היום שאחרי הבחירות | יובל גלעד

Chernobyl's Children DDC_4855 By Abode of Chaos cc: flickr
Chernobyl's Children DDC_4855 By Abode of Chaos cc: flickr

דרוש מנהיג או מנהיגה לשמאל, עדיף צעירים ונאים, דחוף. הגיע הזמן להיערך לממשלת הסיוטים, על משקל נבחרת החלומות רק בהיפוך, שעומדת לקום כאן אחרי הבחירות של השבוע הבא. מנהיג שלא פוחד לדבר עם החמאס, מנהיג שלא פוחד להקים קואליציה עם ערביי ישראל, מנהיג שלא פוחד להסתובב ב"מגזר", כמו שקוראים לו בהתנשאות, הערבי, ולבקש שיצאו להצביע בבחירות הבאות, בעוד שנתיים, שלוש או ארבע שנים, אחרי שתתרחש כאן קטסטרופה מדינית, ואולי גם צבאית. יובל גלעד ברשימה נוקבת על היום שאחרי

עכשיו זאת שעת מפנה, שעת הזדמנות. לא בבחירות האלה, לצערי, אלא בבחירות הבאות. הולכת לקום ממשלת בנט-ביבי-ליברמן-דרעי-יהדות התורה-יאיר לפיד (שמשתלב יפה מאוד בחבורה הזאת, אגב) ונגמר הסיפור של עלה תאנה של השמאל, כך אני מקווה, כלומר ממשלה בלי יחימוביץ', ואני מקווה שגם בלי לבני. הולכת, כנראה, ואני מקווה שאתבדה, להיות קטסטרופה. אבל קטסטרופה היא גם הזדמנות, כמו שהתחתית היא הנקודה בה מכורים יכולים להתחיל להיגמל. אז בשביל להחליף שלטון צריך להיות אופוזיציה לוחמת. אבל זה לא יספיק.

עוד רשימות של יובל גלעד

צריך מנהיג או מנהיגה, יהודי או ערבי, יהודיה או ערביה, שיעמדו באומץ בצד השמאלי של המפה, יציעו אלטרנטיבה מדינית וכלכלית גם יחד, יהיו מסוגלים לאגד כוחות בשמאל (בהנחה שהעבודה והתנועה הם שמאל, על אף שהם מרכז, אבל בכל זאת עם אוריינטציה שמאלית), יהיו מסוגלים להזקיף את קומתו של השמאל. ואם מנהיג יהודי, אז כזה שיהיה לו אומץ לאחד רשימה יהודית וערבית שמאלית אחת חזקה.

" אני מצביע חד"ש, כי אין לי אומץ להצביע דעם ולוותר" | התמונה מתוך אתר "חד"ש"
"אני מצביע חד"ש, כי אין לי אומץ להצביע דעם ולוותר" | התמונה מתוך אתר חד"ש

לצורך כך דרוש מנהיג מפוכח בצד השמאלי, ובו זמנית בעל חזון. אני מצביע חד"ש, כי אין לי אומץ להצביע דעם ולוותר, ככל הנראה, על ייצוג לקולי, אבל אני אומר חד משמעית: אין לשמאל כרגע מנהיג ברמתו של ביבי. אני יודע הדבר ישמע מוזר באוזניים רבות, אבל ביבי מפוכח, וכל עוד השמאל לא יתנער מאסון אוסלו והטרור שבא בעקבותיו, ואוסלו היה אסון של יהירות וניסיון להגיע להסכם מעל ראשו של עם, לא תהיה תקומה לשמאל. ובצדק. עם ישראל לא טיפש, הוא אולי גס רוח, אלים וגזעני, לצד תכונות חיוביות רבות, אבל הוא לא טיפש. צריך להסביר לעם הישראלי שבלי דו קיום עם כל ערבי שמוכן לדבר עמנו, אין יותר מדינת ישראל.

אין תחליף לביבי כי הוא מבין דבר אחד פשוט: כל התחלה של משא ומתן עם הפלסטינים על הסכם סופי מעוררת את פצע הנכבה וטראומת 48, ויחד עימם מגיעה הטרור. לכן הוא לא מנהל משא ומתן, ולכן הטרור בירידה בתקופת כהונתו. צריך מנהיג שמאלי שידבר על דו קיום ופינוי התנחלויות תוך דיאלוג עם הצד השני מבלי לדרוש דבר! לא משא ומתן אלא מתן ומתן בתקווה, בעלת סיכוי לדעתי, לדו קיום כלשהו. מבלי לוותר על צרכים ביטחוניים וכו'.

מודעת דרושים למנהיגות חדשה

צריך מנהיג שיעז להגיד לציבור בפרצופו את האמת: הפכנו למדינה גזענית קלגסית, אבל אפשר אחרת. אפשר לנסות לאהוב ולחיות יחד. צריך לכבד את האויב, גם אם לא לאהוב אותו. יש לנו ראש גשר לעולם הערבי בדמות הערבים בעלי תעודת הזהות הכחולה – חייבים להיעזר בהם. צריך להפיח תקווה, אבל תקווה מפוכחת, לא תקוות אוסלו.

לא צריך לדבר כל הזמן על מחיר ועל פינויים, כי ישראלים לא אוהבים לשלם ולא רוצים לצאת פריירים  צריך לדבר בפיכחון על דו קיום, על סיכוי לשיתוף פעולה, על בני אדם משני צידי המתרס ועל כך שישראל לא הייתה ולא תהיה וילה בג'ונגל, אלא מדינה בין מדינות.

אינני יודע מה הפתרון לסכסוך שלנו, ויש בהחלט סיכוי שפשוט אין כזה, פרט לדו קיום כזה או אחר. בלי הגדרות. אבל אם יש – הציבור הישראלי רוצה פיכחון. הוא לא רוצה אוסלו, לא רוצה מדשאות בית לבן, לא רוצה נסיגות ולא רוצה פינויים. אז אם רוצים להציע משא ומתן, ואם רוצים לדבר עם חמאס, וזה מה שצריך לעשות, אז רק מעמדת פיכחון, הודאה בכישלון מתווה אוסלו. דרוש מנהיג שמאלי שיקום ויאמר – השמאל נכשל, שילם על כישלונו בשנות אופוזיציה או הזנייה עצמית בקואליציה, ויציע רעיונות חדשים.

"יחימוביץ' היא ONE TRICK PONY"
"יחימוביץ' היא ONE TRICK PONY"

יחימוביץ' היא ONE TRICK PONY, ועכשיו כולם מבינים ששגתה בהתמקדותה בעניין הכלכלי. זה נראה הגיוני לכאורה, בהתחשב במצב הכלכלי של רובנו, אבל עדיין – האיום הקיומי מפחיד יותר, בין אם מבוסס על מציאות ובין אם על טראומות מלחמות ושואה. הגיע הזמן למנהיג שמאלי שלא יתנכר לעמו, אולי בסגנון יצחק רבין, רק בלי הכוחנות הצה"לית, מנהיג או מנהיגה כנים, עם יכולת ראייה אופטימית של חיים משותפים של ערבים ויהודים.

מבחנה דמוגרפית אין לשמאל סיכוי ללא הערבים בעלי תעודת הזהות הכחולה. אבל ההתעוררות הפתטית הזאת של שבוע לפני הבחירות, וקריאה שיבואו להצביע, אחרי התנכרות מתמשכת והולכת של השמאל לדורותיו כלפי הערבים הישראלים, אולי עם רבין כיוצא דופן, יש לה מחיר. עשרה מנדטים ויותר אבודים, ועוד עשרה מנדטים בלתי שימושיים לשמאל מבחירתו הוא. ואני עוד לא מדבר על האספקט הערכי מוסרי של דו קיום ועמידה משותפת של ערבים ויהודים, ישראלים בלתי גזענים עם ערבים שעוד מוכנים, משום מה, לשתף פעולה ולחשוב באופן חיובי.

דרוש מנהיג אמיץ או מנהיגה אמיצה שלא פוחדים להפסיד. שמוכנים להמר על כל הקופה. שמוכנים להקים מפלגה אחת גדולה של ערבים ויהודים, שתמנה את התנועה, את העבודה, את המפלגות הערביות וכל מי שיהיה מוכן להשתתף. צריך לקום גוש גדול, אלטרנטיבי, שיכול להכיל כחמישים מנדטים לפחות, ואולי יותר.

להעז ולחלום

הגיע הזמן להפסיק לפחד להגיד את האמת השמאלית בפרצופו של הישראלי הנהנתן המצביע לפיד: אנחנו מוקפים במדינות ערביות, אם יש עדיין אנחנו יהודי כזה, מוקפים במיליוני פלסטינים שהגיע זמנם לתעודת זהות ישראלית או פלסטינית, ועוד כמיליון וחצי או כמה ערבים ישראלים. או שנהיה חלק מהמזרח התיכון או שלא נהיה. או שנבין כמה יפים מתפללים במסגד, או שנהגר חזרה לאירופה ואמריקה. אין שום דבר באמצע.

אולי זה צריך להיות מנהיג ערבי או ערבייה. זה היה הכי טוב, מנהיג ערבי לגוש השמאל, אבל אינני יודע אם יש בשלות לכך. מצד שני – אובמה נבחר באמריקה הגזענית, אז צריך להעז לחלום.

הולך להיות רע, רע לתפארת, כך אומרת לי תחושת הבטן שלי. אבל הרע הזה הוא גם הזדמנות, אולי אחרונה, לשמאל הישראלי.

ביבי הוא ראש ממשלה זהיר, ובמידה רבה ניתן לומר שראש ממשלה טוב בהרבה מאולמרט וברק. בתקופתו נהרגו הרבה פחות אנשים, וזה המבחן הקובע. לכן אין לו אלטרנטיבה. כי הוא מבין את עומק הסכסוך, ואת שטחיות פתרון שתי המדינות תוך ש"אנחנו" מחזיקים ברוב המדינה. הוא גם מבין את רצונם של פלשתינאים לחזור לבתיהם ומבין שלא יוותרו על כך. אבל החמאס מוכן להסדר זמני, אולי לכמה עשורים, וצריך לדבר עימו.

אבל המזל והפיכחון של ביבי הולכים להיגמר בבחירות האלה. הציבור זז ימינה בצורה כה קיצונית, והויתור של יחימוביץ' על האמת המדינית השמאלית, כנ"ל לבני שתקועה עדיין באוסלו, לא יביאו את השמאל לשום מקום. הקואליציה שתקום תהיה כל כך ימנית, שביבי, על אף זהירותו, לא יוכל להחזיק את העסק. ואז צריך שתהיה מנגד חבורה מגובשת ורעבה של אלטרנטיבה שמאלית, עם מנהיג או מנהיגה צעירים, רעבים.

אפשר אפילו לשים מודעה באולג'ובס: מחנה שמאלי מפולג, מסוכסך, שבע ומיליטריסטי מאס בעצמו, מחפש מנהיג או מנהיגה עם חזון, מעוף ויכולת עמידה על עקרונות דו קיום. נא לשלוח קורות חיים.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

14 תגובות בנושא “היום שאחרי הבחירות | יובל גלעד

 1. תודה, שיחקת אותה עם הפוני. מבטיח לנסות למצוא עוד במות כדי לא להתנחל לך בבלוג, אבל מה לעשות שבכתיבה הפובליציסטית אנחנו די דומים ממילא… אבל שוב, תודה על האירוח, זה אלטרואיזם יוצא דופן בימינו. נקווה שמישהו ישמע את הדברים קצת.

  אהבתי

 2. התעסקות מה שמכונה השמאל היהודי-ישראלי בעצמו גובלת בנרקיסיזם קיצוני. לא צריך שום מנהיג\ה למה שמכונה שמאל. להיפך, יש למחוק אותו מהמפה הפוליטית. שמאל אמיתי פועל בזירה הבינ"ל למען חרם בינ"ל על ישראל והגברת המודעות לגבי אופיו של משטר האפקטהייד הציוני. חנין זועבי: "בל"ד לא דורשים צדק מהמשטר. בל"ד דורשים משטר צודק". מי שלא רצתה את זועבי בתור שרת הבטחון בין מה שמכונה קווי 67 לבין הים תקבל אותה בתור ראש ממשלה בין הנהר לים.

  תמשיכו לשחק בסימולציה של דמוקרטיה. המשחק הזה יסתיים בקרוב ללא קשר מה יעשה ומה לא יעשה הקולקטיב המכנה את עצמו שמאל. חד"ש מורכבת מקבוצה של אופורטוניסטים הדואגים בעיקר לעצמם ומתומכים יהודים תמימים הסבורים שהצבעה לחד"ש תשנה במשהו את מערך הכוחות הבינ"ל המתהווה בין מדינות ערב, מדינות אירופה וארה"ב. חד"ש מחבלת במאבקו הצודק של העם הפלסטיני ע"י תמיכתה הבלתי מסוייגת באבו מאזן – משת"פ מוצהר של הציונים בדיכוי העם הפלסטיני.

  דעם, למרות כל חסרונותיה, היא בחירה ישירה עבור טובתם של אנשים עניים ועובדים כמונו – אתה, אני ומתי שמואלוף. היא בחירה פחות טובה עבור כלל התושבים בין הנהר לים. גם אם לא תעבור את אחוז החסימה, חיזוק מפלגת דעם ע"י הצבעה לה תחזק בעיקר את יכולת המיקוח שלה בהשתלבות כל הכוחות הדמוקרטיים לקראת מפלגה אחת גדולה או לחילופין לקראת החרמת הבחירות במקרה שהציונים יגדישו את הסאה. אסור לוותר על אסמה אגברייה בגלל שיקולים מיידיים של לעבור\לא לעבור את אחוז החסימה. כל קול חשוב למפלגה זו בעיקר כמדד ציבורי לתמיכה בה. תמיכת אינטלקטואלים בסדר גודל של אריאלה אזולאי, עידן לנדו, מאיר עמור, נועם אבידן סלע מעידים כאלף עדים כי דעם היא הבחירה השנייה הנכונה )second best) . איזה תומכים בסדר גודל הזה תומכים בחד"ש?

  מקווה שתשנה את החלטתך.

  הצבע בל"ד וזחאלקה
  הצבע זחאלקה ובל"ד
  פתק ועוד פתק
  ד' ועוד ד'
  עד להפלתו של המשטר הציוני

  אהבתי

 3. שלום דרור
  שמתי ו – ואני לא מתחרט. אבל תודה על הדברים. עם כל הכבוד ל-ד, היא לבדה לא תפיל את המשטר הציוני, בטח לא באופן דמוקרטי, וגם לא באופן לא דמוקרטי. אני בטוח שגם ד בחירה טובה. אבל
  לדעתי, כמו שכתבתי, צריך מפלגה אחת גדולה של ערבים ויהודים, שתמנה עשרים מנדטים לפחות, בלי הגדרות כאלה ואחרות – בל"ד", דעם, חד"ש, רעם תעל, מרצ, פלגים אנושיים שנותרו במפלגות המרכז – עבודה והתנועה, שתביא להצבעת כל הערבים בעלי תעודת הזהות הכחולה, כדי ליצור גוש חוסם גזענות. מפלגת דו קיום בין יהודים לערבים מכל סוג ומין. לא מי יותר צודק בגוש השמאל הציוני והלא ציוני, אלא אגרוף של דו קיום, בלי הגדרות מגבילות.
  את המשא ומתן בין היהודים לבין הפלסטינאים חסרי תעודת הזהות ינהלו ערביי ישראל, כי הם ראש הגשר היחיד באיזור הקוקו החסר פיתרון הזה.

  אהבתי

 4. אבל כמובן שדעם זאת בחירה מעולה, אם יש כאן קורא מתלבט עדיין בין מרצ (אשתי הצביעה) לכל מפלגה עם ייצוג ערבי משמעותי(בל"ד, "חד"ש, תע"ל, דעם) אנא חישבו טוב והצביעו רק למפלגות ערביות! איזה עולם זה שבו האישה לא מקשיבה לגבר
  ומצביעה לפי דעתה (אשתי!).

  אהבתי

 5. אני לפיד טומי
  נתנו לי מדינה
  בגלל חיוך של מאמי
  ושאני מצליח משהו בן זונה
  אבל עכשיו מה אעשה
  עם הדבר הזה הגדול?
  אני לא פחדן או שה
  אבל גם לא גדול הדור
  אני יודע להקריא חדשות
  יפה, עם חיוך של מתאגרף
  אבל פה צריך לחשוב
  וזה קשה, אפילו עם עורף
  כמו שלי, כמו שלא אבא
  אני יכול לקחת את דרעי
  ואפילו להיות ראש ממשלה
  אבל אז התוצאה תהיה
  שאהיה ראש ממשלה
  ואין לי שום מושג
  אפילו להיות שר זעיר
  לאיכות סביבה או ספורט
  עופר שלח, מה עושים
  עם מדינה, יש לך מושג?

  אהבתי

 6. אני יאיר לפיד
  אני הישראלי החדש
  חזק מאוד גופי
  אבל אינו בנוי לעבודה
  אלא רק ליחסי ציבור
  אני האיש בלא תכונות
  אני האיש השבוי
  בדמותו בראי שהיא הנוף
  היפה ביותר שראיתי
  בצ'כיה היה ואצלאב האוול
  אבל גם אני סופר איכותי
  אני לא סובל
  ערבים כי הם כאלה
  פרימיטיבים כמו החרדים
  אני נאור ונעלה
  האשכנזים נהיים בודדים
  פה בארץ הזאת
  אדאג למעמד הביניים
  אבל לא לעניים כי הם מסריחים כמו טמפון במחזור
  לא צריך יותר שמיים
  כי יש אותי הכוכבי
  אל תדאגו אחיי
  נגרש את גברת זועבי
  כי עם ישראל חי
  לא נחלק את עיר הקודש
  כי עם ישראל חי
  ואוהב את כל עיר הקודש

  אהבתי

 7. למה? הוא כבר התחיל עם הקביעה לגבי הזועבי'ז – מעין רבים באנגלית המשלב קולוניאליזם אירופאי עם אמריקניזציה:

  THE SUABIS
  זה בעצם מה שיש לו להגיד: אני יאיר לפיד, אני האשכנזי המצליח, ערבים החוצה. לא צריך בנט כשיש יאיר,

  בוא נגיד ככה, ידידי: יש יותר סיכוי שבואי החדש יהיה טוב מאשר שלפיד יהווה ממשלה טובה.
  לכל מדינה המנהיגים שמתאימים לה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: