סליחה, אתה מוכן לשלם לי על המלחמה

תג מחיר של מבצע עמוד ענן

מאז ומעולם מלחמה גבתה מחיר כלכלי כבד משני הצדדים הנלחמים. בישראל הבעיה כפולה, כי הקרבנות של המלחמה הם תושבי הפריפריה, שמלכתחילה נמצאים במעמד חברתי מוחלש. חשוב לחשוב על התוצאות הכלכליות בעקבות "עמוד ענן", דווקא בימים של אי שוויון הולך וגדל.

לפי הערכות אחדות, עלות הלחימה הגיעה ל-5-3 מיליארדי דולרים – סכום שווה ערך לעד חצי אחוז מהתוצר השנתי של ישראל. כל יירוט של כיפת הברזל עלה למשלם המיסים כ-250 מליון ש"ח,  גיחת תקיפה של חיל האוויר עולה עד 750,000 שקלים ושעת טיסה של מל"ט – 10,000 שקלים. מחיר הפעלת מסוק קרב הוא 100,000 שקלים לשעת טיסה. מחיר גיוס מילואים – כ-1,000 שקלים ליום לחייל. המשמעות: גיוס של 160 אלף חיילי מילואים עולה כ-112 מיליון שקלים לשבוע. גיוס נרחב של 75 אלף חיילי מילואים שווה ל-525 מיליון שקלים לשבוע.  המחאה החברתית שדרשה צדק חברתי הייתה מסכימה לקבל ברצון את תקציבי הצבא, ובטח הייתה מפנה אותם להגדלת התקציבים החברתיים. כשהמחאה החברתית דרשה תיקון לא הסכימו לתקצבו, משום שהמלחמה נגד העוני לא נמצאת על סדר העדיפויות עדיין בפוליטיקה בישראל.

ישנן שמועות, לא מבוססות בינתיים, לפיהן משרד האוצר יגלגל חלק מהעלות הגדולה של המבצע על העם. בינתיים והסתדרות הגיעה להסכמה עם המעסיקים ומשרד האוצר על פיצוי לעובדים ולמעסיקים בדרום עקב הנזקים שנגרמו להם במהלך ימי מבצע "עמוד ענן". לפוליטיקאים שהתחילו את המבצע צריכה להיות מחויבות, אחריות והוגנות שלא לגלגל את מחיר המבצע אל העם הנאנק (על פי נתוני חברת המידע העסקי BDI, בחודשים האחרונים יש החמרה בסיכון העסקי של כלל העסקים במשק ו-1 מכל 7 עסקים בישראל נמצא בסכנת סגירה).

אט אט אנו מגלים שאת הנזקים של המבצע אנו כבר משלמים. מחיר העגבניות זינק בעקבות המבצע ואנו שילמנו את ההתייקרות במחירן (בסוף החודש נדע מה יקרה עם מחיר הבנזין). העסקים הקטנים הם אלו שחשופים לפגיעה קשה בעקבות המבצע. חלק מהם אולי אף יקרסו. זה מתרחש לאחר שהיו ירידות חדות בצריכת מגוון מוצרים ושירותים בדרום הארץ ובמרכזה. סניפי הרשתות שנפגעו בירידה בפדיון בדרום יכלו לפצות את עצמם על ידי רכישות גדולות שהתבצעו בצפון הארץ. התיירות נפגעה באופן רחב, ואת חלק מהנזקים נוכל לאמוד רק בהמשך. הטיפול בפגיעות במבנים, מכוניות ורכוש ישראלי (לפי הערכה לא רשמית מדובר בכ-30-40 מיליון ש"ח) אחר חייב להיות מהיר ולא להכניס את האזרחים לסחבת. הם, כאמור, הכי פגיעים בשרשרת המזון של החברה בישראל.

הממשלה צריכה גם לשמור על מסגרת התקציב אליה היא התחייבה ואסור שהעלות של ימי המלחמה והמבצע ירחיבו שוב את מסגרת תקציב הביטחון. בכירים באוצר הכחישו וטענו כי: "תקציב הביטחון לא יגדל בגלל מבצע עמוד ענן." שר האוצר צריך לסרב בתקיפות לתוספת תקציב. אך מי שתמיד מרוויח ממלחמות הם המשקיעים ותעשיות הנשק. המשקיעים היו הראשונים שנהנו עם עליית הבורסה בסיום המבצע. אבל רובינו לא סוחרי נשק או מניות.

הדברים התפרסמו לראשונה באתר המחאה הראשי

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: