"קשה להיות ערבי, תשאל אותי"

התבצרות של פעילי ״הלא נחמדים״ בבית משפחת ג'אן בגבעת עמל, 06.09.15. צילום מעמוד הפייסבוק של מאבק גבעת עמל
התבצרות של פעילי ״הלא נחמדים״ בבית משפחת ג'אן בגבעת עמל, 06.09.15. צילום מעמוד הפייסבוק של מאבק גבעת עמל

התגובה שלי למאמר "אתחלתא דגאורה: השיח המזרחי מסתכל במראה ורואה לראשונה את עצמו" של אופיר טובול, באתר העוקץ

כל דור מגיע עם ההרגשה שהוא בורא עולם חדש, ללא היסטוריה, ללא עבר. ומי שלפחות עבר עשור אחד בתוך הפעילות המזרחית יודע שהעיוורון הזה יותר מזיק מאשר מועיל. כי כל התובנות של העבר לא נשארות בהווה. לדעתי היה משהו נפלא בזה שהגענו לאוניברסיטאות, ולמדנו על מבני הדיכוי, ההשכלה, כפרות, לא צריכה להיות מנוגדת לשום דיאלוג, או בנייה של גוף מזרחי חזק. כשלמדתי למשל על "מאה שנים מאה יוצרים" שהביא לי נפתלי שם טוב, ואחכ קראתי גם את "מפתחות לגן עדן" שכתב באנגלית עמיאל אלקעי, היה לי ברור שצריך גם לכתוב על הדור השלישי המזרחי שלא מופה. והנה מופיע הדור החדש… אך צריך תמיד הקשר, לכל טקסט.

נכון, שכל דור מביא איתו שפה חדשה, מטפורות חדשות וחדות, ולמשל העבודה שלך אופיר בקפה גיברלטר עם הצוות הנפלא, של טנג'יר היו כחלק מחוד החנית הלוהטת, BURNING SPEAR שלנו. אבל צריך גם להביט בכישלונות:

החבירה של משפחותינו לימין, היעדר האופוזיציוניות של פעילים ופעילות רבות, שממהרים לשבת עם העשור האבוד של ממשלות נתניהו, הם הדוגמא שהשיח האמיתי עדיין לא הגיע לנמעניו. רצח אלפיים ילדים בעזה תחת ממשלה שישבו גם מזרחים, היעדר תוכנית אמיתית למאבק בעוני [ראה דברים של הרב עדית לב, שליוותה את ועדת אלאלוף למאבק בעוני – ועדה שהמלצותיה לא יושמו ] מראים לנו שלא השכלנו להגיע לאופוזיציה לשלטון, אלא דווקא במקום זה עמיר פרץ [שדווקא התגייסנו לעזור לו, ודווקא הוא שידע ישיבה באופוזיציה, רץ לשלטון ונפל לבור עמוק. ולא לקח אחריות על האסון שגרם בלבנון].

בפוליטיקה יש שחור ויש לבן. ואם אתה לא נמצא באופוזיציה, אתה נמצא בקואליציה. ולכן, כשאתה מבקש אוטונומיות מזרחית בכדי להתחזק ולהגיע אל הפלסטיני, אתה אולי משיג את זה בערבים הנפלאים של קפה גיברלטר, ברגע נדיר שתאמר נאפר עולה על הבמה ושר [באמת הייתה הופעה מעולה]. אך אם תשאל את תאמר נאפר על היומיום, הוא יספר לך על הגזענות הלא פוסקת, שכוללת גם את אחינו ואחיותינו, כמו השיר של ג'ואן ספדי, שמבקש דיאלוג.

דווקא אלו הרדיקלים והרדיקליות, שאתה קורא להם טהרנים, הם מושכים עד תום את הרצון של העם הזה להיות בתוך קבוצה אחת יהודית, שמה לעשות הינה פריבלגית מול הפלסטיני. ולכן הקול החשוב של אורלי נוי וצבי בן דור שביקר חלקים בסידרה המעניינת והחשובה של "הנביאים". קול זה צריך להיתפס לא כטהרנות, אלא דווקא כמתן הקשר, כדיאלוג כשאלה נוקבת לחיים שלנו:

האם באמת לקחנו אחריות על החיים שלנו והקמנו אופוזיציה בלב שלנו כנגד הממשלה של האיבה, השינאה, שלילת הפלסטיניות והערביות, שינאת העניים [והאשמתם בעצמם]? האם הייתה לנו אחריות להקמת ממשלת נתניהו שמשקרת עשור שלם לנו וגנבה לנו את הזמן, וגרמה לכל כך הרבה קורבנות ליפול לעוני, למות במלחמות חסרות תכלית? האם בכל הרוע והקללה, המארה והרוח הארורה הזאת שנושבת במדינה אפשר רק להאשים את השמאל הלבן האשכנזי?

במקום להשתמש במונח טהרני, עדיף לפתח דיאלוג. לברך על אלו שמדברים עם היצירה שלך

הפוליטיקה לא הצליחה להגיע עדיין ליופי והקסם של קפה גיברלטר, ערס פואטיקה, תהודות זהות וכל השיח המזרחי של הקשת. מפלגת העבודה, ש"ס ואחרים לא הצליחו ללמוד את המבני מחשבה האלו. במקום זה ההרגשה היא של ניכוס [קמפיין נפלא של ש"ס, אך היא יושבת בממשלה שאין לה פרוגרמה אמיתית למאבק יסודי בעוני]. הספרדיות המתונה, המזרחיות שהכרנו בבתי הכנסת עדיין לא הגיעה למקום הזה שאפשר להדהד אותו לפוליטי [אפשר לדבר על יחידי כמו יוסי יונה, אורלי לוי אבקסיס, אבל אי אפשר להתעלם במפלגות האנטי-מזרחיות שבתוכם יושבים] . במקום זה לא במקרה ציינת פרויקטים שנמצאים בתרבות ולא בפוליטיקה. במקום לבקר את המבקרים שדורשים אחריות, כדאי לנצל את הדיאלוג לחשבון נפש.

התגובה שלי למאמר "אתחלתא דגאורה: השיח המזרחי מסתכל במראה ורואה לראשונה את עצמו" של אופיר טובול, באתר העוקץ

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: