מה הקשר בין הגירת יהודי רוסיה לישראל, הגירה רוסית לגרמניה ועליית הימין הקיצוני

מה הקשר בין הגירת יהודי רוסיה לישראל, הגירה רוסית לגרמניה ועליית הימין הקיצוני? למאמר המלא.

שליש מהמצביעים למפלגת האנטי מהגרים (הא.פ.ד) בגרמניה הם מהגרים רוסים וביניהם גם יהודים רוסים

כאשר שירתי בצבא הישראלי, הרגשתי קשר חזק עם המהגרים הרוסים שעשו גם הם את השירות הצבאי. שנינו היינו האחרים בצבא. אני הייתי המזרחי שאהב לקרוא ספרי שירה ולשמוע רוק, והם היו אלו שלימדו אותי על התרבות האלטרנטיבית שלהם, כמו השירים של ויסוצקי, הספר האלמותי "מוסקבה פטושקי", סרטי מד"ב כמו "Kin-Dza-Dza!" (1986) והמחזה של בולגקוב שעובד לסרט מצחיק "Ivan Vasilievich: Back to the Future" (1973). מצאנו את עצמנו ביחד, הלא מגניבים, והלא מאצ'ואיסטים. אני זוכר איך בצבא כולם צחקו מהמבטא הרוסי של חברי שאסה. והצחוק היה לרוב בזוי מכיוון שהרוסים סירבו לדבר רק עברית. לא הסכמתי כבר אז לצחוק מהמבטא הרוסי שלהם וראיתי בהם בני אדם שווים. לא פלא ששנים שבאו לאחר מכאן, המהגרים הרוסים לישראל הצביעו לימין הקיצוני.

לאחרונה גיליתי שגם המהגרים מרוסיה לגרמניה מהווים חלק ניכר (הAfD טוען שהם מהווים שליש מבוחריו). וזה מעניין כי מפלגת הימין הקיצוני והגזעני הזאת, היא מפלגה שחלק ניכר מהמצע שלה יוצא נגד הגירה לגרמניה ובעד זהות לאומית לבנה, נוצרית וגרמנית. ביורן הוקה (Björn Höcke) אחד ממנהיגיה בתורינגיה אפילו כתב ספר שבו הוא חולם על גירוש של כל המהגרים מתוך גרמניה החוצה.

ה-AfD  טוען כי הוא צמח בגלל ההצבעה הרוסית. לפי הערכות כשליש מהתמיכה לAfD מגיעה מהמצביעים דוברי הרוסית, שכמה מיליון מהם התיישבו בגרמניה מאז שנות השמונים וכיום מהווים עד 5% מהאוכלוסייה. אך על עובדה זאת יש מחלוקת. התמיכה במפלגה בקרב גרמנים רוסים היא מעל הממוצע הארצי, ובעוד שלמפלגת ה- AfD  יש מוניטין של אנטישמיות עמוקה, מצביעיה כוללים גם מספר קטן אך הולך וגדל של יהודים רוסים שגם היגרו לגרמניה.

מדוע מהגר מצביע למפלגה אנטי מהגרים

לפני הגעת המהגרים היהודים ממדינות חבר העמים לשעבר, האליטה האשכנזית היללה את בואם של יהודים רוסים לבנים עם התרבות המערבית. לפחות הם לא היו היהודים השחורים, חסרי השכלה, שעלו מאתיופיה או המזרחים מארצות ערב.

כולנו מכירים את העלייה המטאורית של ח"כ אביגדור ליברמן מבכיר בליכוד ומשרד רוה"מ עד לראש מפלגה גדולה שבכוחה להחליט על האופי הפוליטי של ישראל בשנים הקרובות. הדרך בה ליברמן ממוסגר בתרבות הישראלית, היא גזענית מאוד. אחת הדוגמאות הבולטות ביותר היא האימרה של הזמר המפורסם גידי גוב (2018)  "ליברמן תמיד יישאר עולה חדש עם מבטא רוסי". אמנם גוב התנצל ביום למחרת. אך אפשר היה ללמוד מתגובתו כי ליברמן בשביל האליטה האשכנזית תמיד נשאר רוסי יהודי, עם מבטא רוסי, עולה חדש שאינו יכול לומר למלח הארץ – הישראלים האמיתיים – מה לעשות. לא משנה כמה תפקידים בכירים ליברמן תופס הוא עדיין נחות סימבולית, בגלל מבטאו ומעמדו כמהגר.

בשנים האחרונות אני מבין יותר את ההחלטה של יהודי רוסיה בישראל, לשמור על השפה הרוסית. אני מרגיש אותו דבר לגבי העברית בזמן שאני לא מפסיק ללמוד גרמנית. יחד עם זאת אני שואל את עצמי, מדוע המהגרים הרוסים לגרמניה מצביעים בעד מפלגת הימין הקיצוני של הAfD? האם זה מסייע להם להשתייך יותר לגרמניה? והאם זאת השתייכות לגרמניה חסרת מהגרים? האם האינטרסים של קהילת המהגרים הרוסית חורגים מהאינטרסים של קהילת מהגרים, כשהם תומכים במפלגה שמצעה נשען על "שנאת זרים"?

יש כמה סיבות לכך שהמהגרים הרוסים בגרמניה מצביעים למפלגת הימין קיצוני "AfD":

  1. עבור חלק זו הסיבה לכך מהווה התרבות השמרנית של ה- AfD, כלומר הם מחפשים להצביע למפלגה שמרנית.
  2. עבור אחרים מהקהילה הרוסית בגרמניה זאת הגישה הפרו רוסית של מפלגת – AfD. בניגוד לגישה האנטי רוסית של חלק ממפלגות הבונדסטאג.
  3. איסלאמופוביה רוסית שמיובאת לגרמניה על ידי המהגרים הרוסים, משתלבת היטב עם האיסלאמוביה הגרמנית של מפלגת הימין הקיצוני.
  4. דחיית הנרטיב הליברלי של האליטה משום אי קליטתם בצורה מלאה בתוך החברה הגרמנית.

הסיבה הרביעית של דחיית הנרטיב הליברלי, משום אי קליטתם בצורה מלאה בתוך החברה הגרמנית, מזכירה לי בדיוק מה שקרה בארץ עם המזרחים. ופרופ' ניסים מזרחי רק לאחרונה הרחיב על כך. בגרמניה חלק מההגירה הרוסית דחתה את הנרטיב הליברלי והפכה לאחד מעמודי התווך של המפלגה הימין הקיצוני, שמוחרמת ע"י רבים (היא מתקשה למצוא אולמות להשכרה לכנסים פוליטיים בהמבורג או בברלין ועוד ערים). ושורשי הדחייה של הרוסים בגרמניה צריכים להיבדק היטב בכדי לפרק את קשר הגורדי הזה.  והרי שאלה זאת אקוטית מאוד לגרמניה, לאחר שלראשונה בהיסטוריה של גרמניה נבחר ראש ממשלה של מדינת מחוז תורינגיה בתמיכת קולות משותפים של הליברלים, השמרנים ו"AfD". ועכשיו אחרי הפיגוע הטרור של הימין הקיצוני בעיר הנאו בו נרצחו 9 מוסלמים, קולות רבים מאשימים את הAFD בהסתה ודמוניזציה שהובילה לטבח הזה. בימינו ליברמן כבר לא משוייך אוטומאטית לקואליציה של הימין. הפרשנים דוחים את האפשרות שהוא השתנה. ואם מנהיג הקהילה הרוסית בישראל משתנה, אולי גם בגרמניה יבוא שינוי.

הדברים פורסמו לראשונה במהדורה האנגלית של מגזין Plus61J באוסטרליה, הכותב הוא סופר ומשורר

לקריאה נוספת:

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: