משא האדם הזקור – הערות מתודולוגיות על תיעוד הפין

Adolescence by メーコン [Meikon], 2013 cc: flickrהרצון לתעד את הפין גדול מן הפין עצמו. הרצון לתעד את הפין הינו, למעשה, אינסופי. אך למרות הרצון, יש לו, למתעד הפינים, כמה בעיות. הנה הן לפניכן.

מאת: אורן ו. ירמיה

בעיה ראשונה: איזה מהפינים יתאר? האם את הרופס? זה איתו הוא יוצא מהבית ונוסע באוטובוס? זה איתו הוא אוכל את ארוחותיו? או שמא יתאר המתעד את הפין הזקור. את החד פעמי. את זה שבא למראה הגירוי ונעלם מיד אחריו. האם, תרשו לי שניה לשון מטאפורית, האם המתעד צריך לתאר את הגבעול הצומח במשך כל השנה, או רק את הפרח הבוקע לעת אביב? וודאי, הם דומים. לשניהם אותו מבנה כללי. על שניהם אותם שלושה סימני לידה: אחד ליד הבסיס, אחד במעלה האיבר, ואחד הסובב אותו על כל ההיקף. אך עם זאת הם כה שונים! הזרוע אינה אותה זרוע. הפטריה אינה אותה פטריה.

בעיה שניה: כיצד על המתעד לעשות את עבודת תיאורו? הרי אינו יכול פשוט להניח את הפין על שולחן בית הקפה, מול המחשב הנייד ולצד צלוחית העוגיות שהזמין. מנגד גם לא יכול פשוט לקחת את המחשב לשירותי בית הקפה, ולסיים את עבודתו שם. האם זה אומר שיאלץ להסתפק אך ורק בעבודה מהבית? האם יכתוב את כל תיעודו  על אותו כסא זול שקנה מאיקאה ועם אותו נס דלוח? האם פתאום יפתיע את המושב עליו הוא רגיל לסעוד במגע לא רגיל של בשר ישבן לח ומזיע? כמו לאחותו של שייקספיר, גם למתעד הפינים אין חדר משלו. הכיצד יכתוב?

הבעיה השלישית:  הבעתה הפתאומית – מה יהיה אם יקראו את התיעוד אותן הנשים שנגעו בפין המתועד. ודאי, הסיכויים לכך נמוכים. מעטות הן אלו שנגעו בו, אולי אפילו מעטות מאלו שנגעו בפיניהם של הקוראים (הפינים שעוד מחכים לתיעוד).  אך המחשבה לא יכולה שלא להרתיע. מה הן יגידו? האם הן יאששו את סיכומיו? האם יחשפו  את שקריו? האם יתארו בתנועות ידיים, ובמרחק בין ידיים, את רישומיהן שלהן? האם ישלחו מכתב של אזרחיות מודאגות לעורכת? ישכרו מודעה בעמוד הפנימי הראשון?

ולבסוף, אחרי כל הבעיות הללו כולן, המתעד לא יכול שלא לחזור אחורה ולהתקל בבעיה הרביעית: מדוע יש רצון כה גדול לתעד את הפין? למה לו לשבת ולכתוב אודותיו? האם זה דווקא כי כה מעט נגעו בו? האם דווקא בגלל שאי אפשר לשימו על שולחן בית הקפה? האם זה דווקא בגלל שהוא זקור לעיתים רחוקות כל כך? יכול להיות שזו התשובה. שיש רצון כה גדול כי כך, דרך התיעוד, הזקירות תיזכר ותשאר לנצח. כי כך הפין סוף סוף יונח על שולחן בית הקפה. כי כך פתאום אנשים, המוני אנשים, סוף סוף יגעו בו. אבל אישוש לכך תכלו לתת רק אתם, הקוראים. האם הרגשתם אותו מתמתח ונוגע בקצות אצבעותיכם?

הופיע לראשונה ב"שעטנז – כתב עת מעורב #1" | השקה לגיליון 2 של שעטנז ב4 לאוקטובר באפריקה.

http://www.youtube.com/watch?v=MmzvgbbY09E

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

2 תגובות בנושא “משא האדם הזקור – הערות מתודולוגיות על תיעוד הפין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: