בנט חוזר לאירופה מהחצר האחורית

סמל הניאו נאצים בגרמניה NPD
סמל הניאו נאצים בגרמניה NPD

התעוררתי הבוקר וגיליתי שנפתלי בנט נוסע לנחם את הקהילה היהודית בצרפת. הבעיה היא, שבנט הוא חלק מהבעיה, לא הפתרון. ולכן, עם השיח המתעורר באירופה, חשוב לדבר על מה שמחבר בין נפתלי בנט לבין עליית פגידה (ברית בין הניאו־נאצים ותנועות אחרות נגד מוסלמים ומהגרים בגרמניה, את המפגן הגדול שלה ראינו באחרונה בדרזדן) והימין הקיצוני בהולנד ובצרפת.

דומה שחברי כל הארגונים הללו לא שמעו מעולם על רגש האשמה. מנגנון ההכחשה וההדחקה עובד אצלם שעות נוספות. כך, הניאו־נאצים בגרמניה לא מוכנים לשאת עוד באשמת השואה, אם הם בכלל מכירים בה. הם רוצים להיות גרמנים גאים, בגרמניה הגאה. הם לא רוצים להתנצל על מעשי משפחתם. הם רוצים להיות גאים בגזענות שלהם, ונאבקים נגד כניסת מהגרים למדינה, והסיוע שהם מקבלים ממוסדות מדינת הרווחה הגרמנית.

ובהולנד שאל השנה מנהיג הימין הקיצוני חירט וילדרס את תומכיו בתום מערכת הבחירות המקומיות: "האם אתם רוצים יותר מרוקאים בעיר הזאת ובהולנד בכלל?" הקהל שאג בתשובה: "פחות, פחות, פחות!" וילדרס ענה: "נטפל בזה". דבריו גררו ביקורת חסרת תקדים. אלפי אזרחים הגישו תלונות. וילדרס אמר כי אינו מתחרט על דבריו, משום שלא הפר את החוק נגד גזענות. "אין בכוונתי להתנצל בפני איש", הצהיר, "דיברתי אמת". עכשיו הוא עומד לדין על הסתה.

הניאו־נאצים בגרמניה, כמו הימין הקיצוני בהולנד ובמדינות אירופיות אחרות, מכחישים את מעורבות ארצותיהם במאות שנים של קולוניאליזם. נכון, אפשר למצוא הכחשה דומה בזרמים המרכזיים בפוליטיקה, אבל לפחות אלו לא מאמצים את תורת הגזע הקולוניאלית.

הקולוניאליזם הוא אחת הסיבות המרכזיות למרכזיותה של הכלכלה האירופית, וגם למצבם המחפיר של המוני בני אדם בקולוניות ששוחררו. אלו שנולדו תחת הכיבוש האירופי חזרו למדינה האם שלהם. מקצתם קיבלו אזרחות, מקצתם נותרו אזרחים סוג ב', ומקצתם עדיין טובעים בדרך שבין צפון אפריקה לאירופה.

כשלמדנו בבית הספר על עליית הציונות, תמיד אמרו לנו שהריבונות היהודית מאפשרת לנו לחזור למשפחת העמים. דרכם של נפתלי בנט ודומיו אל משפחת העמים עוברת במסלול העליונות היהודית. בנט רוצה להידמות לחלקים האירופים שבזים לערביות, למזרח תיכוניות, לאיסלאמיות ולכל מה שהוא לא אירופי. בהצעתו לסיפוח שטחי סי, ומתן אזרחות מוגבלת לפלסטינים, הוא מבקש למעשה להמשיך את המדיניות האירופית של ניצול אוכלוסיות לא אירופיות באמצעות כוח צבאי, כלכלי ותרבותי.

חשוב לומר, שהכוח המניע את הכוחות הקיצוניים של הבית היהודי, מה שדוחף אותם ליחס הגזעני כלפי מבקשי המקלט, הפלסטינים וההומואים והלסביות, הוא אובדן המרכיב המשותף בחברה הישראלית. הם מתגייסים כדי ליצור אזרח ישראלי מתוך שלילת האחר. הם מבקשים לסמן את המחנה, על ידי סימון היוצא דופן. כך קרה גם באירופה, כשהיא התאחדה סביב שנאת היהודי לפני מלחמת העולם השנייה, עם קריסת הליברליזם. לסימון האחר בחברה האירופית שורשים עתיקים יותר, עם סימון היהודי והמוסלמי כאחר התיאולוגי והפוליטי, בגירוש ספרד ב–1492 — אותה שנה שבה החלו המסעות לעולם החדש. כלומר, אירופה ניקתה מתוכה את האחרים, בזמן שהיא הלכה לכבוש עמים אחרים.

המסר של בנט לחברה הישראלית שלא להתנצל מוריד את המסכה הליברלית של ישראל וחושף שמרנות מסוכנת.

דווקא בגרמניה המסר הזה, לא להתנצל, מזכיר לנו בעיקר את היות ישראל כובשת, את הפליטים הפלסטינים הנעים ללא בית ואת אחריותה של ישראל, שצריכה להכיר בקיומם, בדומה לאחריות על העם היהודי. הכחשת האשמה של בנט אכן מהווה כרטיס כניסה לאירופה, אך מהצד האפל שלה.

ישראל תצטרף למשפחת העמים הקולוניאליים, הגזעניים, שנאחזים בכל הכוח בהבדל בינם לבין העמים הלא־אירופים. הגזענות הזאת, שנדמה שחלפה מן העולם ונשארה רק בשוליים בגרמניה ובאירופה בכלל, הופכת בישראל לכוח מניע.

בשיחות סלון בברלין, כל שדרוש לי כדי להסביר לשומעי את תופעות הבית היהודי, להב"ה, אם תרצו ושאר התארגנויות של "עליונות יהודית", הוא לומר "פגידה", ו–N.P.D (המפלגה החוקית של הניאו־נאצים הגרמנים).

וכל הארגונים הללו מפחידים אותי במידה שווה. אני מפחד מהניאו־נאצים בגרמניה ומתנועות אנטישמיות אחרות, שחלקן פועלות גם בתוך הקהילה הערבית, ובאחרונה אף יצרו קואליציות עם שונאי זרים וחוליגנים, ומפגינים את כוחם במופעים מפחידים בקלן ובדרדזן. אבל צריך להילחם בגזענות בכל מקום שבו נהיה.

בצרפת זקוקים למודל יהודי אחר בישראל, כזה שפועל למען שלום ולא שופך שמן למדורה, כמו בנט הלאומן וחזון האפרטהייד שלו.

ספרו של שמואלוף, "מקלחת של חושך, וסיפורים נוספים", ראה אור השנה בהוצאת זמורה ביתן

 

המאמר פורסם לראשונה בדעות – הארץ

צפו: הפגנה של פיגידה בדרזדן

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: