חתיכות העץ הקטנות של אלוהים: שלוש יצירות מופת מסנגל

היבשת התעוררה, מישהו שומע?

שלוש יצירות מופת אפריקניות מלמדות דבר או שניים על כתיבה כמאבק וכצורך עממי

חתיכות העץ הקטנות של אלוהים: שלוש יצירות מופת מסנגל / בחרה והוסיפה אחרית דבר: ד"ר לין שלר; מצרפתית: עוז שלח, אביטל ענבר; אחוזת בית, 574 עמ

שלוש נובלות מסנגל מתארות קונפליקטים שונים בחברה האפריקנית המתעוררת. המעבר מחברה פוליגמית לחברה פמיניסטית ב"מכתב ארוך כל כך" שכתבה מריאמה בה; זכות ההתאגדות והצורך לממש אותה אל מול הקפיטליזם ב"חתיכות העץ הקטנות של אלוהים" של אוסמן סמבן; והמעבר מחינוך רוחני, דתי, לבתי ספר "מחולנים" וחומריים ב"הרפתקה בערפל" של שייח חמידו קן. שלושת הסופרים נולדו באותו עשור – שנות 20-ה של המאה שעברה – ולכן הקריאה בסיפוריהם מסמנת לנו קול מודרני וייחודי. המאפיינים הייחודיים של אותו דור אפריקני מתכתבים עם המסורת הפוסט-קולוניאלית בתרבות המשוחררת. הסיפורים מהדהדים את סיום הכיבוש האירופי ביבשת השחורה, אך אסופת הנובלות הזו מכוונת קודם כל אל אפריקה החדשה והעצמאית, שאחראית לעצמה. היא צועדת אל עתיד חדש, ומתוך המבט המארגן נגזרות שאלות מרכזיות אצל גיבורי הסיפורים.

הנובלה היפהפייה של מריאמה בה היא למעשה מכתב ארוך מאוד. רמטואלי מתאלמנת מבעלה, וסוגרת איתו חשבון במכתב לעיישטו, ידידה שעזבה את סנגל ונטשה את בעלה. באופן מפתיע, הזווית המלודרמטית של האישה שנשארה לסבול נפתחת להסברים מרתקים על טבע האדם: "ספרתי את בנות דורי הנטושות או הגרושות שאני מכירה. הכרתי כמה שמה שנותר מנעוריהן הספיק כדי לכבוש גבר ראוי, גבר ששילב נועם הליכות ומצב כלכלי טוב, שנחשב 'טוב יותר, טוב פי מאה .'מהקודם הסבל שנפל בחלקן של הנשים האלה נסוג עם פלישת האושר החדש ששינה את חייהן, מילא את לחייהן, האיר את עיניהן."

הנובלה של אוסמן סמבן, ששמה כשם הקובץ כולו, מציעה את אחד מסיפורי המאבק הטובים שקראתי. הכתיבה והעמדה של סמבן הזכירו לי את הרומן הראשון של שמעון בלס, "המעברה," שראה אור  בשנת 1964. הסיפור מתאר את שביתת פועלי הרכבת הצרפתית והרעב שפורץ בכפר הסנגלי בעקבות ההתנגדות. "הגברים והנשים, שמעשרה באוקטובר 1947 ועד לתשעה עשר במארס 1948 יצאו למאבק למען חיים טובים יותר, אינם חבים דבר לאיש, לא ל'שליחות מנחילת תרבות' כלשהי, גם לא לנכבד כלשהו… המופת שלהם לא היה לריק: מאז, אפריקה מתקדמת." כך נפתח התיאור הרב-קולי של הדמויות בנובלה. לא בכדי סמבן מתחיל בסימון הזמן, הוא חוזר בכתיבתו לתקופה שלפני העצמאות הסנגלית וכורך את המושגים של לאומיות ואמנציפציה של אומה לתפיסה מעמדית של מימוש זכויות עובדים.

הדברים התפרסמו לראשונה בתרבות וספרות  – ישראל היום

Jarvis Cocker performing with Pulp at the 2012 Coachella Festival
Jarvis Cocker performing with Pulp at the 2012 Coachella Festival

סינגל חדש לפאלפ שחזרו להופיע!

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

2 תגובות בנושא “חתיכות העץ הקטנות של אלוהים: שלוש יצירות מופת מסנגל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: