הסיפור על נמר השלג מחליף את ההיסטוריה: על הכלה הנצחית של צ'ינגיס אייטמטוב

tiger-2380007_1920

נמר השלג (הכלה הנצחית), צ'ינגיס אייטמטוב. עם עובד, 257 עמודים

"נמר השלג (הכלה הנצחית") מאת צ'ינגיס אייטמטוב מקירגיזסטן הוא ספרו האחרון ונכתב בשנת .2006 העלילה סובבת סביב ארסן, עיתונאי מלא פאתוס שהקריירה שלו בדעיכה. הוא מאוהב בכוכבת אופרה שהפכה לכוכבת פופ ושכחה אותו, והוא נקלע למצבים שבהם הוא מבזה את עצמו. בו בזמן עוסק הספר בנמר שלג ששמו ז'אאברס, אשר מוקע מתוך הקהילה שלו ומחפש מקום חדש במעבר הרים מושלג. שתי העלילות מתרחשות במקביל ומחייבות אותנו לחשוב על הטבע כמשקף את פני האדם, וגם ההפך.

כשקוראים את הספר של אייטמטוב קשה שלא להיזכר ברומן "טוטם הזאב" של ג'יאנג רונג הסיני .2004-מ איני יודע אם אייטמטוב הושפע מרונג, אבל אין זו מקריות שבשני הספרים אפשר לראות שימוש זהה באותה מטאפורה: אצל רונג זה זאב ואצל אייטמטוב – נמר שלג. העמים האסיאתיים לוקחים את דמות החיה היישר מתוך המיתולוגיות שלהם לתוך המרחב התרבותי והספרותי, ובכך מאחדים את הקוראים סביב שאלות היסטוריות ועושים זאת בלי לשעמם.

"נמר השלג" מכיל בתוכו סיפור עם נפלא על הכלה הנצחית. גיבור הספר ארסן נזכר בפגישת האהבהבים האחרונה שלו בגרמניה עם אידנה כוכבת הפופ: "שם נולד הרעיון של 'הכלה ,'הנצחית נולד בנשמותיהם בטירה שעל צלע ההר, בלילות הירח שהם בילו בשניים, בנוף הרומנטי בגנים שמעל לעיר הימי-ביניימית הגרמנית" (עמ' 52).

בחלק השלישי של הספר נוסע ארסן בחזרה לכפר הולדתו, אך ציידים קזאחים מכריחים אותו להשתתף כמתורגמן בליווי שני נסיכים סעודים המעוניינים לצוד נמר שלג. כאן דווקא העלילה נופלת למרות הפתרון הספרותי לאקשן. בחלק זה הספר נכנע לאקטואליה ומחמיץ את הפולקלור שעולה משני חלקיו הקודמים. ועם זאת הספר משמש פרידה של הסופר מחייו הפוליטיים והחברתיים, ובו בזמן פרידה של האומה הקירגיזית כולה שעוברת תהליכי גלובליזציה ושוכחת את עברה.

התפרסם ב21-11-2012 בתרבות ישראל היום

*

מה יותר גרוע: להיות שמאלני או ערבי?

השיח הציבורי הופך להיות יותר ויותר קיצוני, ועל בסיס הקיצוניות הזאת קמה תנועת "עוצמה לישראל" של אריה אלדד ומיכאל בן ארי. הרשימה מציגה לאור את הפשיזם היהודי כשהוא חשוף ואינו בוחל להשפיל עד עפר חלקים מאזרחי המדינה, תוך כדי שהיא דורכת על יסודות הדמוקרטיה שלנו

כל מי שראה את שלטי החוצות ששוטפים את רחובות הערים, לא יכול להתעלם מהמסרים הפשיסטיים החדשים של מפלגה חדשה – "עוצמה לישראל" וביניהם אריה אלדד ומיכאל בן ארי. המפלגה מציגה לאור את הפשיזם הישראלי כשהוא חשוף ואינו בוחל להשפיל עד עפר את אזרחינו ושכנינו הערבים. לא במקרה דווקא עכשיו המסרים הללו הופכים להיות אלו ש"רלבנטיים" ללוחות המודעות – כי הם רוכבים על הקונפורמיזם, הפטריוטיות ומרוקנים מתוכן את הדמוקרטיה בישראל.

שר החוץ ליברמן היה בין הראשונים לחשוף את התשתית הגזענית בציונות. מסריו היו בוטים וישירים, אך נדמה כי בן ארי ואלדד למדו וגם הם משתמשים באותו קו. הם גם עושים שימוש בשפה הערבית, להראות לכאורה שהם מכירים את התרבות הערבית. אך התוצאה בדיוק הפוכה, ומפחידה ביותר (מקום שלישי ברשימה הוא הכהניסט הרדיקלי ברוך מרזל).

בדיוק כמו הנאצים
ליברמן אמר: "אין נאמנות – אין אזרחות" ואילו המפלגה החדשה "עוצמה לישראל" מבקשת "בלי חובות אין זכויות" (או כמו אחד הסטטוסים של בן ארי "מה לדעתכם צריך לעשות לח"כ זועבי?"). מטרתם תיוג האוכלוסיה האזרחית הערבית בתוך ישראל ("גיס חמישי", כלשונם) ככזאת שצריכה לעמוד בפניהם במבחן.

אך תחשבו על המהלך הזה, של העמדת אוכלוסיה שלמה כלא נאמנה. האם זאת מפלגת השב"כ שתפקידו להגן עלינו מאוייבים פנימיים. או שזאת מפלגה שמבקשת לאחד את היהודים סביב שנאת האחר. בדיוק כמו שהנאצים איחדו את כל אירופה ועמים נוספים מיבשות אחרות סביב שנאת היהודי.

לערבים וליהודים מגיעות הזכויות כחלק מחוקי יסוד של מדינת ישראל וכל פגיעה באופן הטבעי שמוענקות להם הזכויות, היא פגיעה באופן שבו דמוקרטיה מכוננת. אסור לנו לקבל את הפיכת למעלה ממיליון האזרחים הערבים בישראל לאויבים. המהלך הזה כל כך נורא, כשנביט במציאות ההפוכה, כשחצי מהאוכלוסיה הערבית נמצאת מתחת לקו העוני ונאבקת בכל תחומי החיים בגזענות ממסדית גלוייה.

הסיסמא השנייה שנתלתה בכל רחבי השכונות הדרומיות של תל אביב, הייתה לא פחות קשה לעיכול. "תנו לצה"ל לכסח" (או במילים שנאמרו בהפגנה של בן ארי – "ביטחון זה למחוק את עזה"). אין מוסר, אין חוק בינלאומי, אין אנושיות, ואין מבט לעתיד המשותף של העמים במזרח התיכון. הרעיון האווילי, שאלימות תביא פתרון לא הוכיח את עצמו בשום מלחמה. הרצון לתת לעוצמה הצבאית הישראלית את הובלת המדיניות של המדינה היא תכלית הבעיה. אותן משפחות שגורשו מביתם ב-48 לעזה הם אותם אלו שהמפלגה רוצה להיפטר מהם במוות.

נבחרת ישראל כמשל
מבט על שתי הסיסמאות מראה לנו את מחיקת הערביות. מצד אחד מנסים להפוך את הערבים-הישראלים לעבדים עניים ומוחלשים וחסרי זכויות אזרחיות (תהליך שהחריף מאז הרג 13 אזרחים ערבים באוקטובר 200) ומצד שני מנסים למחוק באלימות את מיליוני הפלסטינים הדורשים עצמאות (התהליך החריף אחרי אינתיפאדת אל אקצה), ריבונות וזכויות לאומיות מלאות בעזה ובשטחים הכבושים.

הפתרון של המפלגה החדשה אולי יקסום ליהודים מוחלשים ומבוססים כאחד, אבל אין פה מזור ותרופה להימצאותינו במזרח התיכון. המציאות מלמדת שדווקא הריבוי, השוני והפלורליזם הם השגרירים המצויינים של המדינה בעולם.
שחקנים ערבים שמשחקים בנבחרת ישראל, לצד שחקנים יהודים – כאן נמצא החזון. אך המפלגה רוצה להסיר את הזכויות מעל השחקנים הללו. מפלגת עוצמה עושה שימוש ברגשות הכי בסיסיים של הישרדות יהודית במרחב, כשנופלים טילים, אך צריך לזכור שהדבר היחיד שמפריד בין דיקטטורה לדמוקרטיה היא השמירה על הזכויות של אזרחיה במדינה ושל אזרחי שכנותיה. אם תתנו כוח לרעיונות פשיסטיים נחיה ונמות על חרבינו.

קיראו את הדעה המלאה בבלוג שלי במאקו

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

2 תגובות בנושא “הסיפור על נמר השלג מחליף את ההיסטוריה: על הכלה הנצחית של צ'ינגיס אייטמטוב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: