מדוע משטרת ישראל מעלה את הטרגדיה "אנטיגונה" בבימוי המפקח יוחנן דנינו

220px-Antigoneleighחדש בבלוג שלי ב"הארץ" שאלה לבגרות: מדוע משטרת ישראל מעלה את הטרגדיה "אנטיגונה" בבימוי המפקח יוחנן דנינו

זוכרים שלמדנו על על המחזה  "אנטיגונה" של סופוקלס, ובכן למשטרת ישראל, בראשות המפקח דנינו יש שוס חדש היא החליטה לא להחזיר את גופות המחבלים מג'בל מוכתאר. אז בואו נעבור מהתקופה העתיקה, לתקופה המודרנית ובואו נלמד איך מדינה מודרנית, לא מאפשרת את קבורת המת.

בעולם העתיק שאלת קבורת המת הייתה שאלה קריטית לדרך בה אומות התייחסו אחת לשנייה, בדרך כלל אחרי הקרב, היה ניתן זמן שבו המפסידים יכלו לקבור את המתים. המנצח נהג להשפיל את המפסיד ולא לאפשר את קבורת המת, רק ברגעים שבהם האיבה גברה על האנושיות. במחזה "אנטיגונה" של סופוקלס, מסופר על קריאון מבית מנוקיוס, המלך החדש של תבאי, שאוסר על הקבורה של פוליניקס, אחיה של אנטיגונה, בשם האלים. אנטיגונה לא מוכנה לציית לפקודת המלך, ומבקשת לקבור את אחיה. היא חוטפת את הגופה וקוברת אותה בחשאי, למרות שאחותה איסמנה מנסה להניע אותה מכך. לאחר שהיא נתפסת, היא מודה במעשיה. קריאון דן אותה למוות. קריאון שומע את מחשבות בנו היימון (שהיה מאוהב באנטיגונה) על הנושא וגם את אזהרות הנביאים שלו מהרג של אנטיגונה, והוא מחליט לקבור את אחיה. אך כשהוא מגיע אל אנטיגונה, קריאון מגלה כי היא תלתה את עצמה. היימון בנו, מתאבד גם הוא בשל אובדן אהובתו. וכשאשתו של קריאון, אורידיקה מגלה את אובדן בנה, גם היא שולחת בנפשה.

על העלאת אנטיגונה בידי משטרת ישראל

למשטרת יש האחריות להחזיר את הגופות של המחבלים מג'בל מוכאבר למשפחות שלהם, כמובן שזה צעד שיכול להגיע גם מהממשלה הישראלית, אך גם משטרת ישראל וגם הפוליטיקאים התומכים בצעדיה – מסרבים להעניק בחזרה את הגופות. ובפוסט הזה תגלו איך שלושת הרשויות הממשלתיות קשורות למחזה "אנטיגונה".

ראשית היה זה פקד יגאל אלמליח, שב24.11 אמר כי "אנחנו לא יכולים להתחייב ליום מסוים (שבו נחזיר את הגופות)." והסביר שזה חלק ממהלך של אי־השבת הגופות הקשור להרתעה. זה המשיך בהצעה תמהונית של פרופ' למנטליות ערבית, מר דני דנון, שגיבש הצעת חוק שתאסור השבת מחבלים למשפחותיהם, משום שלטענתו: "ההלוויות הופכות למסעות גיוס מחבלים. צריך לדבר במנטאליות שלהם". אז הזרועה המחוקקת (הפוליטקאים) והזרוע המבצעת (המשטרה) מנסים לשכנע את הזרוע השיפוטית, שאם הגופות לא ימסרו לידי משפחותיהם לאחר תום חקירת הפיגוע, אז המשפחות יירגעו, ולא ייכעסו. משפחתות המתים הרי יגידו לעצמם, איזה יופי שהמשטרה וממשלת ישראל חסכו לנו את הוצאת הקבורה. הם יקברו את מתינו, ואנחנו נאהב אותם. לא נצטרך לקיים מסע הלוויה, לקבור את הגופה של יקירנו, להקים מצבה. פשוט נזכור אותו בליבנו וכל מי שישאל היכן הוא קבור, נשלח אותו לרשויות הממשלה. וכך ייגמרו הפיגועים, יסתיים התיסכול, ונוכל ללכת יד ביד אל השקיעה. מזרח ירושלים תהיה מרוצה מההתערבות של הממשלה בתהליך הקבירה ותיראה בכך צעד של פיוס, של הבנה, של התחשבות, של אחווה, ואף של אלטרואיזם, שהרי כל ההוצאות שולמו על ידי הממשלה.

ואם הייתה חסרה לנו הזוית המישפטית, שתשכנע את הזרוע השיפוטית של חכמי חלם המקומיים, ובכן היועץ המשפטי של המשטרה כתב ב25.11 (שלישי) לעורך דינה של משפחת המחבלים כי המדינה שוקלת להשאיר את הגופות ברשותה ואף לקבור אותן כדי להרתיע מבצעי פיגועים בעתיד ולמנוע אפשרות ששני המחבלים ישמשו מודל לחיקוי. נסגר המעגל, הזרוע המבצעת, המחוקקקת והשיפוטית כולם מתקרבות להעלאת אנטיגונה הפלסטינית, שלא תשקוט עד שאחיה ואחיותיה ייקברו. וכבר למדנו מאריסטו שקומדיה מסתיימת בחתונה, וטרגדיה מסתיימת באסון.

תלמידים ותלמידות, אתם שלמדתם את אנטיגונה לבגרות, אולי תוכלו לענות על השאלה "אז מדוע העם היהודי שעבר שואה ורוב יקיריו הפכו לאבק, רוצה להעלות באבק את זכרון אויביו".

בתמונה למעלה: ציור של אנטיגונה בידי פרדריק ליטון cc: ויקיפדיה, נחלת הכלל

*

בואו להשקה שלי בברלין

WP_20141126_001שבת שלום!

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: