במקרר שואב הכל פנימה. אבל הילדים. מה יהיה איתם? משרד החינוך? נותן את תקציב 2008 באמצע 2009, אולי, אם יהיה אישור מנהל תקין. איך יהיה אישור מנהל תקין אם מעבירים תקציב בשוטף + 400? משרד הרווחה? "אתם משלמים משכורות גבוהות מדי (4,500 ברוטו לעובד רגיל, 6,200 לעובד עם תואר שני, 10,000 כולל הרכב לדרג ניהולי) – לא תקבלו תמיכה". נבקש מההורים, נבקש מהתורמים, התעייפו? היתה שנה קשה בבורסה? לא רוצים לתת לתקורה (תקורה – שם כל כך קר בשביל משרד, שירות ובשביל עובדים שנקרעים)? יש גם שוק אחר. אפרפר משהו.

סוחבים

שנה ועוד שנה ועוד שנה. עוול קטן שהולך ותופח ושדים גדולים שעומדים להתפרץ. הרי בסוף זה חייב לבוא.

מחליפים

מחליפים מנכ"ל, מחליפים ועד מנהל, עובדים מתחלפים, מתאגדים, נפרדים (ועד במקום כל כך קטן? חבל להרוס סתם את יחסי העבודה, בואו לדבר איתי כשאתם צריכים – המנכ"ל). מחליפים דירות, מחליפים חברת טלפונים, מחליפים בנק, מחליפים משרד, מתחמקים: יו"ר מהמלווים, ועד מנהל ממנכ"ל, מנכ"ל מעובדים, עובדים מבעלי בתים, מספקים, ממתנדבים.

נושרים

אנחנו מעטים, אבל ננצח. נמשוך עוד קצת, עוד קצת יאוש וקושי בשביל להציל את העמותה, את החזון, את השליחות. הרי הוועד המנהל ביקש יפה (ולא העביר כסף למשכורות) הרי המנכ"ל מאמין ומשכנע (אבל אף פעם לא מספר את כל האמת), הרי גם ככה אני בהריון. קונה עוד קצת דלק על חשבוני (שומרת קבלות, מצחיק לא?) עוד קצת בעל בית כועס, עוד קצת צעקות של הורים, עוד קצת בכי בשקט בצד. עוד קצת, עוד קצת. רק שהילדים בבתי הספר לא ירגישו. גם ככה ההורים עדיין מכים אותם או מזניחים אותם או שאינם יכולים לתמוך בהם. אין להם מישהו אחר חוץ מאיתנו. שלושים עובדים, עשרים עובדים, שנים-עשר, אחד-עשר, עשר. הגברים עוזבים ראשונים.

הטלפון

על שקט, כל הזמן. 20,30,40 שיחות שלא נענו – חניכים, הורים, ספקים, בעלי בית. אם היו 48 שעות ביממה אולי הייתי יכולה לחזור ולדבר עם כולם. ככה לפחות אני יכולה לבחור אל מי לחזור. מי שיש לי תשובה חלקית לפחות בשבילו. מי שלא ממש יצעק עלי. כולם צריכים תמיכה או מטרה לשחרר אליה את הקצף שעולה ולוחץ ומתפרץ.

קטיעה

איבדתי את הילד. חודש תשיעי. זה כנראה לא קשור. אולי כן? גוף ונפש גוף ונפש. לא יודעת, לא אדע, לא רוצה לחשוב על זה. בבית החולים הטלפון הפסיק לצלצל. לא נעים להם. איזו הקלה.

קצת אחר כך

דמי לידה – מופחתים. "אין הוכחה בבנק שאכן המשכורת שלך היתה בגובה המצויין בתלוש".

אין לאן לחזור אחרי חופשת הלידה

אף אחד לא מפרק את העמותה, היא פשוט התאיינה ולנו חייבים שנה של משכורות. התאגדנו (העובדים) ושכרנו עורך דין. ביקשנו מהוועד המנהל – טייקונים לפחות בחלקם – לפחות תממנו את התביעה שעולה 100,000. הציעו לנו 30,000 (750 לכל עובד) בתנאי שנחתום שלא נתבע אותם אישית.

סירבנו. לפחות שיפחדו קצת ב-750 שקלים לעובד.

עברה שנה, העמותה פורקה על ידי העובדים, איש מנציגי העמותה לא התייצב בבית המשפט להתנגד. קיבלנו את הכסף מהביטוח הלאומי, לא מהמעסיק או מהוועד המנהל. ככה זה כשארגונים מתפרקים. לפחות הביטוח הלאומי נותן תמיכה. גם היא מוגבלת, גם היא רק אם גייסת את הכוחות ללכת למשפט (ותודה לחבר שלמד עריכת דין תוך כדי עבודה איתנו – לא היינו פה בלעדיו). קיבלתי את הכסף – שכר עבודה קשה והוצאות (מזל ששמרתי קבלות) ומיד שילמתי 10% לעורך הדין. הוועד המנהל? עדיין עושים מליונים (אולי קצת פחות). הרמת מסך? אין לנו כוח, יש חיים, יש עבודה אחרת. כולנו צעירים, מסתכלים קדימה.

הטקסט התפרסם לראשונה בהעוקץ

הקול הקורא שליווה את הפרויקט

שוברים שתיקה חברתיעיצוב: אבי בוחבוט

קול קורא בשני חלקים להשתתפות בעבודת גילוי:

1. עבודת גילוי היא פרויקט איסוף עדויות עליו מנצחים תהל פרוש ומתי שמואלוף (שנינו חברים בקבוצה גרילה תרבות). המטרה להוציא לראשונה לאור השמש את מה שנעשה תחת לאורות הניאון במקום הנקרא "עבודה", לחשוף את מה שיכולה עבודה לעולל ליחסים בין בני אדם ולמהלך חייהם, לאוורר את המושג עובדת ועובד, ולתת מוצא פה למערכי הכוחות הסודיים במסדרונות ולהתנסות הרגשית והפיזית של העובד/ת במקום עבודתו/ה.

אנחנו קוראים לעובדות ועובדים – שכירים, עצמאיים, עובדי קבלן, עובדים זרים – לכתוב לנו למייל שלמטה על עדות הקשורה במקום העבודה שלכם היום ובעבר: מצבי ניצול שעברתם או שיצרתם בעצמכם, לחצים שהפעלתם או שהופעלו עליכן, כוחניות שהופנתה כלפיכם או שהפעלתם על אחרים, ספרו לנו תנאי עבודה פיזיים ונפשיים ועוד.

מייל לשליחה: avodat.giluy@gmail.com
כל העדויות יפורסמו לאחר מכן בעילום שם (אלא אם נתבקש אחרת) באתר אינטרנט מיוחד שיוקם לשם כך. מי שמעוניינים לספר את עדותם למצלמה – אנא ציינו זאת.

 

2. כחלק מאיסוף העדויות נערוך אנתולוגיה בנושא עבודה, שתכלול שירים, סיפורים קצרים ודימויים. אנחנו קוראות לכן ולכם לשלוח חומרים למייל שלמעלה ולציין בשורת הנושא – עבור האנתולוגיה

 

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: