לפתוח מקום חדש בעולם: חביבה פדיה על "האסון מתחיל בארוחת העסקים"

front_cover1

חביבה פדיה כותבת על ספרי החדש "האסון מתחיל בארוחת העסקים":

כתיבתו השירית של מתי שמואלוף היא פנתרית. נושכת שורטת וטורפת. לעיתים מבכה עבר שקלפיו נטרפו. לעיתים מתריעה על טרף ההווה. פנתרית היא מדברת בלשון נקבה ובלשון זכר. אין לה זמן לעונג שירי אהבה. כי תוך כדי שהפנתרית הזאת כותבת שירה היא חושבת שירה וחושבת על גבולות השירה על מה שנאה בה ומה שלא נאה בה היא מקללת כועסת ותובעת. תובעת בפה. ותובעת לדין: "צריך לקחת את מי שאחראי על הרג גבולות השיר ולתת לו פרס ספרותי על שירת האימה" (עמ' 13). נורא יפים החיבורים האלה בין הדיבור על מציאות כפשוטה ובין הדיבור על כתיבת שירה והחיפוש הזה הוא אחד ממאפייני הספר: ברזל סר מדם בינתם, כמו גשר הנרקב בשיני הזמן / כתבת את כל האבנים שהתפרקו בחומה הלבנה / החלודה שנולדה בגשם השחור / אבל, איזה סיוט, איזו זועה, הם השאירו מלט /ללא שירה, סיד שהתמוסס /ללא ספריה / והאבן התרוקנה מנוזלי גוף המלה. (גרבים מצחינות מרוב פוליטריקה, עמ' 15).

לעיתים מדבר זכר לעיתים מדברת נקבה לעיתים מדבר אל זכר לעיתים מדבר אל נקבה ויש לכך סיבה עמוקה כמו כל השירה המזרחית אני מכלילה בהיסוס — הדומיננטיות של הכתיבה בשם האם:

"פני הם פני אמי / שסולחת לי על הקללות שאני ממטירה על הרודפים, הנרדף והרדוף / פני אימי הם פני / אחבק אותי כשהיא מתרחקת / בתחנת רכבת בתוך גלויה של חיילים משועממים / אני נבלעת, וספק עולה / על הרכבת באמת / כותבת מסה, אולי את האחרונה שביניהן / ומתכוננת שלא לעבור / אנדלוסיה (עמ' 14 השיר נקרא ועיני אחי בנימין, הרמיזה מעבר לדיבור המקראי היא לוולטר בנימין)…

כן וכאן הקושי וההתנגדות לכתוב שירי אהבה שהם כמו בריחה לעולם מדומיין בורגני ושבע והימנעות מהלכלוך … לכן השירה הפנתרית היא גם בדיחות גרועות וטיוטות מזוויעות קללות וכעס, אבל איזה כוח לדיבור המקלל והכועס שהוא לוקח את זה למקום של שירה כדי לפתוח מקום חדש בעולם… וכמו שאחי אסף אוהב להגיד על אוכל אני אומר הפעם על שירה: ויש עוד הרבה מאיפה שזה בא

הדברים התפרסמו לראשונה בעמוד הפייסבוק של חביבה פדיה

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: