אסור לשלי יחימוביץ' לפחוד ללכלך את ידיה בהפגנות

An old poster depicting cruelty,including selling slaves in Algiers, execution, burning, and other cruelties.

מדוע יו"ר האופוזיציה וראש מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' חוזרת על המשגים של ציפי ליבני? מדוע היא לא קופצת לתוך המחאה נגד התקציב הקרוב והופכת את מפלגת העבודה לרלוונטית עבור רוב הציבור הישראלי.

אחד המישגים הידועים בפוליטיקה הישראלית הוא זה של ציפי של ליבני שהתעלמה כליל מהמחאה של קיץ 2011 ובשל כך איבדה את אמון הציבור ואיינה את מפלגת קדימה. אמנם מאז ציפי ליבני חזרה עם מסר חדש והצליחה לבנות מחדש מסד כוח פוליטי ולהכנס לכנסת. אך בחוגים לפוליטיקה וממשל לומדים את הקיפאון שחל בציפי ליבני. היא עמדה מול חצי שנה של סערה חברתית, מאות אלפי אנשים ששהו ברחובות ולא הצליחה לזוז. כמו מאמן כדורגל שכל הקהל צועק לו שיעשה חילוף, אבל הוא לא זז ומאמין עד הרגע האחרון בהרכב הלוזריסטי שלו.

שלי יחימוביץ נדמה שומעת יותר ליועצים שלה, ומפחדת על התדמית שלה. היא לא יוצאת לרחוב. אין כמעט הפגנה של השמאל שאתה לא רואה את ח"כ דב חנין, אפילו כשיש כמה מאות קטנים, אפילו עשרות שבאים להפגין נגד גזרה כזאת או אחרת. אך יו"ר האפוזיציה שלנו מתביישת להיראות עם ההמונים. היא מפחדת לגעת בקהל, ובטח שלא תראו אותה באף הפגנה מול הבית של שר האוצר יאיר לפיד. במקום זה היא תוציא עוד הודעה לעיתונות, תתראיין לעוד כלי תקשורת, אבל בשטח לא תראו אותה בשטח.

אם רוצים לדעת מדוע מפלגת העבודה רחוקה שנות אור, מהמזרחים, מהערבים, מהחרדים, מהעניים, מהחד-הוריות, מהפריפריה ואחרים. ההסבר פשוט, מפלגת העבודה בראשות יחימוביץ היא סטרילית. כשראש המפלגה לא מוכנה ללחוץ ידיים, להסתובב, לגעת, להצטלם עם המאבקים של המפעלים שנסגרים, המועצות המקומיות שנמצאות במשבר, של משאבי הטבע שעוברים לבעלי ההון.

נכון, אנו בעידן חדש, של ניו מדיה, ונכון שקל יותר לכתוב הודעה בפייסבוק מאשר באמת לפגוש את כל הקהלים האלו. אך אין תחליף למגע האנושי. ואסור להתעורר רק כשהבחירות מגיעות. שלי, אתה צריכה לצאת החוצה מהמשרד שלך, את צריכה להיות יו"ר האופוזיציה. ואופוזיציה משמעה התנגדות, ואלטרנטיבה, תיקון וחיבור מחדש של קהילות ברחבי הארץ.

בינתיים אנו מקבלים את חברי הכנסת הצעירים שמסתובבים לעיתים בהפגנות וגם הם נזהרים לא להיראות עם קבוצות כמו "הלא נחמדים" או "המעברה". בינתיים מפלגת העבודה שוגה שוב ושוב והופכת למפלגת "קדימה" השנייה. במקום שהם יובילו, הם מובלים. במקום שהם יהיו בשטח, הם מסתגרים. אבל עדיין לא מאוחר לצאת החוצה. לגעת במצוקות של העם. להנהיג אותו, להתעמת, אולי אפילו לשבת במעצר.

שלי, עיזבי את היועצים, עיזבי את כל חדר המראות, שבו את כל כך פוחדת להיראות עם זה או זה. צאי החוצה, תזיעי, תתלכלכי. גם ככה אין לך מה להפסיד, יש לך רק מה להרוויח – את נשמתו, רוחו ונפשו של העם היושב במצוקה תחת הגזירות החדשות.

 • ב29.5,  יום רביעי הקרוב אופיע בלה רמפה עם השקת ערס פואטיקה.
 • ב-13.6 אופיע עם להקת להקת בעליה 31 במופע כחלק מפסטיבל המניפסטים

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

12 תגובות בנושא “אסור לשלי יחימוביץ' לפחוד ללכלך את ידיה בהפגנות

 1. פוסט יפה, אבל אין טעם. יחימוביץ' והעבודה כולה כבר לא תשתחרר מהמפא"ינקיות הכובשת, האשכנזית, היהירה, העשירה, המיליטריסטית, השונאת חרדים, השונאת ערבים. הטיטניק הזאת טבעה מזמן. צריך ספינה חדשה, עם רב חובל או רב חובלת חדשה, צעירה, שמאמינה במהפכות ולא במשכורות נאות של ח"כים.

  אהבתי

 2. הצטרפות להפגנה של יו"ר אופוזיציה זה לא דבר של מה בכך, ועל כן צריך להיזהר מאוד מלעשות צד פזיז זה. ממליצה לראות את הראיון הבא, ממנו למדים שליבה של שלי הוא בהפגנות ובמחאה, אך אותה כדמות ציבורית סביר שלא תמצא שם: http://www.youtube.com/watch?v=zAjyWWvmCxk

  בל נתעלם מהעובדה שישנה התנגדות מאוד חריפה בקרב גורמים שונים בציבור הישראלי שיוצאים בחריפות נגד הפוליטיזציה של ההפגנות, ועל כן הדבר עלול להיות חרב פיפיות.

  אהבתי

 3. גורמים ציבוריים נגד פוליטיזציה של ההפגנות? איזה פוליטיזציה יש לאלפי ילדים שהולכים לישון רעבים חלקית או שבעים על לחם וממרח? צריך לעשות פוליטיזציה של ההפגנות, ודחוף, בדמות מפלגה פוליטית שתאגד דפוקים כלכלית מכל המגזרים בארץ, חרדים ובדואים, אשכנזים וספרדים, עובדי תברואה וסתם עבדים של הייטק שעובדים מהבוקר עד הערב, בקיצור: כל מי שהוא לא טומי לפיד ואינו מאורגן באיגוד חזק, שזה כמה מיליוני אנשים.

  אהבתי

 4. תודה על התגובות. יובל דווקא ח"כ שלי יחימוביץ' מקבלת מזרחים לעבודה וגם אינה שונאת חרדים בניגוד לקודמיה. נכון שהקשר שלה עם עיני וחולדאי הוא מהמושחתים והפריבלגים שהיו. וחבל. אבל אולי גם זה יקרה שהעבודה יום אחד תעזוב את המפאניקיות והשחיתות ובאמת תייצג את העובדים. שלך מתיתיהו

  אהבתי

 5. אגלה לך סוד שלי יחימוביץ מכינה את הקרקע להצטרפות לנתניהו יחד עם החרדים-היא מבינה שרק כך אולי תשרוד כיו"ר העבודה ולכן היא מקפידה לא להגזים ולשמור על יחסים מצוינים עם נתניהו

  אהבתי

 6. מתיתיהו, יא תמים טוב לב, גולדבלט מדבר על הממשלה הזאת, כשלפיד ישרף לו הפיוז מלעבוד, וירצה לחזור לפייסבוק במשרה מלאה, ולחכות להיבחר להיות ראש ממשלה בתוכנית הריאליטי שנקראת בחירות. ביבי זומם על שלי בלילות, כשהוא מצליח לשכוח ששרה לידו.
  לשלי יש את היהירות המפא"יניקית באופי, או לפחות בצורת הדיבור, ואנחנו בעידן שבו הצורה והדרך בה עוברים בטלוויזיה חשובה לא פחות ואולי יותר מהתוכן, מה לעשות. אבל אולי אחרי המכה הכלכלית הנוכחית יוכל להיות איזה שיתוף פעולה בין חרדים לעבודה. למרות שאני סקפטי. וכל זה חסר טעם כל עוד ישנאו ערבים.
  לדעתי רק מפלגה גדולה שתאגד ערבים ויהודים וחרדים תוכל להביא פה מפנה, גם אם יקח שנים. לחרדים ולערבים הרי הרבה במשותף – שניהם שנואים, שניהם עניים, ולא מפא"י ואפילו לא שלי יצליחו לחבר ביניהם.
  תחת החום המזרח תיכוני הבוחר מעדיף להצביע בשביל מפלגה שתתן לו את מי לשנוא, לא מי שתציל את מצבו הכלכלי. לפיד – מאפשר לשנוא חרדים, בנט – ערבים, עבודה – את ביבי וכו'.

  אהבתי

 7. בוא נראה. אני לא מאמין שהוא יכול להחליף את העבודה ואת החרדים בלפיד. מה גם שהעבודה תאיין את עצמה למוות, בפעם נוספת ואולי תיכחד.

  אהבתי

 8. ליובל
  במאמרו המכונן "זוהי הפוליטיקה של הסיירת", העוקץ, מנתח מאיר עמור את הפורענות הציונית בה"א הידיעה – השתלבותם של פושעי מלחמה במיל. בכל המפלגות הגדולות הקיימות על בסיס מקום פנוי. אידאולוגיה אין כמובן בקרב פושעי מלחמה אלו, רק תאוות ממון ושררה.

  מתוך כתבה של מזל מועלם: בשבוע שעבר פנו שני ראשי סניפים ממפלגת העבודה אל גורם המקורב לרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. הם ביקשו שיסדר להם פגישה עם אשכנזי במטרה לשכנעו להתמודד על ראשות מפלגת העבודה. המקורב, שמאז הבחירות האחרונות זוכה לבקשות מסוג זה על בסיס שבועי, השיב להם שעדיין לא הגיעה השעה, אך נתן להם להבין שיש על מה לדבר, שאשכנזי לא ויתר על החלום להיות ראש ממשלה.

  אשכנזי אמנם לא נפגש עדיין עם ראשי סניפים, אבל הוא מקיים קשר חברי ורצוף עם שתיים מהדמויות הבכירות ביותר במפלגת העבודה; השר לשעבר בנימין בן אליעזר ויו"ר ההסתדרות עופר עיני. כשתגיע השעה, הם אלה שיעמדו בראש מחנהו. בשיחות סגורות מהזמן האחרון מעריכים השניים כי אשכנזי ינצח בקלות כל מועמד שיעמוד מולו, וכי הוא האיש שיכול להביא את העבודה לראשות הממשלה. זה לא קרה מאז בחירתו של אהוד ברק ב-1999. (מתוך: היעד של אשכנזי: כיבוש מפלגת העבודה)
  Read more: http://www.al-monitor.com/pulse/render/live/iw/sites/almonitor/contents/articles/opinion/2013/05/netanyahus-new-rival-for-premiership.html#ixzz2UhO1QeAN

  אף אחד במפלגת העבודה (פרט לאיתן כבל, בוזי הרצוג, פושע המלחמה בנימין בן אליעזר, חיליק בר, הטינופת הציונית איציק שמולי, אראל מרגלית, מיקי רוזנטל ועוד ועוד) לא שונא ערבים וחרדים. לשלי יחימוביץ, לאחר שהעיפה את פושע המלחמה עמיר פרץ והתנערה מעופר עיני ומחולדאי, נותרה עוד עבודה רבה עד להשלמת המהפכה. אפשר לראות זאת אפילו כמהפכה פמיניסטית, זמן הגברים – בחילה בלשונו של עידן לנדו.
  אמנם יחימוביץ רחוקה מלהיות אידיאלית אך בגלל מצב החירום בו נמצאת החברה הישראלית מחובתנו האזרחית לתמוך בה ובמהלכיה, גם אם נדמה כי היא מתנהלת בצורה כוחנית ואפילו אופורטוניסטית. במקביל עלינו לתמוך במרב מיכאלי – ראשת הממשלה הבאה וכן בכל מי שמשתף פעולה עם החרדים (כמחווה של רצון טוב, ללא תוקף משפטי ולצרכי פשרה בלבד העיפו את ישי והביאו את דרעי במקומו. מאמר מלפני שנתיים בערך של אמנון רז קרקוצקין, קדמה (אבד הקישור) מראה כי דרעי יכול להוות את המפנה המיוחל).

  אתמול הופיעה באתר החרדי בחדרי חרדים ידיעה על שיתוף פעולה של גפני עם זהבה גלאון(!) – חברי הכנסת משה גפני 'מיהדות התורה' וזהבה גלאון מ'מרצ', יציגו במסיבת עיתונאים משותפת תוכנית כלכלית עליה עמלו, ותהווה אלטרנטיבה לגזירות [הכוונה לגזירות השמד – דרור] לפיד בחוק ההסדריםkikarhashabat.co.il/%D7%92%D7%A4%D7%A0%D7%99-%D7%95%D7%92%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%9F-%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%92%D7%95-%D7%AA%D7%A7%D7%A6%D7%99%D7%91-%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%A4%D7%99.html

  למותר לציין כי לבסוף כל הכוחות הדמוקרטיים – החל ממרב מיכאלי, המשך בגפני והרב שמואל אויערבאך ועד לדב חנין – יצטרפו לבל"ד, כך שאין צורך לעמול על הקמת מפלגה חדשה.

  אהבתי

 9. מי שלא רוצה את מרב מיכאלי בתור ראשת ממשלה בפרלמנט הציוני יקבל אותה בתור שרת הבטחון בפרלמנט הדמוקרטי בממשלה בראשות חנין זועבי.
  "ארבעה מיליארד שקלים אמור להביא המע"מ, האחוז הנוסף הזה במע"מ. אותם ארבעה מיליארד שקלים שיוחזרו בריבית דריבית עוד שנה לתקציב הביטחון. אני לא יודעת איך לספר לך, אדוני ראש הממשלה, אבל לא משנה כמה טנקים, מטוסים, מל"טים, טילים, טילים נגד טילים, כיפות ברזל או מה שזה לא יהיה תקנה לך בתקציב הביטחון המתנפח והולך בהתמדה, לא יהיה לך ביטחון במדינת ישראל. מדינה שרבע מהאוכלוסיה שלה ענייה היא מדינה שאף פעם לא יהיה לה ביטחון. יותר מזה, לכל העשירות והעשירים שאתה מטפח יהיה עוד פחות ופחות ביטחון". מרב מיכאלי נואמת בפרלמנט הציוני.

  אהבתי

 10. לדרור – קשה לי לראות את מיכאלי כראשת הממשלה הבאה, ואני גם לא בטוח שהייתי שמח על כך. די לשלטון העיתונאים המחליף את שלטון הקצינים.
  אתה קורא את המצב דרך עיניים פמניסטיות, שהן רק אספקט אחד במציאות. העבודה היא סוס מת, לא יעזור כלום. לא הבנתי בבחירות למה ליף לא הקימה מפלגה, היואבקלות יכלה לגרוף את הקולות שלפיד לקח. צריך מפלגה חדשה, דמוקרטית, עם ערבים, חרדים, עובדות ניקיון, עובדי הייטק שמאסו להיות עבדים, בראשות מישהו או מישהי שמבינים שהכסף הוא דרך לשוויון בין מגזרים.
  ניצנים למפלגה כזאת אפשר לראות בשיתוף פעולה בין גלאון לחרדים כמו שהיה כתוב היום.
  מפלגה כזאת אסור לה להיות שמאלנית במובן של רדיפת השלום של אוסלו – שכן זאת הטעות שמפילה את השמאל כבר שנים ארוכות, את זה יחימוביץ' דווקא הבינה. אבל אסור לה לוותר על חתירה לשוויון מעמדם של ערביי ישראל, ועל דו קיום שפוי והוגן עם הפלשתינאים – בלי מילים מפוצצות כמו שלום.
  בקיצור – מפלגה כזאת, פלוס חרדים, פלוס מפלגות הערבים, פלוס העבודה בכל זאת, או מה שיישאר ממנה – זה כבר משהו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: