העם דורש צדק נוסטלגי

תחנת הרדיו האלטרנטיבית עושה "מצעד פזמונים", אופרת הרוק הבועטת של האייטיז מנסה למצוא את דרכה במאה ה-21 שוב ופול מקרטני מחליף את זכרו של קורט קוביין בזריקות בוטוקס. רוחות הרפאים של העבר תוקפות אותנו – והן רוצות כסף

געגועים לאלפנט ז"ל. אהוד בנאי
געגועים לאלפנט ז"ל. אהוד בנאי
CC: ויקיפדיה

הנוסטלגיה חוזרת לחיינו בדמות יצירות, להקות ומופעים שחוזרים, כמו סיאנס כושל, משנות השמונים והתשעים אל ימינו. היצירות, כמו רוחות רפאים, חסרות הקשר לחיינו. אנו לא יכולים לעכל אותן, הן לא עונות על צרכינו בשפה חדשה ואלימה יותר. אך בכל זאת המפיקים הצבועים ורודפי הבצע רוצים להיכנס לנו לכיס; אין להם בושה או יכולת תרבותית להביא דבר חדש. הכי קל למחזר, ולהעלות גירה עם יצירות עבר, מבלי שיעברו את האדפטציה הנכונה. הנה מספר דוגמאות של ניצול נוסטלגי ציני שמגיע כדי לחזור ולשחזר את תהילת העבר ורדיפת כספנו המועט.

מאמי, מאמי, מאמי, מאמי די

התבשרנו שאופרת הרוק "מאמי" עולה שוב ב"צוותא" ערב הבחירות. במחזמר אנו מקבלים הצצה לאונס של עיירות הפיתוח המזרחיות בידי הפלסטינים, ואונס בכלל. את הפזמון כולם זוכרים: "מאמי יא מאמי / תפתחי את הרגלים / לשבעה מדוכאים / שבעה פלסטינים / עשרים שנות כיבוש / יותר לא נמתין / בזקפה ובזרע נגאל את פלסטין".

ואולם, האם באמת אפשר להעלות את היצירה בימינו, ארבעים שנה ויותר לאחר שהכיבוש ממשיך. ואם כבר מעלים את היצירה איפה דמותו של המחזאי הלל מיטלפונקט האשכנזי שמביא את הסיפור המזרחי והפלסטיני ביחד ומעמיד אותם אחד מול השני. מדוע הנפתלי בנט, אותו מודל משופר יותר של נתניהו לא יכול להיכנס עם הפרצוף הלבן שלו, שיבטיח להחזיר את פלסטין לירדן ולשכלל את מדיניות הממשלה. לא. יותר קל להחזיר את הסיסמה המפגרת של "התנחלויות במקום שכונות" כאילו לפני הכיבוש האשכנזים היו רודפי צדק ושיוויון ונתנו למזרחים וערבים שיוויון מלא בתוך גבולות ישראל.

מדוע לאנוס את הדמות שגילמה מזי כהן עוד פעם, הרי ניסיתם כבר להעלות האופרה עם אורית שחף (סולנית "היהודים") והקהל לא קיבל אותה בהצלחה כבירה כמו בהפקה הראשונה של "מאמי". והאם יש תחליף היום לחדשנות, שוליות ורעב של יוסי אלפנט ז"ל ואהוד בנאי והפליטים שיצרו את המוזיקה למאמי בשנות השמונים.

עד התהום, עד "הקצה"

תוכנית הרדיו האלטרנטיבית "הקצה" הכריזה על סגירת שנת 2012 והצבעה למצעד המאזינים שבו הם בוחרים ומשפיעים ואולי זוכים גם בפרסים. נכון, גדלנו על המצעדים של רשת ג', גל"צ ועד לתוכניות הטלוויזיה של "עד פופ". בתקופה של שנות השמונים זה היה אולי נכון. אבל עם הכניסה של שנות התשעים ועד לימינו אנו מחפשים גישה אחרת שחושבת על מוזיקה כעל יצירת משמעות ולא יצירה של רייטינג.

מאבד את הקצה? קוואמי  CC: ויקיפדיה
מאבד את הקצה? קוואמי
CC: ויקיפדיה

תוכנית הקצה שקמה כאלטרנטיבה לתוכנית הרדיו בגל"צ. כזכור מנהל תוכניות הרדיו בגל"צ הוריד את התוכנית מלוח התוכניות בינואר 2012. תחנת הרדיו של "הקצה" קמה כאלטרנטיבה לרדיו הממסדי. היא עשתה שימוש ברשת בכדי לסמן את העצמאיות של מנהליה. אך מתברר שיותר קל לחקות את המודל הישן מאשר להמציא מודל חדש. יותר קל לחזור ולעסוק בשטות הזאת של המצעדים מאשר להמציא כלים חדשים. ואני שואל בשביל מה? ובשביל מי? ומהי האלטרנטיביות שמאמצת בעצם את מסד הידע והמחשבה של הגוף שמולו אתם מתמודדים ומתחרים ומבקשים להציב אלטרנטיבה – כלומר שינוי.

כנראה שעדיין הדור הצעיר בשדרני הרדיו לא הצליח לדמיין עולם ללא קפיטליזם. ואני לא מתפלא, כי אותו דור חדש שמתנגד לדור הישן, הוא זה גם שהתחנך לרגליו. קוואמי, תתעוררו שמה ב"קצה". עזבו אתכם ממצעדים, תביאו לנו מודל אלטרנטיבי באמת.

הגראנג' מתקמבק על חשבון האיכות

הנה זה מגיע ובא הקמבאק, הצרה הצרורה של המוזיקה המודרנית. אותן להקות שנמאס להן לנגן ביחד, חוזרת אחרי עשור או שניים בכדי להלהיב את קהל המאזינים שלהם, ולשחזר את תהילת חשבון הבנק שלהם ביחד.

סאונדגרדן וכריס קורנל הוציאו אלבום חדש Been Away Too Long. נכון, סאונגרדן נעדרו במשך זמן רב, ולמרות שהצליל של הלהקה לא השתנה, אין הצדקה למוזיקה שלהם לחזור. הם היו נכונים בעידן של הניינטיז, כשארה"ב חוותה נסיגה עצומה אחרי העשור של רייגן בשנות השמונים.

עכשיו זה נשמע חיקוי, שכפול, ובשביל מה? האם באמת היה חסר להם כסף, או אהבה מהקהל. הרי אנחנו אוהבים אותם עד היום ושומעים בפליאה את האלבומים. לצערי, בוא נאמר את האמת, קורנל כבר לא יכול לקרוע את האוזניים. ואני לא בטוח שהמרקם הפואטי שהם כתבו יכול לענות על מה שקורא איתנו בעידן החדש. נירוואנה יכולה להציב את פול מקרטני (שבזכות הניתוחים הוא נראה צעיר ממני) מהבוקר עד הערב במקום קוביין והוא לא יתקרב לרגע לניצוץ האמת של הצלוב בעולם הרוק.

עדיף היה להיזכר בימים הגדולים. כריס קורנל
עדיף היה להיזכר בימים הגדולים. כריס קורנל
CC: ויקיפדיה

אמנם לא מזמן כל חברי נירוואנה והמפיק בוץ' וויג היו באותו אולפן בהקלטות אלבומם האחרון של הפו פייטרס. אך אי אפשר לחזור ללא קוביין. זה פשוט לא יעבוד. הוא הביא את החזון של נפשו המיוסרת ואת זה אי אפשר לשכפל. ולא הרחבתי על הבושות של אקסל וגנז-אנד-רוזס, על הארכות השיער של בלק סאבאת שחוזרים להופיע ב-2013, הפאתיות של סקוט ויילנד שיוצא ונכנס מ"סטון טמפל פילוט", הסולן העלוב של אליס אין צ'יינס ועוד.

שתפו: בשנת 2007 יצא הבמאי גיא אסף בחדשות ערוץ 1 לברר מהו הדור השלישי המזרחי בספר שערכתי ״תהודות זהות: הדור השלישי כותב מזרחית״ בהוצאת עם עובד. תוכלו לשמוע הגדרות זהות שונות ולבקר איתי במסע של זמן אל בית סבי ז״ל בכרמליה, בחנות של אימי בעיר התחתית, במזרח התיכון של סבתי מעיראק ובהקראות שירה בשכונת הדר ושפרינצק בחיפה. נפתלי שם טוב על הסרט הערבי, אדמית פרא על אמצעי זיהוי, שמעון בוזגלו מתבלגן, נעמה גרשי בהיברידיות ועוד.
בין השאר ראו השקה מיוחדת לספר שעשינו באוהל מחוסרות הדיור בבור השיבר בירושלים.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

8 תגובות בנושא “העם דורש צדק נוסטלגי

 1. רשימה יפה. מה לעשות, אנחנו מדינה שמרנית שרק רוצה למחזר את עברה עד אינסוף, וראה סיפורי החיילות הגיבורות
  ב"ידיעות אחרונות" מדי יום, וכנ"ל כל הקרן פלס למיניהן שהן רק מיחזור מזוהם של שיריארץ ישראל הבכייניים.
  זה לא המפיקים הממולחים, זה הקהל.Nמדינת שירה בציבור בעולם של מוחות קוקה קולה
  HERE WE ARE NOW, ENTERTAIN US
  grunge 4 ever

  אהבתי

 2. תודה מתי, זה הדדי. קורט קוביין לנצח ופרס ישראל לאלמוג ולא רק לריבנרים דלוחים!

  אהבתי

 3. אני לא מסכים עם הטענה שלך לגבי הקצה. משהו אלטרנטיבילאו דווקא אלטרנטיבי בהכל. כלומר מפלגות מונהגות בידי מנהיגים, אתה יכול להיות מפלגה עם אג'נדה אחרת מתקדמת יותר אבל עדיין תונהג בידי מנהיג, ויהיה לו סגן ואנשים שיבחרו בו ויהיו לו מתחרים שינסו להדיח אותו. כך מצעד הוא דרך להתבונן אחורה ולסדר את העניינים בתוך בליל החומרים וגם להעלות את הקשב וליצור סקרנות. תמיד כולם סקרנים מי במקום הראשון. ההיסטוריה מראה שלמצעדי פזמונים יש ערך. אם כבר אתה רוצה לבדוק אלטרנטיביות, אפשר להסתכל בבחירות של המצעד האלטרנטיבי ולראות כמה אחוז ממנו שייך למדינות הגמוניות כמו ארה"ב ובריטניה וכמה מגיע מאיזורים אלטרנטיביים יותר כמו צ'אד, ברזיל וכו' וגם בתוך המדינות ההגמוניות לראות כמה מהיוצרים הם לבנים. או כמה מהתכנים הם פוליטיים מתריסים וכמה לא.

  אהבתי

 4. צ'יקי משוחד כי זכה פעם במקום ראשון 🙂
  אבל חלפו ימי מיכל ניב והקצה של ההתחלה. היום הכול צריך להיות חייכני :):):)

  אהבתי

 5. י.ג. , האיש שפעם בעת שירותו ראה את הרמטכ"ל דן שומרון ואף הצדיע לו בלי ששניהם ידעו שבקרוב ישוחרר על פרופיל 21 הגיב:

  Teenage angst sure paid off well
  now im bored and old
  serve the servants oh no…

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: