2013: שנת החזון והדמיון

"אחד הפתרונות הראויים ליצירת דמיון בעל אופקים רחבים הוא בניית חזון מתאים" | Amarillo volador By Lui G. Marín - www.luimalaga.com cc: flickr
"אחד הפתרונות הראויים ליצירת דמיון בעל אופקים רחבים הוא בניית חזון מתאים" | Amarillo volador By Lui G. Marín – http://www.luimalaga.com cc: flickr

פעם אחר פעם, וזה קרה בעיקר לקראת סיום השנה שננעלת כעת, מדברים על סוף העולם אך לא על תחילתו. להיכן נעלמה התקווה? איך יוצרים חזון ודמיון להמשך חיינו?

נבואות סוף העולם התבדו, וזו העת להזכיר שהתקווה לא עזבה. עולם שלם עסק בשאלה אם העולם יתפוגג אל דפי ההיסטוריה. ילדים ומבוגרים עסקו בפרשנות של נבואת המאיה, כביכול, כזרז לקרב את קיצו של כדור הארץ. אך 2013 עוד רגע פה, והכוכב המופלא ממשיך להסתובב, ומתעלם משטף המילים שעברו בתוך מחזור החיים שלו.

בתחילת המאה שעברה היתה התעוררות של תקווה עם הגילויים המדעיים. האמינו שאפשר להגיע לעולם חדש ומופלא. הספרים שנכתבו ניבאו שביכולתו של המדע לסיים את הקיפאון ואת הדריכה במקום של תקופת ימי הביניים. בספריו בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, ניסה ז'ול ורן לבדוק כיצד המדע יוכל להאכיל את ההמונים ולהכיל את מצוקותיהם. וולט ויטמן, גדול המשוררים האמריקנים במאה ה-19, שהיה הראש לשירה החופשית המודרנית, ראה את התקופה החדשה המתקרבת ובאה כאוֹת לדמוקרטיה ולחירות האדם. האמנות הגיעה לשיאי יצירה בצורות חדשות – מהקוביזם לפוטוריזם האיטלקי ועד לסוריאליזם. כולם דנו בתקווה הגדולה של האנושות. הדמיון השתולל וניסה לדמיין את החברה החדשה עם יכולות התחבורה, התעשייה והערים הגדולות.

מלחמות העולם הורידו את התקווה מהדגל והיא נשכחה מאחור. כשנולדה המאה ה-21 כבר לא חזינו ברוח חדשה. להפך. העולם התחפר בחזונות של קץ ובפחד מהתאבדויות המוניות, והחרדה השתלטה גם על פניהם של ילדינו.

בעידן שלנו מה שמחבר את רוב אוכלוסיית כדור הארץ הוא האינטרנט. הטכנולוגיות החדשות הללו שמתקדמות מיום ליום. היכולת להעביר מידע ברגע אחד מקצה לקצה. החיבור והשיתוף העוצמתי בתוך הרשתות החברתיות שקמות ותופסות מקום מרכזי בחיינו. החזון האוניברסלי הפך להיות פרקטי, אך לא מומש לתוך היווצרות דמיון לעתיד לבוא.

היעדר דמיון הוא אחת הסיבות לנבואות סוף העולם ולקיצו. הדמיון שלנו פגום ומצומצם. כל כך קשה לנו לדמיין את העתיד לבוא. איך יוצרים דמיון חדש? מהם המרכיבים הנועזים, המהפכניים, המתקדמים והאוונגרדיים שייתנו לנו אידיאל שנוכל לאחוז בו? השאלות האלו לא עוזבות את מי שרואה את האפשרויות הטמונות במוח, בנפש ובתודעת האדם.

אחד הפתרונות הראויים ליצירת דמיון בעל אופקים רחבים הוא בניית חזון מתאים. צריך ליצור אותו כדי שיחזיק אותנו עם מבט לעתיד. החזון אמור להכיל את כל הרצונות והצרכים שלנו בימים טרופים שכאלו. אם לאנושות היה חזון מוסכם, אולי ילדיה לא היו עסוקים בשינון אקלקטי של פרשנות מפוקפקת לדברים שנכתבו לפני זמן רב כל כך. החזון הזה היה יכול להציב לנו עתיד מדומיין אחר.

מתוך הדמיון הזה יכולות להיווצר נבואות על תחילת העולם ולא על סופו. אבל היכן הנביאים והנביאות הללו? ומדוע הם לא מקבלים מקום מרכזי בחיינו? מדוע אין להם שופר מרכזי לסלסל את תפילותיהם אל העתיד? מדוע הנבואה החדשה בעשור השני של המילניום הנוכחי לא יכולה להלהיב את ההמונים?

הדעה התפרסמה לראשונה בישראל היום

*

רשמו ביומנים: ערב לכבוד היוצר אהרון אלמוג
רשמו ביומנים: ערב לכבוד היוצר אהרון אלמוג (לחצו על התמונה לאיבנט בפייסבוק). צילום: מוטי קיקיון

 

*

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

4 תגובות בנושא “2013: שנת החזון והדמיון

 1. פרס ישראל לאהרון אלמוג ולא רק לאשכנזים!
  וגם – זה עידן ציני וכוחני, גם ובגלל עודף ומהירות אמצעי התקשורת, כולל הפייסבוק, שמאפשר להעיף אדם
  תוך שניה בלחיצת כפתור.
  כתבת יפה – עידן בלי תקווה, רק תקווה להתעשרות.
  אנשים משליכים מאופיים על העתיד, וכשאדם חומרני וציני, תפיסת העתיד שלו צינית וחומרנית, כי הוא מאמין שכל העולם כמותו.
  בגלל זה אנחנו מסרבים לאפשר לעצמנו לדמיין מצב של מדינה דו לאומית שבה נחיה כולנו יחד. ואולי אפילו נרוויח מזה.
  לא אומר שזה פתרון בר ביצוע ושאני תומך בו באופן נחרץ, אם כי זה כבר קיים הלכה למעשה,
  אבל שצריך לדמיין את זה, לפחות. לפתוח חלון בכלא.

  אהבתי

 2. לחשוב חשיבה חיובית אינו חשיבה שלילית! אחד הסיבות שמדרדר את האנשים לחשיבה שלילית הינו דיכאון נפשי. בן אדם שלא שלם עם עצמו מתחיל להגן על עצמו מבפנים ומתחיל לחשוב שלילי. בכדי להגיע לחשיבה חיובית צריך לטהר את הנפש. לטהר את הנפש מבפנים על ידי חוכמה וידע, אומץ, אנושות, צדק, איפוק והתעלות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: