גדר ההפרדה של עיתון "הארץ"

cc: ויקיפדיה | גדר ההפרדה
"השמאל (שוב) יורה לעצמו ברגל" | cc: ויקיפדיה, צילום – ג'סטין מקינטוש

מה ההבדל בין עיתון "הארץ" שייצר מסלול נפרד, בתשלום, לצפייה בתכני אתר האינטרנט שלו, לבין הכביש באיילון שמותר לנסיעה רק למי שמשלם כסף? בפעם הבאה שתקראו מאמר מערכת ב"הארץ" שמבכה את השינאה בחברה הישראלית, אז בבקשה ממכם, אל תכעסו. קחו ראי ותנו ל"הארץ" להביט במראה שלהם

הפרדה, תקשיבו טוב, הפרדה היא הדרך בה החברה הישראלית עובדת. ההפרדות המפורסמות ביותר כרגע רצות ברשת ומראות את האוטובוסים הנפרדים, בין פלסטינים לישראלים בשטחים. אך רבים מתקשים לדבר על ההפרדה שמתרחשת ברחובותינו, בחיים היומיומיים שלנו בין אלו שיכולים לשלם ובין אלו שלא יכולים לשלם.

עיתון "הארץ" הודיע על מעבר לתשלום עבור הצפייה בתכני אתר האינטרנט שלו. המעבר לתשלום עבור מידע הוא חזרה לאותה בעיה שאיפיינה את הפרינט. אבל לשוקן לא איכפת. הוא חוזר על המתכונת של אלו שיש להם ואלו שאין להם. למי שאין יצטרך להיעדר מהיכולת לצרוך תוכן בצורה שווה. היעדרות הידע, היא היעדרות הכוח של אוכלוסיות שלמות. למי שאין מספיק תוכן, ידע וכוח, אין יכולת לקבל החלטות בצורה רחבה כמו לאוכלוסיות אחרות.

ספרו לי מה ההבדל בין עיתון "הארץ" שייצר מסלול נפרד, לבין הכביש באיילון שמותר לנסיעה רק למי שמשלם כסף. זאת אותה ההפרטה. החברה הישראלית כדוגמה להַסְלָלָה. מסלילים אותנו בכביש של העניים, ולעשירים נותנים נתיב מהיר שיגיעו לכל מקום אליו יחפצו. ההסללה הזאת מתחילה עוד מגיל צעיר, במקום שבו אתה נולד, בגן שאליו אתה נשלח, חטיבת הביניים, התיכון, המיון בצבא, אלו שמתקבלים לאוניברסיטה ואלו שהופכים לחוטבי העצים ושואבי המים בחברה הישראלית.

השמאל (שוב) יורה לעצמו ברגל

אז מדוע אתה מתעכב דווקא על "הארץ" הרי הארץ בעל תכנים ליברליים. ובכן, זאת בדיוק תופעה קטנה שמצביעה על תופעה גדולה בחברה הישראלית שמקימה מחסומים בפני העניים, והמנוחשלים לבין העשירים המבוססים – ואיכשהו זה תמיד מתחיל בשמאל עצמו ולא בימין. השמאל מסמן את דרך ההוצאה החוצה של עניים תחת מעטה ליברלי.מדובר בהפרדה הפשוטה במה שאמור להיות בסיסי – הזכות לתקשורת חופשית. אותו שמאל ליברלי שמדבר כל כך על הצורך בהכלה של אוכלוסיות אחרות, נשאר עיוור אליהם. הוא ישאיר את העניים בחוץ ויבכה כל כך מדוע העניים בוחרים לימין.

התשובה מאוד פשוטה, הפרדה. מי שעבר את המיון בכניסה המופרדת לחברה הישראלית, לא שוכח את ההשפלה. הוא לא יכול למחוק את אות הקין שנצרבה על צווארו. אי אפשר להמשיך הלאה ולהגיד, אהה כן, פעם הופרדנו והיום אנחנו שווים והכול בסדר. הזיכרון הקולקטיבי של הפרדה לא יכול להישכח. אי אפשר להמשיך הלאה, גם אם יום אחד נקבל מספיק כסף בכדי לנסוע בנתיב של העשירים באיילון, או לרכוש את התוכן בעיתון "ליברלי" שכזה או אחר. אי אפשר לשכוח שהופרדנו בילדותינו, בן המלך והבן העני.

קשה להאשים את החוגים הליברליים ושאר החברה הישראלית שפועלים בכדי להפריד. עד למחאה החברתית לא הופיע אתוס קולקטיבי שייתן תשובה להפרדה. ועם הופעת הסיפור המחבר, המשותף בין אוכלוסיות שונות אפשר לחשוב אחרת על הדברים. אבל זה תמיד מדהים אותי מחדש לראות כיצד השמרנות מתארגנת מחדש ומנסה בכל הכוח לשמור על כוחה האליטסטי, חס ושלום שייכנסו הברברים למקדש הלבן ויהרסו אותו. לשמחתי, רוח השיוויון שריחפה בסיקסטיז והעלתה את האינטרנט, עדיין מרחפת מעלינו. ואם "הארץ" סוגר את שעריו בפני הציבור, עדיין האינטרנט פותח אפשרויות אחרות למידע. רק שבפעם הבאה תקראו מאמר מערכת ב"הארץ" שמבכה את השינאה בחברה הישראלית, אז בבקשה ממכם, אל תכעסו. קחו ראי ותנו ל"הארץ" להביט במראה שלהם – האם אלו שהפרידו שוב אותנו והניחו אותנו בסלקציה מחוץ למסיבה שלהם.

הדברים התפרסמו לראשונה בבלוג שלי מאקו

לקריאה נוספת:

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

6 תגובות בנושא “גדר ההפרדה של עיתון "הארץ"

 1. מתי שמואלוף שלום,

  ראיתי כאן בצד קישור לרכישת מהדורה קולית של ספר השירים שלך. הוא נראה לי מעניין במבט ראשון. איפה אפשר להאזין לתוכנו ללא צורך בתשלום?

  אהבתי

 2. אתה משווה ספר שירה לעיתון יומי ? ואולי תסתכל טוב תחתיו ותראה שכל ספרי השירה האחרים ואסופות רבות ניתנות בחינם. מגמד הצלקות. שירה בין חזז לבין שמואלוף. לא נעזוב. שירה מפרקת חומה. לצאת! אסופה נגד המלחמה בעזה. שירון המהפכה. לרוחב. עבודת גילוי. חחח

  אהבתי

 3. אם כבר כתבתי כאן: התמונה שמופיעה בראש המאמר:

  צולמה על ידי מישהו ששמו ג'סטין מקינטוש, מן הראוי להזכיר את שמו בפרטי התמונה.

  אהבתי

 4. ספרי שירה, לרוב, יוצאים בתמיכה של קרנות ציבוריות, משרד החינוך וכיוצ"ב. גם מכיסם הפרטי של משוררים. בשורה תחתונה, מישהו צריך לשלם. כותב מאמר זה יודע אולי טוב מכולם כמה תמיכה ממסדית בכתבי עת מסוג "הכיוון מזרח" צריכים על מנת לצאת. אולי דווקא בגלל זה, יש תחושת "מגיע לי" בין השורות. אז זהו, ששוקן לא חייב כלום. הוא בסה"כ מנסה לשמר מוצר ברמה גבוהה שהביקוש לו הולך וקטן עם מיום ליום. זה מחיר *ההישרדות* של שוקן ומשפחות רבות בעיתון הארץ.

  אהבתי

 5. סליחה, אבל לא בדיוק מדובר בהשרדות, אלא במיקסום רווחים. לא מדובר במשפחה קשת יום המנסה להרוויח עוד כמה מאות ש"ח בחודש כדי לשלם שכר דירה ולהאכיל את ילדיה…

  מלבד זאת, מקוממת הידיעה, שגם אם אשלם לשוקן עבור תכן אינטרנטי, הדבר לא יבטיח "מוצר איכותי" ובוודאי שלא ישפיע כלל על שכרם ותנאיהם של העובדים המפיקים את המוצר הזה. ההיסטוריה של רשת שוקן היא של ניצול חזירי ועשיית רווחים בכל דרך אפשרית, והעובדה שזה נעשה בתחום העיתונות ולא במתפרה או מפעל לא משנה כהוא זה. אני לא אשכח את ההתחלה של עיתון 'העיר', כאשר הקלדניות שעבדו במשמרות שכללו לילות, סופי שבוע וחגים, נדרשו לפתוח תיק במס הכנסה כעוסקות מורשות ועבדו כעצמאיות – כדי שרשת שוקן לא תצטרך להעסיק אותן ישירות. האם זה תרם למוצר איכותי, או שזה היה עוד נסיון לפגוע בקבוצה חלשה של עובדות כדי למקסם רווחים מצד טייקונים חסרי בושה וחסרי מצפון?

  משהו על הצביעות של הליברליזם השוקניסטי ניתן ללמוד מעמוד הבית של 'הארץ'. צאו וראו כמה נשים מופיעות בתורי הדעות, במדור הספורט, במדורי החדשות ובתמונות. לרוב, אין נשים כלל בתורי הדעות ולעולם אין מצב שרוב התורים נכתבים ע"י נשים. עבור מחצית מציבור הקוראים ישנו גטו בתחתית עמוד הבית, שם עוסקים בענייני אופנה ודיאטה, קניות וזוגיות. לנשים כנראה אין מה לומר בעניני הרכבת הממשלה, תקציב המדינה, יחסי החוץ של ישראל, האיום האירני – ואם יש להן, שיגידו את זה בנעלי עקב ובתחתית העמוד.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: