לאן נעלמו המזרחים במפלגות השמאל?

את הבחירות הקרובות נזכור בגלל ההדרה הפוליטית של מפלגות השמאל. מצד אחד נמצא את האשכנזים של מרצ, ומצד שני את הערבים-ישראלים של חד"ש. חבל רק שאף אחת מהמפלגות לא חשבה למצוא מקום ריאלי ברשימה לאחיי ואחיותיי המזרחים והמזרחיות

מפלגות השמאל, חד"ש ומרצ בחרו את המנהיגים אך ללא מזרחים. בהיעדר ייצוג למיליוני אזרחים, המפלגות מאיינות ומרוקנות את הקטגוריות, המושגים והמבנים של השמאל, השוויון והצדק החברתי.

השבוע נפל דבר, מפלגות השמאל שקיבלו את תו התקן של המפלגות החברתיות ביותר, הראו את הפנים המכוערות ביותר של הפוליטיקה הישראלית. האשכנזיות כאות קין חברתי, שהדירה מזרחים בעשורים שלמים מהקמת המדינה ועד המהפך של 77 חוזרת לשלוט. ראשית מפלגת חד"ש בחרה, ח"כ ברכה ינהיג, חברי הכנסת חנא סוויד ודב חנין במקומות השני והשלישי, ודחתה הצעה לשריון נשים. במקום הרביעי מוקם ח"כ ד"ר עפו אגבארייה ולמקום החמישי נבחרה ד"ר נבילה אספניולי. את המקום השישי "תפס" איימן עודה, מזכיר חד"ש. יעל בן יפת, מנכלית "הקשת הדמוקרטית המזרחית" ולשעבר נציגת מועצת העיר ת"א מטעם "עיר לכולנו" מזרחית מוּדעת לא הצליחה להיכלל במקום ריאלי.

גם במרצ לא נבחר מזרחי במקום ריאלי (בהנחה ששישה מנדטים זה המקסימום שתוכל לקבל, לפי רוב הסקרים). מלבד יו"ר המפלגה זהבה גלאון, אשר משוריינת במקום הראשון, נבחר ח"כ אילן גילאון למקום השני, וח"כ ניצן הורוביץ במקום השלישי. במקום הרביעי זכתה יו"ר הנהלת מרצ מיכל רוזין. במקום החמישי נציג המגזר הערבי רו"ח עיסאוי פריג' ובמקום השישי חברת מועצת העיר ת"א תמר זנדברג.

הסופר ניר ברעם כתב בפרופיל הפייסבוק שלו: "אין לשמאל-מרכז בישראל שום קואליציה של קהילות שונות, אין רוסים אין מזרחים, אין צעירים, יש רק אותם מגזרים מוכרים ומצטמקים שתמיד היו: אשכנזים, ותיקים, קיבוצים (מזכיר לכם מפלגה מסוימת בארה"ב שהפסידה עכשיו בבחירות?). אז אומרים לנו שזה חשוב שיש מרצ והם העבירו חוקים – זו שפת הקהילה המסתגרת, המתגוננת המתעקשת לא להשתנות, וזה לא מוביל לשום מקום".

פחד ותיעוב

המתרגמת אורלי נוי אף הוסיפה את האספקט של האכזבה של אותן מפלגות שמאל, כשאינן זוכות לאהדה מקרב המזרחים: "האחת (מרצ) בוחרת להתבזות בסיסמאות בחירות מטופשות המסבירות לנו בהתנשאות איפה הלב, אבל לא מסבירות איפה לעזאזל המזרחים ברשימה, והשניה (חד"ש) מדברת גבוהה גבוהה על שינוי ומהפכהאבל יוצאת מגדרה כדי לשמר סדרים ישנים שכתמיד, לא כוללים את המזרחים."

אז את שנת 2012 נזכור כשנה של הדרה פוליטית. ההדרה לא קשורה למוצא. מצד אחד נמצא את האשכנזים של מרצ, ומצד שני את הערבים-ישראלים של חד"ש. מצד אחד נמצא את האידיאולוגיה הירוקה ובעד זכויות של הומואים ולסביות מצד מרצ, ומצד שני נמצא את הסוציאל-דמוקרטים, קומיניסטים ופרו-פלסטינים של חד"ש.

איך נוכל להסביר לילדים שלנו שכל אלו שהתהדרו ברצון לשינוי ולייצר שמאל חדש, פעלו באותם פרקטיקות של מפא"י. מהן הסיבות לדחייה ותיעוב של המזרחים. האם הם רוצים שנשב בימין ונשנא את הערביוּת שלנו, האם הם רוצים שנצעק מוות לערבים, האם רוצים להתנשא מעלינו ולומר: "תראו את הדפוקים האלו, שוב הצביעו לביבי, שדפק אותם". לי אין את תשובה, אולי אתם תדעו יותר ממני. בינתיים, את ההצבעה שלי הם איבדו, למרות הפעילות החשובה שלהם בכנסת.

הדעה התפרסמה לראשונה בבלוג שלי במאקו

*

"ראש הממשלה לא יהיה גיי, הוא רק יחשוב עלי לפני לפני ואחרי"Museum Sammlung Brandhorst Bruce Nauman - "Mean Clown Welcome," 1985.| By JasonParis | cc: flickr
"ראש הממשלה לא יהיה גיי, הוא רק יחשוב עלי לפני ואחרי" || Museum Sammlung Brandhorst Bruce Nauman – "Mean Clown Welcome," 1985.| By JasonParis | cc: flickr

ובנושא אחר, הנה שיר ודברים שפירסמתי לכבוד עליית הבלוג של חנות הספרים העצמאית "אינדיבוק". יוזמה של רעי לאיגוד המשוררים – היוצר רון דהאן.

אֵין עַצְמָאוּת בַּגַּן  

רֹאש הַמֶּמְשָׁלָה לֹא יִהְיֶה גֵּי
הוּא רַק יַחֲלוֹם עַלַי לִפְנֵי וְאַחֲרֵי
וְאִם הוּא כְּבָר יֵצֵא מֵהָאָרוֹן
וְהַכְּנֶסֶת תִּכֵּנֵס לַגַּן
אָז תִּהְיֶה בְּעָיָה שֶׁהֲרֵי אוֹכֵל בַּתַּחַת
לֹא בּוֹחֵל בִּיהוּדִים.

אֲנִי מְבַקֵּשׁ לְהִתְחַתֵּן בַּכְּנֶסֶת עִם רֹאש הַמֶּמְשָלָה,
אֲבָל אֵין עַצְמָאוּת לְאוֹכְלִים
כָּמוֹנִי וּבְעֶצֶם
לְרֹאשׁ הַמֶּמְשָׁלָה גַּם אֵין עַצְמָאוּת
בִּלְעַדַי.

השיר הנ"ל היה אמור להתפרסם בקובץ שנקרא "אוצרות של זעם" אך נגנז. ותמיד חשוב להיזכר בשירים שנכחדו. אני מביא אותו בשל ההיעדר של שאלת המיניות במגילת העצמאות. היכן הזכויות של אלו שבחרו במיניות אחרת, בין אם היא קשיחה או נזילה (למשל בי סקסואלים). כרגע בארה"ב יש מאבק על ההכרה בחתונה של הומואים ולסביות, ורואים כיצד הדמוקרטיה שלהם מתחדשת. גם בישראל אם יום אחד תהיה חוקה, עלינו להגדיר מחדש את המיניות הישראלית כרב-מינית, ככזאת שכוללת אינסוף אפשרויות מיניות ולא מבצרת בניאו-שמרנות כשהעולם כולו רוחש ומשתנה

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

12 תגובות בנושא “לאן נעלמו המזרחים במפלגות השמאל?

 1. מתי, יש קצת "דמעות תנין" בסיפור הזה. האם אתה או אחד מהמזרחים המוזכרים בכתבה התפקדו למפלגות המוזכרות? ניסו להגיע לגוף הבוחר בהן? ולא, אין כאן הכחשה שיש לאשכנזיות-מזרחיות השפעה. יש כאן הדגשה שלחלק גדול מהפעילים החברתיים המזרחים יש דפוס התנהגות של ביקורת מסרסת ופחד מ"לכלוך הידיים" בעשיה פוליטית ממשית הרבה יותר קל לכתוב איזה מאמר עם הרבה מילים ארוכות, בטח יהיה בהם הרבה פוסט וקולוניאליזם, מאשר להכנס לעבודה פוליטית ממשית אפילו בכוח לעובדים חסרים לנו מאד פעילים, ולו רק אחד מעשר הכותבים כלכך יפה היו באים ללוות ועדים חדשים – היו עוד כעשר התארגנויות של עובדים.

  אהבתי

 2. מרצ היא מפלגה גזענית מהזן הישן, שום בושה, שום חשש, שום רתיעה מהשלט התלוי על צווארה מאז היווסדה, "אוטובוס לאשכנזים בלבד"
  ברצונם הטוב הם יחליטו אם להתיר פעם למזרחי ופעם לערבי אם לעלות עליו. זו המפלגה הימנית ביותר במפה הפוליטית למרות שהשיח שלה שמאלי. במדינת היהודים של מרצ אין ספרדים ומזרחים. אם הם היו בשלטון, יש להניח שהם היו מקימים גטאות למזרחים.

  אהבתי

 3. מממ.. אבל כמה יהודים מזרחיים מצביעים למרצ ?! וכמה לחד"ש!?^%&* הרבה פחות מייצוגם!
  שאלת הייצוג חשובה, אך אם בוחנים את קהל הבוחרים רואים שמרצ וחד"ש הינן צדיקות בסדום, או אם תרצה – הרע שבמיעוטו, ובוודאי נקודות אור בהשוואה לליכוד ומפלגות הימין.

  אהבתי

 4. נחום, ממה אני מפחד לומר?

  דני, זאת שאלה חשובה, אבל מעגלית.

  ישורון, איני מסכים בכלל.

  דודי, מסכים לגבי הצורך בסולידריות עם התארגנויות עובדים ומי שמכיר אותי יודע כמה גרילה תרבות עבדה עם ועדים חדשים. לא, לא התפקדתי לאף אחת מהמפלגות עליהן כתבתי.

  אהבתי

 5. מתי בוקר טוב, הדרך הכי קצרה להגיע לתפקידים משמעותיים מבחינה פוליטית בכל המפלגות שציינת היא הדרך הארוכה של יצירת התארגנות מזרחית עצמאית בסגנון גרילה תרבות, אנדלוסית, קפה גיברלטר, אחותי, הקואליציה, הילה, הקשת, המוזיאון של מרק אליאני, בקיצור ככל שתרבינה התארגנויות העצמאיות המזרחיות כך יגבר הכוח וכך גם יבוא לידי ביטוי הרצון להשיג שינוי דרך מאבקים פוליטיים. לא מספיק להיות צודק צריך להיות הרבה יותר חכם וחכמה. בפוליטיקה מבינים אירגון (או הון) שמתורגם לכוח. גם מפלגות השמאל האשכנזי והמפלגות השמאליות של ערבים ישראלים מבינות איך מדברים עם כוח פוליטי. מעולם כוח פוליטי לא ניתן. כוח פוליטי עושים. אז, ורק אז הוא שלך. אז אתה מגביר אותו אם אתה מבין איך ויודע מה את/ה רוצה. כל עוד מזרחים/ת לא מממשים את היכולת שלהם גם לביטוי של כוח פוליטי, אף אחד/ת לא יציע להם/להן כוח במתנה. עשה עשי כוח מזרחי – זהו המסר היחידי שכוח מבין. כאשר שירה אוחיון תקים איתך מפלגה לבחירות הבאות, יהיה כוח מזרחי. תתחיל לממש את רעיון הכוח במפלגה, תראה לאיפה הוא יקח אותך. אין צורך להצטרף אליהם. אנחנו זה העתיד.

  אהבתי

 6. זה לא שאלה, אלה קביעה, שנכונה גם במסגרת הדיון (הנפסד) בפוליטיקה של זהויות: יהודים מזרחיים נהנים מאובר-ייצוג הן במרצ והן בחד"ש, פריביליגיה נדירה שאין לה אח ורע (?) במפלגות האחרות

  בוא נסתכל למשל על מאה ועשרים המקומות הראשונים במפד"ל, שם אין ייצוג ל95% מהאוכלוסיה בישראל שאינה יהודית דתית עם כיפה סרוגה: אין נוצרים, אין מוסלמים, אין חרדים, אין אתאיסטים,… אבל יש שם בהחלט ייצוג נאה ודי קורלטיבי לאוכלוסית המצביעים (למעט מיעוט יחסי של נשים).

  ההיטפלות למרצ וחד"ש מתבטלת אל מול, ומבטלת את המציאות הפוליטית מסביב: רב קולות השמאל, ורוב מתפקדי השמאל מגיעים מהאוכלוסיה הערבית-חילונית ומהאוכלוסיה היהודית-חילונית, שברובה אשכנזית. כדי לשנות את זה, אפשר להקים עוד ש"ס או להתפקד לחד"ש: יעל בן יפת היא כלל לא סיפור של כשלון ומפלה אלא של כשרון והצלחה.

  אהבתי

 7. מאיר היקר, אני מדבר על הבעיה ולא על הפתרון. אבל בהחלט אסכים איתך שזהו אחד מהפתרונות.

  לא מסכים וכך לא היו הדברים כש"ס פנתה שמאלה או כשעמיר פרץ שלט בעבודה. אבל מבין את טיעונך

  אהבתי

 8. אתם המזרחים לא בסדר.
  למה אתם לא מיוצגים בפוליטיקה?
  למה אתם לא מייצגים את עצמכם בפוליטיקה?? (חוץ מש"ס)
  למה אתם לא בוחרים מזרחים בפריימריז של המפלגות???
  למה עוד לא הבאתם מישהו מזרחי למשרד ראש הממשלה????
  אני כאשכנזי, וזה אולי יפתיע אותך, לא מברר אם סבתא של הנציג שלי בכנסת באה ממרוקו או מרומניה.
  אבל אם לכם זה כל כך חשוב, למה לעזאזל אתם לא מריצים את עצמכם לכנסת?
  והכי גרוע – למה לעזאזל אתם מאשימים את האשכנזים?????

  אהבתי

 9. למגיבים האשכנזים שביננו. אני לא מאשים אשכנזים בשום דבר. אני מתנגד לפריבילגיה האשכנזית בישראל. אני מבין שאשכנזים רוצים לשמר את זכות היתר שלהם. זכותם להגן על האינטרסים המאטריאלים והתרבותיים שהפכו אותם למה שהם – קבוצה מיוחסת ועיוורת חברתית ופוליטית. אני רוצה ליצור שינוי חברתי. מי שמזדהה כאשכנזי בהכרח מזדהה עם סדר הדברים אותו אני רוצה לשנות. זאת אומרת אנחנו נימצאים בצדדים שונים של המתרס. אשכנזים ומזרחים הינן מציאויות חברתיות, מעמדיות ופוליטיות תרבותיות בישראל. יש להן קשר, אך אין הקשר הכרחי, לארץ המוצא של ההורים והורי ההורים. יותר חשוב לשאול האם את/ה או משפחתך קיבלה סיוע עקיף או ישיר מהמדינה לאורך 100 שנות ההיסטוריה של ציונות בישראל ובעיקר מאז הקמתה של מדינת ישראל. אם התשובה היא כן, סביר להניח שאת/ה אשכנזי. אם התשובה היא לא סביר להניח שאת/ה מזרחי או אולי ערבי. ככה זה בפוליטיקה ולא בבילבולי מוח.

  מתי אם אתה רוצה שיבינו אותך תכתוב דברים מובנים. הבעיה אינה שאין ייצוג למזרחים במר"צ (או בחד"ש). הבעיה היא שאין פוליטיקה של מזרחים/ת על ידי מזרחים/ת. הפתרון הוא בפודינג. תעשה פודינג מזרחי יהיה ייצוג מזרחי; ואולי גם יהיה כוח מזרחי. מאיר עמור

  אהבתי

 10. ואולי יעל בן יפת היתה נבחרת לו היתה מתמודדת ברשימת מרצ?
  ואולי לא היו מתמודדים מזרחיים במרצ כי מועמדים פוטנציאליים כאלה הפלו לרעה את האשכנזים במרצ ולא רצו להתמודד בחברתם?
  מתי, אתה מביא רק תוצאה, ללא נתונים מוקדמים. הסיבות למצב הנלון עדיין עלומות.
  לא נכון להניח שרירותית שהיקף האפליה על רקע עדתי לא פוחת.

  אהבתי

 11. התגובות שלכן ושלכם ברובם נכונות. אבל שימו לב, אני כתבתי על תופעה. ההסברים לתופעה והתוצאות לתופעה חייבות מאמרים נוספים. אז קדימה כיתבו פולואו אפ. שבת שלום ושתחיו. מתי

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: