אקדח מעשן בשמי חיפה

הודעת לח
הודעת לח"י על פיצוץ מכלי הנפט בבתי הזיקוק במפרץ חיפה

אקדח מעשן בשמי חיפה

אין חיפאי שלא מכיר את הזיהום. זה מתחיל בענן גדול שעומד מעל הקריות ומתקיף את החזית של רכס הכרמל החשוף לאיזור התעשייה. זה ממשיך בריחות רעים ומצחינים. היום אני מתפלא שבנעוריי צחקנו על הזיהום ולא עשינו כלום. אחת הבדיחות הייתה: אם תראו חיפאי שמתעלף בנסיעה מחוץ לעיר, הניחו אותו מיד מתחת לאגזוז של רכב וזה יחזירו לחיים.

במשך שנים דוחים בז"ן (בתי זיקוק לנפט) את ההאשמה כי הם אחראים לזיהום. הם מתנערים מהאחריות לאחוז מחלות הסרטן, הלב, האסתמה ומחלות אחרות בשכונות המקיפות אותם. והתושבים שותקים ולא מתמרדים. אני חושב על אחותי הגדולה שרכשה דירה שמשקיפה אל מפעלי בתי הזיקוק, ומתפלל שלא ייגרם רע לילדיה. היא אינה חלק מקאדר הפעילים המתנגדים לטיאטוא הבעיה הסביבתית מתחת לשטיח. אך הפעם אני יכול לבוא אליה עם דו"ח שיכול לארגן לכל תושב בצפון את המחשבה לגבי החיים מסביב לאיזור תעשיה מזוהם.

לפני כשבוע נחשפנו לדו"ח חדש של בז"ן (שדאגה להרחיקו מעיני הציבור). הדו"ח שנחשף בכתבתה של רויטל חובל בעיתון "הארץ" גילה שהזיהום היוצא ממפעלי בז"ן משפיע על בריאות האזור. אמנם הדו"ח שיצא לאור, נכתב לפני חמש שנים. אך הוא עדיין רלבנטי לחיים היומיומיים של כל תושבי הצפון העוברים בעורק החיים המרכזי – הצ'ק פוסט (השם שנותר לנו מהמנדט הבריטי) – המחבר בין חיפה, הקריות וישובי הגליל.

הדו"ח הוגש לפני חמש שנים לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בחיפה במסגרת בקשה להרחבת בתי הזיקוק. אך רק עתה, לאחר שהתוכנית הופקדה ועלו אלפי התנגדויות, הוא נחשף לעיון הציבור. למזלנו, האוטוסטרדה שפעם ניתנה (בלשון מטפורית) למפעלי התעשייה, כבר לא עובדת. יש פעילים והם מתנגדים להרעלת חייהם המתמשכת בידי בתי הזיקוק. הם דורשים ממשפחת עופר (בעלי השליטה בבז"ן, שבמקביל גם אחראים על האצטדיון העירוני החדש והמפואר) לפתח את הכלים שימנעו מתושבים נוספים לחלות ולאבד את חיי ילדיהם בשל הרווחים שהם גורפים מהפעילות המזהמת.

בעיריית חיפה רק ממלמלים

על הפעילים המתנגדים לתוכנית הרחבת בתי הזיקוק מונחת אחריות כבדה. שהרי במשרד הבריאות לא עצרו את התוכנית, למרות שהכירו בקשר שבין התחלואה לבין הפליטות מבתי הזיקוק. ובעיריית חיפה מילמלו משהו על למנות חוקר לבדיקת ההתנגדויות. אך אנו זקוקים לאמירה חותכת, רהוטה ואסרטיבית בכדי לעמוד מול המומחים מטעם בז"ן המבקשים להכשיר את תוכניות ההרחבה שלה. עד כה רק מאות אנשים נרשמו לקבוצת הפייסבוק "עוצרים את הרחבת בז"ן".כאמור, אלפיים התנגדויות הוגשו נגד הרחבת המפעלים הללו (משפחת עופר רוצה להרחיב פי שלוש את שטחם), אך בז"ן ממשיכה לטעון כי השתנו פני הדברים מאז כתיבת הדו"ח.

על פי הדו"ח נרשם גידול של עד 29% בתחלואה בסרטן בשנים שבין 1995-2004. כמו כן הדו"ח מצביע על עלייה של 20%-30%  בפניות לחדרי מיון המיוחסות לזיהום אוויר מבז"ן. עלייה של 50%-85% בפניות של מחלות לב. עלייה של 70%-20% לאשפוז בשל מחלות בדרכי הנשימה, ועלייה של עד 50% בסרטן ריאה (האשפוזים והפניות לחדרי מיון נבחנו בשנים 2005-2000, הפניות בשל מחלות לב ונשימה נבחנו לשנת 2005).

אז הפיצו את הנתונים שנחשפו בידי הפעילים ומסרו אותם לאנשים שאתם אוהבים בחיפה. אני אביא אותם למשפחתי, לפני שיהיה מאוחר.

הדעה התפרסמה לראשונה בבלוג שלי במאקו

מה דעתכם/ן על הזיהום של בז"ן של האחים עופר בחיפה?

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

תגובה אחת על “אקדח מעשן בשמי חיפה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: