שיח ישראלי: מדברים על הגשם

F Bomb Outdoors - Day 4  By Tony Buser  cc: flickr
"קל מאוד להפוך את הגשם למרכז חיינו, בהיעדר נושאים ראויים יותר – וגם אם יש כאלו, נדמה שלפעמים כדאי לברוח לגשם. הוא היה כאן תמיד והוא יהיה כאן תמיד, אנחנו רק ממשיכים כל הזמן לחכות לו" || F Bomb Outdoors – Day 4 By Tony Buser cc: flickr

בחברה הישראלית מתעוררת "קדחת הגשם" כבר בתקופת החגים, אבל השנה החורף המאוחר סידר לנו דחייה. והנה, עכשיו זה מגיע: זו אינה ציפייה רגילה לחילופי העונות, כשאת הסתיו מחליף החורף – זאת תסמונת מיוחדת אשר נרכשת בתרבות המקומית.

החזאים הם שעומדים למבחן ראשון ומדוקדק. מתייחסים אליהם בדיוק באותה הרצינות כמו שמתנהגים עם פרשני הצבא ועם מנהיגי השלטון שלא צפו את מלחמת יום כיפור אם החזאים יבטיחו גשם גדול ויהיה גשם קטן – ידרשו את פיטוריהם או לבטח ילגלגו עליהם. אותו הדבר יקרה אם החזאים יישבעו בכל היקר להם שיגיעו זרזיפים קטנטנים, ובמקומם נקבל מבול של ברד, שלג ורוחות סוערות (לא בהכרח בסדר הזה).

הדמיון משחק תפקיד גדול בתוך התשוקה הגדולה לחורף. אם החזאים מבטיחים סופה גדולה, תהיו בטוחים שגם בתוכניות הבידור, בחדשות, בעיתונים ובבלוגים נראה השפעה על מצב הרוח הלאומי. אנשים יתכנסו בבתיהם ויצרכו יותר מוצרים, אך יותר מכל יהיו מוכנים עם היד על המקלדת כדי לתפוס את האשם בהבטחה שלא מוצתה – מי אשם בדיבור על הסופה שלא התרחשה ואיפה השלג שהבטחנו לילדי ירושלים.

יש איזשהו מתח בלתי נראה בין האמונה הטוטאלית במדע לבין הצורך בתרבות שלנו לדבר על אותן טיפות של גשם. המטר נעמד במרכז מדורת השבט. הדיבור על החורף, כחלק מהאמונה שלנו בחיזוי העתיד, מאחד אותנו. גם כשאנו מאוכזבים מהמקריות ומהשרירותיות שבשיח החורפי, עדיין נוכל לכעוס יחד ולצחוק כשהחזאי יתנצל ויאמר (במקרה שלא פעל בתפקידו כ"חזאי") שגם הכביסה של אשתו נרטבה.

הפחד המידבק מהמדבק

הפסאדה של החורף, ובעיקר ההתעסקות הבלתי נגמרת בגשם, מקורן בפחד הקמאי מפני המדבר. פתאום ברגע אחד לכולם יש מה להגיד אם אכן הגשם הגיע. הוא הופך לקללה ולברכה. אם לא הגיע, שוב נקבל את כל הבקשות לחסוך במים. אף אחד לא יזכור שישראל נמצאת עמוק בתוך תהליך התפלת המים.

המים יפריחו את המדבר, גם אם איננו עומדים בתוך המדבר, וגם אם המים לא באמת מתייחסים לגשם האמיתי שנופל. בקיץ כולם שוכחים מהגשם והולכים לים, עד שמתחילים לנשור עלים מהעצים ולהחליף את צבעם. כשהסתיו מגיע הוא זורע בתוך הציבור את תחילת הדיבור על הגשם. חלק עדיין יכחישו את ההתעסקות בגשם, כשרגליהם עדיין עומדת בתוך חופי הים וגרגירי חול נעוצים בראשם. אבל גם הם יקפצו מהר מאוד לעמוד בתוך הפלא הישראלי שטוחן מילים עד אין-סוף.

עודף של גשם יחשוף עד כמה העורף הישראלי חשוף. ואולם יש תשוקה עמוקה להניס את המדבר בחזרה לתוך קו המשווה, שיעצור את הנגיסה של המדבר באדמה. המדבר מהווה 70-כ אחוז ממדינת ירדן, אבל מדינת ישראל לא רוצה לתרום את מישור החוף לסטטיסטיקת המדבריות של המזרח התיכון.

קל מאוד להפוך את הגשם למרכז חיינו, בהיעדר נושאים ראויים יותר – וגם אם יש כאלו, נדמה שלפעמים כדאי לברוח לגשם. הוא היה כאן תמיד והוא יהיה כאן תמיד, אנחנו רק ממשיכים כל הזמן לחכות לו.

הדעה התפרסמה בשינויים קלים מהמקור בישראל היום

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: