קריאה פמיניסטית בתפקידה של ציפורה ביצירת המונותיאיזם | פרק בספר "א-מיתיות : צדק חברתי, מגדר ומדרש"

בחרתי לכתוב על המדרש של "בנות יתרו" משום שהוא מחדש לנו פרטים על הפעילות ועל הערכים שהבנו את ציפורה. המדרש יכול היה לספר לנו בפשטות כיצד פגש יתרו את משה, אבל הוא לא עשה כן. ההפך. הוא מספר לנו סיפור מוזר כיצד הסתכנה ציפורה והאכילה את משה בכל עשר השנים שהוא היה כלוא במדיין. המעבר הבין דורי בין יתרו לציפורה חשוב כדי להבין את דמותה ואת המפגש הבץ תרבותי. משה פגש את ציפורה, ולא את יתרו, משום שציפורה מסמלת ציר של מחשבה חדשה שאפיינה את בנות מדיין. היא אמיצה משום שהסתכנה כדי להציל את משה. בדרך לגאולת אהובה היא המרתה את פי אביה כעשר שנים. הכוח הנשי הטמון בדמותה הוא זה שהשלים את משה כשהוא יצא למסע השחרור של העם העברי (בלי להיסחף לטלאולוגיה מעגלית שבו משה מסביר לנו במנהיגותו המולדת את כל הדרך שעבר מבית פרעה להר סיני). ואולם משה נהפך לדמות שממנה צמח העם העברי, ואילו מקומה של ציפורה נכחד בחשיבה הפטריכאלית. הפרק הנ"ל התפרסם לראשונה בספר "א-מיתיות, צדק חברתי ומגדר במדרש" בהוצאת ידיעות אחרונות מממזרח שמש.

מתי שמואלוף

362-4345b

בחרתי לכתוב על המדרש של "בנות יתרו" משום שהוא מחדש לנו פרטים על הפעילות ועל הערכים שהבנו את ציפורה. המדרש יכול היה לספר לנו בפשטות כיצד פגש יתרו את משה, אבל הוא לא עשה כן. ההפך. הוא מספר לנו סיפור מוזר כיצד הסתכנה ציפורה והאכילה את משה בכל עשר השנים שהוא היה כלוא במדיין. המעבר הבין דורי בין יתרו לציפורה חשוב כדי להבין את דמותה ואת המפגש הבץ תרבותי. משה פגש את ציפורה, ולא את יתרו, משום שציפורה מסמלת ציר של מחשבה חדשה שאפיינה את בנות מדיין. היא אמיצה משום שהסתכנה כדי להציל את משה. בדרך לגאולת אהובה היא המרתה את פי אביה כעשר שנים. הכוח הנשי הטמון בדמותה הוא זה שהשלים את משה כשהוא יצא למסע השחרור של העם העברי (בלי להיסחף לטלאולוגיה מעגלית שבו משה מסביר לנו במנהיגותו המולדת את כל הדרך שעבר מבית פרעה להר סיני). ואולם משה נהפך לדמות שממנה צמח העם העברי, ואילו מקומה של…

View original post 1,240 מילים נוספות

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: