לא להתעללות בבעלי החיים בבית המטבחיים: בעקבות תחקיר כולבוטק במשחטת תנובה

התחקיר של "כלבוטק" ביחס להתעללות בבעלי החיים במשחטות של תנובה מעורר זעם רב בציבור. צופים מזועזעים הכריזו על חרם צרכנים מיידי. עמותת תנו לחיות לחיות ועמותת אנונימוס הוציאו פנייה רשמית למנהל השירותים הווטרינריים לסגור באופן מיידי את בית המטבחיים "בקר תנובה".

לקריאה נוספת:  התגובות לחקירה ממשחטת תנובה, מקץ שבוע לחשיפה

בשביל הצמחונים והטבעונים ההתעללות היא חלק מטרגדיה שלמה של בעלי חיים המתחוללת בקרב האדם המודרני. אך בשביל אוכלי הבשר יש צורך בהסדרה של שחיטה חוקית, בריאה והומנית של בעלי החיים. במציאות של היום אין דרך לחזור למשק אוטרקי, שבו חיים בצורה עצמאית ומגדלים בחופשיות את בעלי, מכיוון שכעת יותר ממחצית אוכלוסיית העולם עברה להתגורר בערים גדולות.

לכן צריך לחשוב על הדרך שבה התעשייה מתייחסת לחיות. אין חובה מהותית שתעשיית ייצור המזון תפסיק לראות בבעלי החיים כבעלי נשמה, רגשות ובשר כמו בני האדם. כמו בתעשיות אחרות, אסור ששאלת הרווח תהפוך לסיבה להתנהגות לא אנושית ולרמיסת זכויות.

לא במקרה הדברים חוזרים פעם אחר פעם במשחטות. מערכת החוק כנראה עדיין לא מצליחה להגן בצורה נאותה על בעלי החיים. החוקים, הקנסות, ההרתעה, לא עובדים בצורה מספקת. סביר להניח שאין הבעיה אך ורק בתנובה. זאת הסיבה שאין צורך רק בחקירה והעמדה לדין. יש לדרוש מערכת חוק מותאמת לשחקנים הכלכליים הנמצאים היום בתוך השוק העסקי של הבשר. כמו כן, יש צורך במערכת אכיפה מתאימה. אסור להשאיר את האחריות לבדיקה ולתחקירים אך ורק בידי החברה האזרחית (עמותות דוגמת תנו לחיות לחיות ואנונימוס) והתקשורת (תחקירני "כלבוטק").

אנו זקוקים למערכת אכיפה מתאימה מצד משרד הבריאות. יש להגדיל את מספר הפקחים – אחרי הכל מדובר במזון שלנו. אסור להשאיר את ייצור המזון שלנו, עיבודו ושיווקו בידי חברה עסקית שאין לה אחריות על עובדיה. משרד הבריאות צריך להעסיק חוקרים פרטיים ולהציב מצלמות ואמצעים אחרים כדי להבטיח את אכיפת החוקים בתחומו. מצד אחר, גם החברות הגדולות צריכות להיות שקופות בתהליכי עיבוד המזון.

אנונימוס הגישה תלונה למשטרה על עבירה על חוק צער בעלי חיים (תקנות הובלת בהמות), וביקשה ממשרד החקלאות לחקור את המקרה. אילו היינו מתמחרים את הכשלים, היינו בהחלט מגיעים למחיר גבוה. אך לא נראה שהחוק יכול לשלם עבור הכשל. התגובה של משרד החקלאות: "משרד החקלאות חקר את המקרה, ונמצא כי יש ראיות לעבירה, על כן הושת על מבצע העבירה (קרי הנהג במקרה זה) קנס בהתאם לעבירה על חוק צער בעלי חיים, הובלת בהמות. הקנס הנקוב בחוק לעבירה זו הוא 3,500 שקלים".

הקנס הזה הוא לא יותר מבדיחה עצובה. הוא בוודאי לא יכול להרתיע חברה ענקית דוגמת תנובה, וגם לא חברות אחרות. אך תארו לכם שהחוק היה קובע קנס גדול באלפי שקלים. האם חברה עסקית כלשהי היתה נותנת לעצמה להתנהג בצורה איומה כל כך כלפי בעלי חיים? אני חושב שלא.

הדעה פורסמה לראשונה בישראל היום

*

מברך את אקו"ם – השקט שלך ליצור שהעניקה לי מענק יצירה לספר השירה הרביעי "האסון מתחיל בארוחת עסקים". העברתי את כספי המענק להוצאת "נהר ספרים" ובקרוב נשיק אותו בשמחה
אירועים קרובים

3.1 אשתתף בערב מיוחד ליצירת אהרון אלמוג בספרייה ברחוב ירושלים ביפו. פרטים בהמשך

5.1 אירוע שירה בזבולון 10. פרטים בהמשך

17-19.1 אשתתף בפסטיבל "שירה במידבר" בשדה בוקר

שבוע טוב

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

2 תגובות בנושא “לא להתעללות בבעלי החיים בבית המטבחיים: בעקבות תחקיר כולבוטק במשחטת תנובה

 1. "אסור ששאלת הרווח תהפוך לסיבה להתנהגות לא אנושית ולרמיסת זכויות".
  מאמר דעה חשוב מאד עבור ההמונים. יחד עם זאת, משפט המפתח בכתבה שואף למשהו שלא יכול להתקיים ללא הצבעה על האשמים הישירים בזוועה.

  לפני זמן לא רב התפרסם התחקיר החשוב ביותר בעשור האחרון על פשעי הפורעים הציונים. בלאו ופלדמן שאלו מי מרוויח מהמצור על עזה, וענו. הדבר הראשון שעולה בראשי מהזכרת תחקיר זה הם השמות שלום שמחון ומתן וילנאי. הם, ואנשי שלומם, המרוויחים העיקריים מהמצור על עזה.
  היום מתפרסמת הידיעה המרה הבאה: יצרני הביצים ניצחו: הרעבת התרנגולות תימשך ארבע שנים נוספות
  משרד החקלאות: היה חשש ממשי למחסור בביצים ■ המשרד להגנת הסביבה: "משרד החלקאות שומר על האינטרס של היצרנים ובכך דן כשבעה מיליון תרנגולות בשנה לסבל"; הייקור בביצים יהיה מינורי ויעמוד על כ-1 אגורה לביצה.
  http://www.themarker.com/news/macro/1.1887991

  משרד החקלאות זה שלום שמחון ועוד אחת ממפלגתו של ארכי פושע המלחמה ורוצח הילדים. ואכן, אילו היו מקשיבים לך (הלוואי והיו מקשיבים לך), הייתה נוצרת עלייה חדה במחיר הבשר, במחיר החלב ובמחיר הביצים. בעקבות הירידה בצריכה היו נשמעות צעקות על המחיר הבלתי נסבל של המוצרים הנ"ל, הנחשבים למוצרי יסוד, ועל הוספת מובטלים חדשים לנתוני האבטלה- אותם פורעים חקלאיים, מעני פרות ותרנגולות, שהיו מאבדים את מקור פרנסתם.

  לטעמי יש להפיץ בדרכים שונות את מאמריו של יוסי וולפסון על הקשר בין הפורעים הציונים לבין אכילת הבשר.
  http://hagada.org.il/author/yosiwolfson/
  למותר לציין (לצערי) כי אתה צודק והטיעון המוסרי לבדו לא יספיק לשכנע את ההמונים לא לצרוך בשר בכלל, ולא לצרוך חלב וביצים במדינה הציונית. לכן יש להצביע על הפורעים, לתת בהם שמות וסימנים ולהציגם כאויבי הציבור, לא רק כאויבי הפרות והתרנגולות.

  שלום שמחון, אורית נוקד, הלובי החקלאי, איגוד מגדלי הבשר, איגוד משווקי החלב והביצים. את אלו אי אפשר להסגיר להאג ולכן יש להלחם בהם באמצעים אחרים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: