החי והמת: ביקורת של שושנה ויג על הסיפור הראשון "פורטונה לא גרה בקומה ה-23" בקובץ הסיפורים "גוטלאנד"

על הסיפור הראשון "פורטונה לא גרה בקומה ה23" כחלק מספר הסיפורים "מקלחת של חושך", מתי שמואלוף, הוצאת זמורה ביתן.


הסיפור הראשון בפרק הראשון ״ גוטלאנד״ דיבר אליי: "פורטונה לא גרה בקומה 23
"


ספר הסיפורים הקצרים של מתי שמואלוף פותח בסיפור הפנטסטי הזה, מצאתי בו סיפור שיש בו תמונות שמתעתעות בקורא. הכותרת פורטונה לא גרה בקומה 23 למעשה הסיפור מתאר מקום שאינו מקום קומה שאינה קומה מהמר שאינו מהמר. הסיפור סובב סביב משמרת אחת של איש ביטחון באילת משמרת שבה הוא לוכד מהמר ומנסה להחביא אותו אצלו בחדר.

עלילת הסיפור שזורה בתמונות הזויות. שילוב בין אמירות קונקרטיות לבין אמירות פנטסטיות. רק השומר מבחין במהמר למשל בקפיצה הראשונה של המהמר מן הקומה ה 23 אף אחד לא חוזה נפילה והתאבדות. לא ברור מהי הנוכחות של המהמר בתוך הסיפור היא היא דמות דימיונית המצאה של איש הביטחון או דמות שקיימת במציאות. נדמה שהמהמר מגיע לסגור חשבון עם הגיבור ופלשבקים עולים יחסי מקולקלים בין האב לבנו. המהמר מחזיק בכיסו הודעת דואר ישנה והיא מיום פטירתו של האב.


סיפורו של מתי שמואלוף כתוב בצורה מעניינת מזכיר את סגנונם של סופרי דרום אמריקה ברנרד מלמוד, גבריאל גרסיה מרקס, סיפור שמתעתע בקורא, אתה פוקח עין ומתעניין בקריאה בזכות השילובים המקוריים וההקשרים הבלתי אפשריים שנמצאים בסיפור. המסופר והמסויג, הנמסר והנמחק. החי והמת.

 

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: