להתנער מהמומחה לערבים

הסטטוס שהוסר

שמח על ניצחון מחאה קטנה שביצעתי נגד הסטטוס הגזעני של הדסק של צבי יחזקאלי בערוץ עשר שפורסם ב-2.1.18.

 

כתבתי על כך סטטוס וצייצתי. בצהריים היו כבר עשרות ריטווטים. כתבתי דעה נגד הגזענות והארץ רצו לפרסמה. המקור כבר הודיעו לי שאין להם קשר. ובערב רגע לפני פירסום הדעה, ערוץ עשר הבהיר שלא צבי יחזקאלי שיתף את הסטטוס על הדסק של צבי יחזקאלי ושהם מתנערים ממנו. ניצחון קטן מול מפלצת הגזענית שממשיכה לרחוש במסתרים. שלא לדבר שצבי יחזקאלי עצמו לא אמר שהוא מתנצל, שהדברים נכתבו על הדסק שלו. וצבי יחזקאלי עצמו כבר הבהיר את עמדותיו לא פעם. ובשביל שתבינו איך דברים מתחברים, לפני ההכחשה,וההתנערות, צירפתי שכתבתי להארץ:

תארו לכם עיתונאי בכיר מפרסם טיזר לתוכנית טלביזיה, ושואל האם צריך לאפשר לתורמי איברים להחליט מי יקבלו את איבריהם – רק גרמנים או כל מי שזקוק כולל יהודים. לא זה לא קרה בגרמניה. אבל בישראל צבי יחזקאלי, כחלק מדסק הערבים [אין דסק ליהודים] של חדשות עשר מרשה לעצמו לעשות את זה וזה עובר בשלום.

פרסמתי ברשתות החברתיות את הסטאטוס והבהרתי שזאת גזענות לשמה. חשוב לומר שהסטאטוס של צבי יחזקאלי היה שיתוף לפרומו לתוכנית של ברוך קרא על פרופיל תורמי הכליה (מתנחלים וחרדים), ומנגד פרופיל המושתלים. יחד עם זאת זה לא נותן קארד בלאנש לצבי יחזקאלי לכתוב סטטוס מתייג, סטריאוטיפי, שלא מחנך את הצופים שלו. אלא מאשר להם מה שחשבו מראש, הערבים יכולים להיות מחוץ לחברה הישראלית, גם בתרומות איברים.

הסטטוס בטוויטר החל לצבור שיתופים. בתוכנית המקור החלו לכתוב לי. שצבי יחזקאלי כתב את הסטאטוס על דעתו בלבד ואין להם קשר אליו. לא שמעתי מערוץ עשר שתויג.

השאלה חשובה לתקשורת. איך עיתונאי בכיר כמו צבי יחזקאלי יכול לכתוב ככה, מבלי לחשוב שהוא עושה נזק? האם לערוץ עשר אין איזו ועדת אתיקה שצריכה להעיר לו שככה לא כותבים בספונטניות? ונשאלת השאלה האם התקשורת צריכה לחנך את העם? או בגלל שהעם הושחת במהלך עשור אחרון של ממשלות ימין גזעני, כבר אפשר לפנות ולהגיד, מה אתה חושב האם אנחנו צריכים לתרום איברים לקבוצה שהפכה בתוך התודעה הימנית הגזענית לאויב של ישראל. ההנחה המסתתרת, בדברי יחזקאלי, היא שאותם אויבים מבפנים [פלסטינים אזרחי ישראל], ששייכים גם לאויבים מבחוץ [העם הפלסטיני, מדינות ערב] לא צריכים להיות בני אדם כמונו עם אותם האיברים.

ערוץ עשר היה צריך להוריד את הפוסט של צבי יחזקאלי ולהבהיר לו שזה לא מקובל עליהם. יש דרך אחרת לדון בגזענות. ואכן בפרומו לתוכנית של ערוץ עשר נזהרו לא לשאול ולהניח שאפשר לקבל את התשובה הגזענית, שהפלסטינים אזרחי ישראל לא שייכים לאזרחות הישראלית וכך כתבו: "האם מרבית היהודים מעדיפים שלא לתרום איברים לערבים? תחקיר המקור, כולל גרסת הרב הבר, על הפרשה שעלולה לזעזע את עולם ההשתלות בישראל…" אבל לצבי יחזקאלי היה יד קלה על ההדק והגזענות שלו הפכה חופשית ופומבית, בלי שום מחשבה שהוא מגזיע אוכלוסיה שלמה. ויפה ענה לו אבי שניבוים באחת התגובות: ״מה דעתכם/ן? צריך לאפשר לתורמי איברים להחליט מי יקבלו את איבריהם- רק גרמנים או כל מי שזקוק כולל יהודים?״

אבל זהו אותו צבי יחזקאל, שעשה את הפארסה המצולמת של "אללה אסלאם" וחזר על אותם הכשלים בסדרה "איום דאע"ש" כפי שכתב עליו יזהר באר באתר העוקץ:

"ראינו כשלים כאלה בדיוק בסדרה הקודמת של יחזקאלי "אללה אסלאם" (ששודרה בערוץ 10 בשידור חוזר לאחרונה). הסדרה הייתה עתירת הטעיות וסילופים ושפעה מניפולציות שהפכו אותה, לכל אורכה, לעבודה עיתונאית רשלנית ומוטה ולבליל סילופים, שמגביר את הבורות ואת הפחדים ומעודד שנאה. דבר אחד היה חסר בה: עובדות בדוקות… לאורך הסדרה ההיא שובצו ראיונות עם "מומחים", שהוצגו כבעלי מקצועות חופשיים, אובייקטיביים לכאורה, הבאים מכל הקשת הפוליטית. אלא שבבדיקה שערך ארגון "קשב" התברר כי אחד "המומחים", שהוצג כ"היסטוריון וסוציאליסט, איש תנועת השמאל בדנמרק" הוא למעשה חבר "מפלגת העם הדנית" הימנית, שהורשע בפשע שנאה נגד האסלאם. מומחה שני, שהוצג כ"סוציולוג ומומחה לחברת מהגרים", מוכר בצרפת בעמדותיו האנטי-פלסטיניות והאנטי מוסלמיות. מומחה שלישי, שהוצג כ"שופט לשעבר ומומחה ללוחמה בטרור" הוא פוליטיקאי במפלגת הימין הצרפתית, שזכה לביקורת נוקבת מארגוני זכויות אדם על שיטות החקירה שלו."

כך שהכיוון האנטי אסלאמי, אנטי ערבי, מעלה מה שאנו מגלים כצורך תקשורתי, לאמת פחדים של אזרחים יהודים, ממוסלמיות, אסלאמיות והיום גם פלסטינים אזרחי ישראל. פעם זה באמצעות תוכניות ופעם באמצעות סטאטוס, שמאשר שהיהדות הופכת פחות ופחות ליברלית ואוניברסאלית, לאתניות אקסקלוסיבית, שמניחה חומה גבוהה בין הקטגוריות של יהודי וערבי. בתוך כך נעלמת המסכת הליברלית של הדמוקרטיה בישראל, ואנו נותרים עם מגמות מסוכנות ביותר, שמחזירות אותנו לגרמניה שלפני המלחמה.

 

הבהרה: הדברים לא נכתבו על דעתו של צבי יחזקאלי. מדובר בשאלת סקר לקראת פרק "המקור", שבו נשמעים קולות של תורמים שמבקשים לתרום רק לחולים יהודים. אין קשר בין הדברים לבין צבי יחזקאלי, ואנו מתנצלים אם הדברים הובנו אחרת

 

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

2 תגובות בנושא “להתנער מהמומחה לערבים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: