להפוך את "מאורע ברנר"

המיזם של מיכל זמיר מסמן את מה שיקרה ביום שקהילה עברית גדולה תתמקם מעבר לגבולות הלאומיות הציונית ותתחיל לחשוב בצורה עצמאית

אחד המוסדות המרכזיים של הקהילה שלנו הוא הספרייה העברית בברלין, שהקימה האמנית מיכל זמיר. הקבוצה החלה במפגשים ספרותיים שנהפכו עם הזמן למפגשים קבועים אחת לחודש בבית קפה ברובע פרנצלאורברג, ומאוחר יותר ברובע שונברג. במפגשים האלה, אנשים החליפו ספרים בעברית, נהנו ממוסיקה חיה של יוצרים ישראלים והקשיבו להרצאות ולהקראות של סופרים ישראלים.

כעבור שנה, ספרים החלו להצטבר והחלו להתקבל תרומות ספרים גם מחברים מחוץ לברלין. חברי הקבוצה החליטו להתכנס לצורך מפגשי הספרייה בדירתה של מיכל זמיר, ואת אירועי התרבות קיימו בתיאטרון או בבית קפה בפרנצלאורברג.

כרגע יש להם בספרייה כ—3000 ספרים לילדים ולמבוגרים המאיימים להשתלט על כל הדירה. יש להם גם מוסיקה וסרטים בעברית, עיתונים ומגזינים. מספר החברים בספרייה הוא מעל ל—800. הם מקבלים תרומות ספרים מישראל ומרחבי גרמניה. גם מרכז הספרייה והספר שבישראל, הוצאות לאור, חנויות ספרים וסופרים ישראלים תורמים להם ספרים. עד כה הופיעו במסגרת הספרייה לא מעט סופרים וסופרות שהגיעו מישראל, וביניהם יהודית קציר, דורית רביניאן, פניה עוז זלצברגר ואחרים.

הקבוצה של זמיר עובדת להקמת עמותה ללא מטרות רווח לקידום השפה והספרות העברית וכן אתר אינטרנט; והחזון הולך וקורם עור וגידים. היא שואפת למצוא חלל לספרייה ולכל אירועי התרבות. היא ממשיכה לפתוח את הבית שלה, אחת לחודש, לכל מי שרוצה לבוא לשאול ספרים וממשיכה לארגן אירועים בתשלום, שמטרת ההכנסות מהם היא לתמוך בספרייה ובעמותה ובין השאר, לתקצב את העברת כל הספרים שנתרמו לספרייה.
עוד כתבות בנושא

זמיר הפיקה, יזמה וניהלה את האירוע המוצלח של משוררים ישראלים החיים בברלין: מאיה קופרמן, רונן אלטמן קידר ואנוכי. האירוע התקיים במוזיאון היהודי לנוכח יותר ממאה צופים וקיבל גם חשיפה נאה בעיתונות הגרמנית. את האירוע הנחה המתרגם גדי גולדברג, מי שתירגם באחרונה את "במערב אין כל חדש" מאת אריך מריה רמרק.

הספרייה העברית היא חלק מפעילות רחבה יותר המתרחשת בברלין בתחום העברית, כגון העיתון "שפיץ", המפגשים בגלריה "שפראכזאל" וכתב העת "מכאן ואילך".

זמיר רואה בספרייה חלק מעולם יצירה עברי המתקיים בתפוצות, שהוא המשך למסורת קיימת של יצירה עברית בתפוצות שנקטעה, ברובה, בשל השואה. אך זו גם תופעה חדשה בתולדות היצירה העברית – לכל אלה שהשפה משמשת להם כבית. וכשיקום בברלין מרכז עברי שיתחיל לחשוב עצמאית ולא יתמסר לגבולות הטריטוריאליים שהציבה המדינה בתוך התרבות, אזי נקבל את מה שקרה בשעתו ב"מאורע ברנר".

"מאורע ברנר" היה, כזכור, המשבר שקרע את הקהילה העברית בארץ ישראל (שתמכה בברנר) מהקהילה היהודית באירופה (שמימנה את כתבי העת של הקהילה בארץ ישראל, שבה הופיע המאמר הפולמוסי של ברנר בפסבדונים) בשאלת הקשר בין הלאומיות והדת. קו השבר יקרה ביום שקהילה עברית גדולה דיה תתמקם מעבר לגבולות הלאומיות הציונית ותתחיל לחשוב בצורה עצמאית.

כבר ברגעים אלו, היצירה המגוונת, העוברת גם דרך הפריזמה של הספרייה העברית בברלין, מכילה יסודות חתרניים, כי הזרם שהשתלט על הציונות בישראל אינו מקבל בעין יפה את האפשרות לחיים ריבוניים, יהודים, עבריים ובו בזמן עצמאיים, מחוץ לישראל. ויום אחד הדברים יתהפכו, ואולי הספרייה העברית תשלח סופרים כותבי עברית לישראל.

3JmlIAUT

שבת שלום

 

*

עבר יום וכתבתי את התגובה הזאתי עם התמונה הזאתי

 

"טרם קבלת מכות ברכבת בתור ז'יד?" (מאחלים לי אלימות)  "כנראה שהוא יקבל מכות דוקא כמוסלמי" (מזהים אותי כמוסלמי, כי אני יהודי-ערבי)  "מציע שתפתחו גם מעדניה כשרה כדי שלאנשי דעא"ק תהיה כתובת ברורה" (לא מאמינים בקיום יהודי מחוץ לישראל)  אלו כמה מהטולקבקים לכתבה שלי אבל אף אחד לא ישקר שבישראל יותר בטוח. בכל שנה יש מלחמה, טילים, מצב חירום עוד מ48, עם שלם שחי תחת כיבוש, גזענות שהגיע לשיאים, שופטי בגצ נלוזים ורקובים שמעיזים לשפוט פלסטינים, מבלי שלפלסטינים תהיה יכולת ייצוג במערכת הפוליטית, אסירים שנמצאים במעצר מינהלי, מבלי שישפטו, מערכת שלמה של השב"כ שאי אפשר להתלונן על פעולותיו (כל התלונות על עינוי השב"כ נסגרו ללא שום אישום). וזה עוד לפני שנדבר על שני מיליון עניים, יותר ממליון ילדים מתחת לקו העוני, יוקר מחייה בלתי נסבל, אי יכולת לקנות דירה, אין עתיד לדור הצעיר, מדינה שלא סובלת את מהגריה, את השונה, את האחר, שלא מוכנה אפילו ללמד על הזהות המזרחית בבתי הספר, שלא לדבר על מאגרי הנשק הגרעיני, הכימי, הביולוגי, כל הנשק שנקנה כל שנה מארה"ב ואין לו שימוש (צבא גנרלים שמנהלים מדינה ולא הפך), כשהילדים רעבים והתשתיות הרוסות, אין מערכת בריאות מסודרת, אין מערכת חוקית, הפקידים מושחתים, הפוליטיקים מושחתים, הנשיא אנס, שר האוצר גנב, שר השיכון גנב, שר החוץ גנב, והרשימה רק מתארכת. אז שיבואו היהודים הצרפתיים, וייכנסו לדירות הנוחות שלהם בנווה צדק, שחיכו להן ריקות, שיילמדו על "יש לי חלום, שיום אחד האומה תעלה ותהווה אור לגויים" אבל במציאות "האדמה מקולקלת" כפי שכתב יפה אוהד פישוף.  אהה וכמעט שכחתי עוד מעט יאסרו על ההומואים והלסביות להתהלך ברחובות, כי הם טמאים, על פי איילת "שונאת הערבים" שקד ונפתלי "הרוצח - חסר האשמה" בנט הילדים החדשים של הממלכה המשוגעת  אני בעד ישראל שתהיה שיוויונית וצודקת ללא כיבוש, ואני בעד קיום יהודי ריבוני גם מחוץ לישראל, שני הדברים לא סותרים אחד את השני. ועד שזה יקרה, אני עובר לגור באיגוד השוטרים היידיים. שבוע טוב  * הכתבה ב"תרבות וספרות" Haaretz הארץ http://www.haaretz.co.il/literature/study/.premium-1.2533139  אפשר לקרוא אותה במלואה למי שאין מינוי להארץ - http://bit.ly/1BSIDSU  נ.ב מצאתי חד קרן!!!!
"טרם קבלת מכות ברכבת בתור ז'יד?" (מאחלים לי אלימות)
"כנראה שהוא יקבל מכות דוקא כמוסלמי" (מזהים אותי כמוסלמי, כי אני יהודי-ערבי)
"מציע שתפתחו גם מעדניה כשרה כדי שלאנשי דעא"ק תהיה כתובת ברורה" (לא מאמינים בקיום יהודי מחוץ לישראל)
אלו כמה מהטולקבקים לכתבה שלי אבל אף אחד לא ישקר שבישראל יותר בטוח. בכל שנה יש מלחמה, טילים, מצב חירום עוד מ48, עם שלם שחי תחת כיבוש, גזענות שהגיע לשיאים, שופטי בגצ נלוזים ורקובים שמעיזים לשפוט פלסטינים, מבלי שלפלסטינים תהיה יכולת ייצוג במערכת הפוליטית, אסירים שנמצאים במעצר מינהלי, מבלי שישפטו, מערכת שלמה של השב"כ שאי אפשר להתלונן על פעולותיו (כל התלונות על עינוי השב"כ נסגרו ללא שום אישום). וזה עוד לפני שנדבר על שני מיליון עניים, יותר ממליון ילדים מתחת לקו העוני, יוקר מחייה בלתי נסבל, אי יכולת לקנות דירה, אין עתיד לדור הצעיר, מדינה שלא סובלת את מהגריה, את השונה, את האחר, שלא מוכנה אפילו ללמד על הזהות המזרחית בבתי הספר, שלא לדבר על מאגרי הנשק הגרעיני, הכימי, הביולוגי, כל הנשק שנקנה כל שנה מארה"ב ואין לו שימוש (צבא גנרלים שמנהלים מדינה ולא הפך), כשהילדים רעבים והתשתיות הרוסות, אין מערכת בריאות מסודרת, אין מערכת חוקית, הפקידים מושחתים, הפוליטיקים מושחתים, הנשיא אנס, שר האוצר גנב, שר השיכון גנב, שר החוץ גנב, והרשימה רק מתארכת. אז שיבואו היהודים הצרפתיים, וייכנסו לדירות הנוחות שלהם בנווה צדק, שחיכו להן ריקות, שיילמדו על "יש לי חלום, שיום אחד האומה תעלה ותהווה אור לגויים" אבל במציאות "האדמה מקולקלת" כפי שכתב יפה אוהד פישוף.
אהה וכמעט שכחתי עוד מעט יאסרו על ההומואים והלסביות להתהלך ברחובות, כי הם טמאים, על פי איילת "שונאת הערבים" שקד ונפתלי "הרוצח – חסר האשמה" בנט הילדים החדשים של הממלכה המשוגעת
אני בעד ישראל שתהיה שיוויונית וצודקת ללא כיבוש, ואני בעד קיום יהודי ריבוני גם מחוץ לישראל, שני הדברים לא סותרים אחד את השני. ועד שזה יקרה, אני עובר לגור באיגוד השוטרים היידיים. שבוע טוב
* הכתבה ב"תרבות וספרות" Haaretz הארץ http://www.haaretz.co.il/literature/study/.premium-1.2533139
אפשר לקרוא אותה במלואה למי שאין מינוי להארץ – http://bit.ly/1BSIDSU
נ.ב מצאתי חד קרן!!!!

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: