קריאה פמיניסטית בתפקידה של ציפורה ביצירת המונותיאיזם | פרק בספר "א-מיתיות : צדק חברתי, מגדר ומדרש"

בחרתי לכתוב על המדרש של "בנות יתרו" משום שהוא מחדש לנו פרטים על הפעילות ועל הערכים שהבנו את ציפורה. המדרש יכול היה לספר לנו בפשטות כיצד פגש יתרו את משה, אבל הוא לא עשה כן. ההפך. הוא מספר לנו סיפור מוזר כיצד הסתכנה ציפורה והאכילה את משה בכל עשר השנים שהוא היה כלוא במדיין. המעבר הבין דורי בין יתרו לציפורה חשוב כדי להבין את דמותה ואת המפגש הבץ תרבותי. משה פגש את ציפורה, ולא את יתרו, משום שציפורה מסמלת ציר של מחשבה חדשה שאפיינה את בנות מדיין. היא אמיצה משום שהסתכנה כדי להציל את משה. בדרך לגאולת אהובה היא המרתה את פי אביה כעשר שנים. הכוח הנשי הטמון בדמותה הוא זה שהשלים את משה כשהוא יצא למסע השחרור של העם העברי (בלי להיסחף לטלאולוגיה מעגלית שבו משה מסביר לנו במנהיגותו המולדת את כל הדרך שעבר מבית פרעה להר סיני). ואולם משה נהפך לדמות שממנה צמח העם העברי, ואילו מקומה של ציפורה נכחד בחשיבה הפטריכאלית. הפרק הנ"ל התפרסם לראשונה בספר "א-מיתיות, צדק חברתי ומגדר במדרש" בהוצאת ידיעות אחרונות מממזרח שמש.

"המבוקש מס' 2": האתר של מתי שמואלוף

362-4345b

בחרתי לכתוב על המדרש של "בנות יתרו" משום שהוא מחדש לנו פרטים על הפעילות ועל הערכים שהבנו את ציפורה. המדרש יכול היה לספר לנו בפשטות כיצד פגש יתרו את משה, אבל הוא לא עשה כן. ההפך. הוא מספר לנו סיפור מוזר כיצד הסתכנה ציפורה והאכילה את משה בכל עשר השנים שהוא היה כלוא במדיין. המעבר הבין דורי בין יתרו לציפורה חשוב כדי להבין את דמותה ואת המפגש הבץ תרבותי. משה פגש את ציפורה, ולא את יתרו, משום שציפורה מסמלת ציר של מחשבה חדשה שאפיינה את בנות מדיין. היא אמיצה משום שהסתכנה כדי להציל את משה. בדרך לגאולת אהובה היא המרתה את פי אביה כעשר שנים. הכוח הנשי הטמון בדמותה הוא זה שהשלים את משה כשהוא יצא למסע השחרור של העם העברי (בלי להיסחף לטלאולוגיה מעגלית שבו משה מסביר לנו במנהיגותו המולדת את כל הדרך שעבר מבית פרעה להר סיני). ואולם משה נהפך לדמות שממנה צמח העם העברי, ואילו מקומה של…

View original post 1,240 מילים נוספות

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: