מפלגת העבודה לא שייכת לשמאל

[הבהרה: הטקסט נכתב לפני הבחירות]

מה קרה למפלגת העבודה היושבת באופוזיציה לממשלה, אך תומכת בראשי העיר השמרנים בשלושת הערים הגדולות. איפה הרוח של המחאה שאפפה את פעיליה. איך יכול להיות שמפלגת העבודה תומכת הן בריצה לראשות העיר של יונה יהב בחיפה, רון חולדאי בתל אביב-יפו ובזו של ניר ברקת בירושלים.

שלוש ראשי הערים הגדולות, יהב, חולדאי וברקת מסמלים את השיטה. הם אלו שמחברים בין הון ושלטון ושוכחים את האחריות לגבי התושבים המוחלשים בתחומם. הם אלו שמחזקים את החזקים. שלוש ראשי העיר כבר צברו ותק בהפיכת מרכזי הערים שלהם ליקרים ואינם מביטים לתושבים החיים בפריפריה של העיר.

אין מה להתפלא במקרה של חולדאי בתל אביב, המזוהה יותר מכל עם הון-שלטון. הוא זה שאחראי על הפיכת תל אביב לעיר מגדלים, וצעירים לא יכולים להתגורר בקרבה בשל המחיר הגבוה של דירותיה. הוא זה שסימן את העתיד הטייקוני המגולם במדיניות שלו בעיר החזקה בישראל. וזאת הסיבה שהמחאה החברתית פרצה דווקא בתל אביב (2011). אך יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' כבר מלכתחילה החליטה להישען על מאגר הכוח שלו ושל עופר עיני (שעושה הכול חוץ מלייצג את העובדים, ראו למשל את התנהלותו עם עובדי חברת "טבע"). יחימוביץ' סימנה את העתיד לבוא במדיניות של מפלגת העבודה: סוג של מדיניות ליברלית עם כסות סוציאל דמוקרטית רכה, שנשענת על אותם האנשים שאחראים על הדיכוי של אוכלוסיות רחבות. אי אפשר להאשים את יחימוביץ' משום שהיא בנתה לעצמה מאגרי כוח, בתוך סביבה מאוד מוגבלת. יחימוביץ' יכלה להשתנות עם הזמן בתוך המפלגה, אך נשארה עם חולדאי ואף בחרה ללכת על יהב וברקת.

אמנם בחיפה בחרה מפלגת העבודה במועמדים חדשים למועצת העיר כגיא פדה, במקום ישראל סביון וכך הכניסה בדמוקרטיות את רוח המחאה של פדה במקום הרוח העסקנית של סביון. אך מה יעשה פדה בתוך השלטון של יהב. פדה בעמוד הפייסבוק הסתייג מהבחירה ביהב ואמר שהיה קשה לו לקבל את הבחירה של המפלגה בריצה של יהב לראשות העיר. פדה יודע על מה הוא מדבר, כפעיל חברתי שנאבק בהתמדה בשנים האחרונות למען שינוי אמיתי בעיר.

קשה להבין את הצהרות יחימוביץ' כי ברקת הוא מועמד השמאל. ברקת כזכור הוא זה שגורם לקרע גדול עם תושבי מזרח ירושלים ומשתף פעולה בפומבי עם עמותת המתנחלים אלע"ד. איך אדם כמוהו יכול להיות נציג של שמאל, ואם כן, איזה מן שמאל אנו מדברים. האם יש מקום לנץ כמוהו בתוך המפה השמאלית. אופוזיציה לא קונים בשמירה על כוח מפלגתי, אלא באומץ לב וחתירה מעבר למשחקי הכוח של הפוליטיקה המקומית. אך יחימוביץ' עיקבית בשמירה על מאגרי הכוח שלה, ומותרת על פוליטיקה שיכלה להעמיד אותה כמנהיגה אמיצה של השמאל.

מפלגת העבודה לא צריכה להתפלא שרוב העם נמצא בימין, כשהיא עצמה בפוליטיקה המקומית כמעט ולא מציעה אלטרנטיבה אמיתית לקיים. ח"כ יחימוביץ' אינה מבינה את הרעיון של אופוזיציה ומאיינת אותו לגמרי.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

4 תגובות בנושא “מפלגת העבודה לא שייכת לשמאל

  1. האבודה לא היתה שמאל מעולם.
    ציטוט:" בנוסף, מפא"י היתה מפלגה סוציאליסטית במובן התרבותי, הרבה יותר מאשר במובן החברתי-כלכלי. "הסוציאליזם" שימש בידי מפא"י מכשיר שבאמצעותו היה ניתן לבנות מדינה. ניתן לומר כי זרעי הפירוק של הסולידריות בישראל והמעבר ממרכז לאומי סוציאליסטי למרכז לאומי קפיטליסטי נבטו בראש ובראשונה בתוך המרכז עצמו. מה שהביא לפירוקו של המרכז "הסוציאליסטי" עוד לפני כיבוש השטחים ב-1967 היה שינוי מהותי בערכיו של אותו מרכז הגמוני."

    http://hagada.org.il/2003/08/07/%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%A1%D7%95%D7%A6%D7%99%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%AA-%D7%9C%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%A7%D7%A4%D7%99/

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: