הסיפור על נמר השלג מחליף את ההיסטוריה: על הכלה הנצחית של צ'ינגיס אייטמטוב

התמונה: מתוך אתר עם עובד
התמונה: מתוך אתר עם עובד

נמר השלג (הכלה הנצחית), צ'ינגיס אייטמטוב. עם עובד, 257 עמודים

"נמר השלג (הכלה הנצחית") מאת צ'ינגיס אייטמטוב מקירגיזסטן הוא ספרו האחרון ונכתב בשנת .2006 העלילה סובבת סביב ארסן, עיתונאי מלא פאתוס שהקריירה שלו בדעיכה. הוא מאוהב בכוכבת אופרה שהפכה לכוכבת פופ ושכחה אותו, והוא נקלע למצבים שבהם הוא מבזה את עצמו. בו בזמן עוסק הספר בנמר שלג ששמו ז'אאברס, אשר מוקע מתוך הקהילה שלו ומחפש מקום חדש במעבר הרים מושלג. שתי העלילות מתרחשות במקביל ומחייבות אותנו לחשוב על הטבע כמשקף את פני האדם, וגם ההפך.

כשקוראים את הספר של אייטמטוב קשה שלא להיזכר ברומן "טוטם הזאב" של ג'יאנג רונג הסיני .2004-מ איני יודע אם אייטמטוב הושפע מרונג, אבל אין זו מקריות שבשני הספרים אפשר לראות שימוש זהה באותה מטאפורה: אצל רונג זה זאב ואצל אייטמטוב – נמר שלג. העמים האסיאתיים לוקחים את דמות החיה היישר מתוך המיתולוגיות שלהם לתוך המרחב התרבותי והספרותי, ובכך מאחדים את הקוראים סביב שאלות היסטוריות ועושים זאת בלי לשעמם.

"נמר השלג" מכיל בתוכו סיפור עם נפלא על הכלה הנצחית. גיבור הספר ארסן נזכר בפגישת האהבהבים האחרונה שלו בגרמניה עם אידנה כוכבת הפופ: "שם נולד הרעיון של 'הכלה ,'הנצחית נולד בנשמותיהם בטירה שעל צלע ההר, בלילות הירח שהם בילו בשניים, בנוף הרומנטי בגנים שמעל לעיר הימי-ביניימית הגרמנית" (עמ' 52).

בחלק השלישי של הספר נוסע ארסן בחזרה לכפר הולדתו, אך ציידים קזאחים מכריחים אותו להשתתף כמתורגמן בליווי שני נסיכים סעודים המעוניינים לצוד נמר שלג. כאן דווקא העלילה נופלת למרות הפתרון הספרותי לאקשן. בחלק זה הספר נכנע לאקטואליה ומחמיץ את הפולקלור שעולה משני חלקיו הקודמים. ועם זאת הספר משמש פרידה של הסופר מחייו הפוליטיים והחברתיים, ובו בזמן פרידה של האומה הקירגיזית כולה שעוברת תהליכי גלובליזציה ושוכחת את עברה.

התפרסם ב21-11-2012 בתרבות ישראל היום

*

מה יותר גרוע: להיות שמאלני או ערבי?

השיח הציבורי הופך להיות יותר ויותר קיצוני, ועל בסיס הקיצוניות הזאת קמה תנועת "עוצמה לישראל" של אריה אלדד ומיכאל בן ארי. הרשימה מציגה לאור את הפשיזם היהודי כשהוא חשוף ואינו בוחל להשפיל עד עפר חלקים מאזרחי המדינה, תוך כדי שהיא דורכת על יסודות הדמוקרטיה שלנו

קיראו את הדעה המלאה בבלוג שלי במאקו

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

2 תגובות בנושא “הסיפור על נמר השלג מחליף את ההיסטוריה: על הכלה הנצחית של צ'ינגיס אייטמטוב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: