מקלחת של חושך: דמיון מטורף, אומץ ותעוזה לשונית

מקלחת של חושךמתוך פוסט של יובל ליבליך:

בימים אלה אני קורא את ספרו המרתק של Mati Shemoelof "מקלחת של חושך וסיפורים אחרים." אני נפעם ללא הפסק מהדמיון המטורף, מהאומץ, התעוזה הלשונית, הקולות שנשמעים והידע הבלתי נדלה.
איש חכם אחד, אולי החכם באדם, פעם אמר "כי כל הדברים תבוא האש לשפוט ולהכריע."
בדיוק בעניין האש ויכולתה להכריע אני חייב לצטט פסקה מתוך הסיפור "אלוהים (לא) ישמור" שבספר:

"לינשרה הייתה רקדנית ברייקדאנס…לילה אחד לקחנו את קלטות הווידאו ששמרה משיאי הקריירה שלה בברייקדאנס ושרפנו אותן…בכל מקרה, אני לא יודע למה בדיוק עשינו את טקס השריפה הזה. אבל חשבתי, אם נשרוף את העבר אז ההוה יוכל לצמוח מחדש ולפרוח, כמו הפרחים האלו שדווקא פורחים אחרי הענקיות בהר הכרמל…אה כן, אחרי ששרפנו את הקלטות היא הפסיקה להתלבט לגבי העבר שלה. כי לא היה לה לאן לחזור בזיכרון."

בדיוק על השמדת הראיות באש וההשלכות הנובעות כתוב גם ברומן שלי "דגנרטור:"

"לאחר שסיימתי את המלאכה ובראתי מחדש את [שכתוב] סיפורו של מנחם, יצקתי על הקלטת הזעירה ספירט 95 ושרפתי אותה בחלקת הבטון והאספלט שבחזית ביתי- מין סמטה עלומה בירכתי הבניינים הפונים לאלנבי. איש להפריע או שם לב למעשה הנלוז כביכול. חיוך של עונג עילאי נמרח על פרצופי נוכח הפלסטיק המתעקם, מתעוות ומפעפע והסרט המגנטי הנאכל בלהבת תכלת זכה. האש הפיחה רוח חיים בצורה המתה והמסודרת, בקווים הישרים, התעשייתיים של זמננו, של הקידמה הנחשלת…כך יקרה באחרית הימים – כל הזוויות הישרות של העולם המיושב יהפכו באש וגופרית לעקלתונים של הטבע החומרי…לאחר שהקלטת הפכה לגוש פלסטיק מותך ושחור, דרכתי עליה בגסות…זרקתי את החרא הזה כלאחר יד…איש לא הבחין בחיוך העקמומי שלי, חדוות היצירה של קברן.
הסיפור של מנחם עלה בעשן השמיימה יחד עם הראיות."

האש שפטה והכריעה, בדיוק כפי שאמר הרקליטוס.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: