2013: שנת החזון והדמיון

"אחד הפתרונות הראויים ליצירת דמיון בעל אופקים רחבים הוא בניית חזון מתאים" | Amarillo volador By Lui G. Marín - www.luimalaga.com cc: flickr
“אחד הפתרונות הראויים ליצירת דמיון בעל אופקים רחבים הוא בניית חזון מתאים” | Amarillo volador By Lui G. Marín – http://www.luimalaga.com cc: flickr

פעם אחר פעם, וזה קרה בעיקר לקראת סיום השנה שננעלת כעת, מדברים על סוף העולם אך לא על תחילתו. להיכן נעלמה התקווה? איך יוצרים חזון ודמיון להמשך חיינו?

נבואות סוף העולם התבדו, וזו העת להזכיר שהתקווה לא עזבה. עולם שלם עסק בשאלה אם העולם יתפוגג אל דפי ההיסטוריה. ילדים ומבוגרים עסקו בפרשנות של נבואת המאיה, כביכול, כזרז לקרב את קיצו של כדור הארץ. אך 2013 עוד רגע פה, והכוכב המופלא ממשיך להסתובב, ומתעלם משטף המילים שעברו בתוך מחזור החיים שלו.

בתחילת המאה שעברה היתה התעוררות של תקווה עם הגילויים המדעיים. האמינו שאפשר להגיע לעולם חדש ומופלא. הספרים שנכתבו ניבאו שביכולתו של המדע לסיים את הקיפאון ואת הדריכה במקום של תקופת ימי הביניים. בספריו בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, ניסה ז’ול ורן לבדוק כיצד המדע יוכל להאכיל את ההמונים ולהכיל את מצוקותיהם. וולט ויטמן, גדול המשוררים האמריקנים במאה ה-19, שהיה הראש לשירה החופשית המודרנית, ראה את התקופה החדשה המתקרבת ובאה כאוֹת לדמוקרטיה ולחירות האדם. האמנות הגיעה לשיאי יצירה בצורות חדשות – מהקוביזם לפוטוריזם האיטלקי ועד לסוריאליזם. כולם דנו בתקווה הגדולה של האנושות. הדמיון השתולל וניסה לדמיין את החברה החדשה עם יכולות התחבורה, התעשייה והערים הגדולות.

מלחמות העולם הורידו את התקווה מהדגל והיא נשכחה מאחור. כשנולדה המאה ה-21 כבר לא חזינו ברוח חדשה. להפך. העולם התחפר בחזונות של קץ ובפחד מהתאבדויות המוניות, והחרדה השתלטה גם על פניהם של ילדינו.

בעידן שלנו מה שמחבר את רוב אוכלוסיית כדור הארץ הוא האינטרנט. הטכנולוגיות החדשות הללו שמתקדמות מיום ליום. היכולת להעביר מידע ברגע אחד מקצה לקצה. החיבור והשיתוף העוצמתי בתוך הרשתות החברתיות שקמות ותופסות מקום מרכזי בחיינו. החזון האוניברסלי הפך להיות פרקטי, אך לא מומש לתוך היווצרות דמיון לעתיד לבוא.

היעדר דמיון הוא אחת הסיבות לנבואות סוף העולם ולקיצו. הדמיון שלנו פגום ומצומצם. כל כך קשה לנו לדמיין את העתיד לבוא. איך יוצרים דמיון חדש? מהם המרכיבים הנועזים, המהפכניים, המתקדמים והאוונגרדיים שייתנו לנו אידיאל שנוכל לאחוז בו? השאלות האלו לא עוזבות את מי שרואה את האפשרויות הטמונות במוח, בנפש ובתודעת האדם.

אחד הפתרונות הראויים ליצירת דמיון בעל אופקים רחבים הוא בניית חזון מתאים. צריך ליצור אותו כדי שיחזיק אותנו עם מבט לעתיד. החזון אמור להכיל את כל הרצונות והצרכים שלנו בימים טרופים שכאלו. אם לאנושות היה חזון מוסכם, אולי ילדיה לא היו עסוקים בשינון אקלקטי של פרשנות מפוקפקת לדברים שנכתבו לפני זמן רב כל כך. החזון הזה היה יכול להציב לנו עתיד מדומיין אחר.

מתוך הדמיון הזה יכולות להיווצר נבואות על תחילת העולם ולא על סופו. אבל היכן הנביאים והנביאות הללו? ומדוע הם לא מקבלים מקום מרכזי בחיינו? מדוע אין להם שופר מרכזי לסלסל את תפילותיהם אל העתיד? מדוע הנבואה החדשה בעשור השני של המילניום הנוכחי לא יכולה להלהיב את ההמונים?

הדעה התפרסמה לראשונה בישראל היום

*

רשמו ביומנים: ערב לכבוד היוצר אהרון אלמוג
רשמו ביומנים: ערב לכבוד היוצר אהרון אלמוג (לחצו על התמונה לאיבנט בפייסבוק). צילום: מוטי קיקיון

 

*

Published by מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

4 thoughts on “2013: שנת החזון והדמיון

 1. פרס ישראל לאהרון אלמוג ולא רק לאשכנזים!
  וגם – זה עידן ציני וכוחני, גם ובגלל עודף ומהירות אמצעי התקשורת, כולל הפייסבוק, שמאפשר להעיף אדם
  תוך שניה בלחיצת כפתור.
  כתבת יפה – עידן בלי תקווה, רק תקווה להתעשרות.
  אנשים משליכים מאופיים על העתיד, וכשאדם חומרני וציני, תפיסת העתיד שלו צינית וחומרנית, כי הוא מאמין שכל העולם כמותו.
  בגלל זה אנחנו מסרבים לאפשר לעצמנו לדמיין מצב של מדינה דו לאומית שבה נחיה כולנו יחד. ואולי אפילו נרוויח מזה.
  לא אומר שזה פתרון בר ביצוע ושאני תומך בו באופן נחרץ, אם כי זה כבר קיים הלכה למעשה,
  אבל שצריך לדמיין את זה, לפחות. לפתוח חלון בכלא.

  Like

 2. לחשוב חשיבה חיובית אינו חשיבה שלילית! אחד הסיבות שמדרדר את האנשים לחשיבה שלילית הינו דיכאון נפשי. בן אדם שלא שלם עם עצמו מתחיל להגן על עצמו מבפנים ומתחיל לחשוב שלילי. בכדי להגיע לחשיבה חיובית צריך לטהר את הנפש. לטהר את הנפש מבפנים על ידי חוכמה וידע, אומץ, אנושות, צדק, איפוק והתעלות.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

<span>%d</span> bloggers like this: