נפילים על פני הארץ | אולה אדורט רלווג

נפילים על פני הארץ, אולה אדורט רלווג, הוצאת הקיבוץ המאוחד, צפון: סדרה בעריכת רמי סערי, תרגמה מאנגלית: יהודית בן-צבי הלר, 2012, 336 עמוד.

סיפורם של מהגרים בערבות דקוטה במאה ה-18 מלמד על מאבק על-זמני בטבע ובתרבות. ביקורת על הספר "נפילים על פני הארץ" – אולה אדורט רלווג

 

סיפורם של מהגרים בערבות דקוטה במאה 18-ה מלמד על מאבק על-זמני בטבע ובתרבות. ההיסטוריה של המאה 20-ה היא התחקות אחר תהליך הגירה בלתי פוסק. התזוזה על גבי כדור הארץ היתה מאסיבית ולוותה בתקוות גדולות ובאכזבות כבירות.

הסופר הנורבגי אולה אדורט רלווג, שהיגר בעצמו לארה"ב וכתב בעשורים הראשונים של המאה העשרים הניח את קורותיו, באופן טבעי, בתוך עלילת ספר המסע שלו. בעוד רלווג התגורר ברוב ימי חייו במינסוטה, הוא כתב על המדינה השכנה דקוטה. הרחקת העדות היא כלי ספרותי ידוע, אך בספרו ניכרת הקירבה הממשית שלו לחוויות הגיבורים.

בתוך תהליך ההגירה לאמריקה נוסדה אומה חדשה. המהגרים יכלו להשאיר באירופה ובאסיה את העולם הישן ולהתמזג לגמרי בעולם החדש, אך העבר נישא איתם אל ההווה. המאבק על הטריטוריה החברתית אינו רק נבנה מתוך מפגש בין המהגרים והילידים, כי אם בין המהגרים לבין עצמם.

"נפילים על פני הארץ" מגולל את סיפורם של בני הזוג פר הנסה וברט, זוג שהוא חלק מקהילת מהגרים נורבגים בערבות דקוטה בסוף המאה.18-ה הרומן מתחיל בחיפוש של בני הזוג אחר משפחה נוספת שהתמקמה בדקוטה. בני הזוג כמעט הולכים לאיבוד, עד שהם מגלים את הדרך הנכונה. כמו כן, רלווג שותל אלמנטים רבים של אימה בכתיבתו, "רק דבר אחד חש בוודאות: דרכו אינה הדרך הנכונה. אילולא כן, היה כבר נתקל בסימנים שהותירו רעיו במקומות שחנו בהם. מציאת הנתיב, ובהקדם, נעשתה עתה מבחינתו עניין של חיים ומוות. חתיכת נסיעה ארורה עד לאוקיינוס השקט, העגלות לא יחזיקו מעמד זמן כה רב! המצב הצטייר בבירור כעניין של חיים ומוות. הצידה הלכה ואזלה, ועכשיו היה הכל תלוי בידידו הוותיק הנס אולסה."

האיומים על הגיבורים מגיעים מבחוץ – מצד האינדיאנים, תנאי השטח הקשים, עונות השנה, מכת הארבה. אך גם נפש הגיבורים מעורערת, כמו הדיכאון שנופל על ברט. …"אחר הצהריים ביום שהארבה נחת בלי הרף על קירות הבית, נזכרה אשתי שכמה מבגדי התינוק תלויים בחוץ לייבוש.היא מייד יצאה, אבל על החבל לא נותרו אלא קרעי סחבות. בו ברגע נתקפה דיבוק ורצה הביתה ביללות כמטורפת: 'השטן בא לקחת את בגדיך"…ככל שהעלילה מתקדמת אפשר לחוש במתח הבין-מיני אצל הזוגות השונים בקהילת המהגרים. הזרות שאיתה הם מתמודדים אינה רק פיזית וחומרית. עם זאת, המתח הטרגי ברומן לא נוסק לכדי חוויה פרוזאית. הקטסטרופה שנדמתה כמתקרבת לקראת סופו, חולפת ולא מותירה משקעים.

מעניין לראות כיצד יתקבל "נפילים על פני הארץ" בקרב הקהל הישראלי, שמכיר הליכים של הגירה. אחד הרגעים הקשים של התנועה הציונית אירע כשרוב יהודי מזרח אירופה ורוסיה היגרו למערב ולא הגיעו לארץ ישראל. כך נוצר ה"אף על פי כן" המפורסם שנחקק בתודעת העלייה השנייה.

הביקורת התפרסמה לראשונה בתרבות וספרות – ישראל היום, 2-11-2012

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

2 תגובות בנושא “נפילים על פני הארץ | אולה אדורט רלווג

  1. המהגרים הם נורבגים שהיגרו לארה"ב ובניגוד למהגרים אחרים הם לא מתבכיינים על כול דבר.

    אהבתי

  2. Rølvaag's authorship and scholarship focused primarily on the pioneer experience on the Dakota plains in the 1870s. so the english wiki– the 19 centuary!!!. 19- you missed and the paper too and few other in hebrew. you didnt suspect the date?

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: