להתראות אריה שואג

לפני מספר שנים ביקרתי בהלווייתך שי בקרית שאול. אני נזכר איך היה לי קשה לראות אם שקוברת את בנה. היום אני יושב בעיר אחרת, ביבשת אחרת, במצב זוגי אחר לגמרי, עדיין כותב שירה בעברית ומביט אליך שי. הקלישאה אומרת שאנחנו מביטים אחורה אל המתים. אבל האמת היא שהמתים הולכים איתנו לכל הדרך ומביטים בנו בכל צעד. לא מעט פעמים אני שואל את עצמי מה היה קורה לו היית עומד מול הלחץ של השדים שלך להשתיק את קולך לנצח. אין אדם שלא התעורר לפחות פעם אחת בבוקר וחשב, בשביל מה אני חי? וברגעים קשים יותר: למה אני לא גומר עם זה וזהו.     שלושה חודשים לפני מותך, נכחתי בהשקת ספרך השני ״הוא המסמן את המקום״. היה אירוע קטן בחנות הספרים ״סיפור פשוט״ שבנווה צדק בתל אביב. למרות כל הפעילות החברתית-פואטית שלך, כתיבתך התרחקה מהפוליטי. לעיתים נגעה בפילוסופי ובמופשט, ולעיתים הייתה בוטה וישירה. דאגת להביא עראק תאנים משובח ששתינו מאחורי החנות. ואתה התרגשת מאוד מכל הקראה. אני מביט בתמונה הזאת ששלח אלי הצלם הפואטי עזרא לוי שאותה מצאתי בתיבת המייל:

ההשקה של הספר השני של שי אריה מזרחי. סיפור פשוט. צילום: עזרא הצלם הפואטי לוי
ההשקה של הספר השני של שי אריה מזרחי. סיפור פשוט. צילום: עזרא הצלם הפואטי לוי.
אתה מביט בשיר שלך, כל כך יפה, עם השיער הארוך, כולך שקוע במילים שהן רק שלך. אני יושב מאחורה בקהל עם חולצה של בית"ר ירושלים שקניתי בכדי להכעיס את עמוס עוז בהשקה של בנו דניאל. ומאז הסתובבתי איתה, כי אהבתי את הצבע הצהוב, עד שאכרם ידידי אמר לי שזה חולצה של שונאי ערבים והפסקתי ללכת אתה. בינתיים אתה וגם עמוס עוז בעולם שאין חזרה ממנו. אחרי ההשקה כתבת לי במייל [29.6.2019]
אהלן תודה על שהגעת אתמול ועל ההקראה המיוחדת והיפה, ריגשה אותי נתראה בעוד שמחות
כן היית די אופטימי ולא ידעת שהסוף מתקרב. פעלת הרבה בשביל אחרים: הקמת את האתר ״כאוס״ שאירח לא מעט משוררים בשיריהם עם רישום קל שכתבת על כל יצירה. ברגע שהקמנו את איגוד המשוררים הצטרפת מיד והיית פעיל בולט. תמיד היית מוכן לסייע למשוררים ומשוררות בתחילת דרכם. היית פעיל בתנועת השירה ״גרילה תרבות״ ואף ארגנת את אירוע המחאה על אי העלאת שכר המינימום מול בנק ישראל. זאת היתה הפגנת גרילה תרבות היחידה שלא השתתפתי. האמת ששיקרתי שאני חולה, אבל הייתי אחרי פרידה קשה מבת זוג. מצד שני, כשהמחאה עברה ונותרנו עם ממשלה של בנט, לפיד ונתניהו, והציבור היה מוסת, לא מצאת את מקומך. וכמו בסרט ילדים, הבריונים מוצאים איך לפגוע בילד החלש יותר. היית מאוד פעיל ברשת, ולפעמים אני מרגיש אשם שבגלל הפעילות שלנו בגרילה תרבות, הפכת לרדיקלי. והרדיקליות גרמה לך להתווכח עם המון אנשים על הדעות שלך. ואיבדת את העבודה שלך, כי הימנים הגזעניים דאגו לכך. ונכנסת לצרה כלכלית וחברתית, ונחנקת מהתרבות הישראלית המשתיקה קולות ביקורתיים. ואולי היו עבודות אחרות שהיית יכול למצוא אבל לפעמים, אצל אנשים פגיעים כמונו, פגיעה במקום עבודה, יכולה לסיים הכול. להחשיך את כל המצב, אם מוסיפים לזה את הטיפולים הפסיכולוגיים, את הדרך בה אנחנו קוראים חדשות ומשתתקים. באופן הכי אישי, מותך היה בשבילי מוות חברתי של תקופה. הוא סימל בשבילי את החברה של פוסט המחאה החברתית. כל מהפכה שנכשלת היא תקופה נוראית ביותר ליוצריה, כי אובדן הצעד הזה של קפיצה מעבר למכשולים, הופכת להתבוססות בבוץ הכי נורא והכי מסריח. . יש אנשים כמוני שלא הצליחו לעמוד מול המפלצת, וזזו הצידה, ויש כמוך שהמפלצת בלעה אותם. ובכל זאת, זיכרונך פה איתי, גם אלפי קילומטרים מהמקום המקולל ההוא שסיים את חייך. דרך הענווה שלך ואהבתך לשירה יחסרו לנו מאוד. מחויבותך לשינוי מתקן בעולם הספרותי ורוחך הלוחמת יהוו לנו סמל ומופת לשנים שיבואו.  
בצד האחר של השירה / מתי שמואלוף אַתְּ אוֹמֶרֶת שֶׁנִּפָּגֵשׁ רַק בַּשְּׂמָחוֹת אֲבָל אֵין שִׂמְחָה בְּלִי אֵבֶל, בְּלִי שָׂפָה בְּכָל פַּעַם שֶׁאֲנַחְנוּ רוֹקְדִים, מִישֶׁהוּ נִקְבָּר בְּכָל פַּעַם שֶׁאֲנַחְנוּ קוֹבְרִים, מִישֶׁהוּ נוֹלָד בְּכָל פַּעַם שֶׁאַתְּ מְחַבֶּקֶת אוֹתִי בַּלַּיְלָה, מַשֶּׁהוּ בִּי נִצָּל.

מתוך "עברית מחוץ לאיבריה המתוקים" בהוצאת פרדס.

הדברים התפרסמו באתר "ליריקה", וגם יעלו באתר העוקץ. תודה למשוררת ענת קוריאל. 2019 ** הדברים הללו נכתבו שלושה ימים לאחר שקיבלנו את ההודעה על ההתאבדות של שי אריה מזרחי. 2012

להתראות אריה שואג תמיד אזכור אותך בתמונה הזאת שואג בווזבולה מול בנק ישראל. אני בוכה. על מה אני בוכה. אתה כבר בעולם הבא וגם אני אצטרף לאדמה יום אחד. ובכל זאת אני בוכה על אימא שקברה את בנה. ועל עולם של דיכוי שלא נותן לנו לנשום. שי אריה מזרחי ז"ל, תהיה נשמתך בצרור החיים. ברוך תהיה בגן עדן

שלשום נכחתי בהלווייתו של ידידי המשורר שי אריה מזרחי ז״ל בקרית שאול. שי היה בזוגיות ללא ילדים והיה קשה לראות אם שקוברת את בנה.

**

שי היה אחד מהמשוררים של דור חדש. הוא נולד בשנת 1974. והחל לפעול בתחום השירה עם תחילת שנות האלפיים. הוא הוציא שני ספרי שירה. לפני כשלושה חודשים נכחתי בהשקת ספרו השני ״הוא המסמן את המקום״ (הוצאת רימונים, 2012). היה אירוע קטן בחנות הספרים ״סיפור פשוט״ שבנווה צדק בתל אביב.  ושי התרגש מאוד מכל הקראה.

שי פתח את אתר ״כאוס״ שאירח לא מעט משוררים בשיריהם עם רישום קל שכתב על כל יצירה. שי היה פעיל בתנועת השירה ״גרילה תרבות״ ואף אירגן את אירוע המחאה על אי העלאת שכר המינימום מול בנק ישראל. ברגע שהקמנו את איגוד המשוררים שי הצטרף מיד והיה פעיל בולט. הוא תמיד היה מוכן לסייע למשוררים ומשוררות בתחילת דרכם.

השנה שי זכה בתחרות צרצר הפיס במקום הראשון והוכיח את יכולתו הפואטית גם בזאנר הדי חדש של 140 תווים. השופטים שיבחו את יצירתו שהיא מהווה ביטוי לחולשת היחיד מול הממסד. הנה הצרצר הזוכה שלו:  "לכבוד. שלום. אבקש לדון ב. אציין כי אני. זאת ולפי. ולפי. עבדתי. הכנסותיי היו. עבדתי. הייתי זכאי. בלבד. החישוב נעשה לפי. ולפי. כיום אני. בתודה".

למרות הצטרפותו לכל הפעילות החברתית הפואטית, כתיבתו התרחקה מהפוליטי. לעיתים נגעה בפילוסופי ובמופשט, ולעיתים הייתה בוטה וישירה.

הנה השיר שפירסם כחלק מאירוע גרילה תרבות כנגד אי העלאת שכר המינימום:

בשר / שי אריה מזרחי
 אַמָרְתְ
וְהַמִּלָה הִדְהֵדָה בְּרֹאשִׁי אַךְ הַהֵד נִבְלַע בְּרֶגָע עָמְדָה מוּל עֵינַי אַךְ רְאִיתִיהָ בִּמְעֻרְפָּל עָמְדָה בְּאַפִּי אַךְ רֵיחָה הָיָה מוּזָר חִיפַּשְׂתִּי בַּמְּקַרֵר בַּמְּזַוֶה מִתַּחַת לַמִּטָה אַךְ לֹא מָצָאתִי דָּבָר לֹא מָצָאתִי חִיפַּשְׂתִּי כְּמוֹ הָיָה אוֹצָר מַטְמוֹן נִסְתָּר עַל אִי זָר שֶׁמּוֹצְאוֹ הָיָה הַמְאֻשָׁר בָּאָדָם

להתראות אריה שואג תמיד אזכור אותך בתמונה הזאת שואג בווזבולה מול בנק ישראל. אני בוכה. על מה אני בוכה. אתה כבר בעולם הבא וגם אני אצטרף לאדמה יום אחד. ובכל זאת אני בוכה על אימא שקברה את בנה. ועל עולם של דיכוי שלא נותן לנו לנשום. שי אריה מזרחי ז"ל, תהיה נשמתך בצרור החיים. ברוך תהיה בגן עדן לקריאה נוספת:

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

4 תגובות בנושא “להתראות אריה שואג

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: