אהובה בראונשטיין "אסופה מיוחדת, מלומדת, מאירת עיניים וחודרת לנבכי הנשמה ושורשי התרבות המפוארת"

ביקורת יפה על הספר שהתפרסמה לראשונה במועדון לאוהבי הספרות בפייסבוק. 

אסופת מאמרים של מתי שמואלוף, קול ונציג הדור השלישי של יהדות מזרח. שמואלוף מתגורר בשנים אחרונות בגרמניה והגירתו כיום מתכתבת עם הגירת הדורות הקודמים במשפחה למדינת ישראל. מצד אחד, מעמד אחר – עדיין הגירה אבל אחרת ומשנה במידת מה את זווית הראיה של הכותב. המאמרים המאוגדים באסופה פורסמו במקומות שונים ובשנים שונות, אך כולם מתייחסים לאנשים יוצרים שכתיבתם ואמנותם ישראלית מזרחית שורשית. כתיבתו נבונה ומשכילה של יוצר רב גוני זה מציבה התייחסויות מרתקות ליצירות ויוצריהם, על הרקע ממנו באו, על שורשיהם וחוויות חייהם.

שמואלוף הוא סופר ומשורר ישראלי מאוד ומזרחי מאוד. הוא לא רק יוצר אלא גם מקדם בחייו ובפעילויותיו את האז'נדה הפוליטית והחברתית המאוד ברורה שלו. בספר, ההקדמה של שמואלוף מציבה בסיס לכל מה שממתין לנו אחריה.

אחרית הדבר מאת יובל עברי ואלמוג בהר מתארת את פעילותו של שמואלוף ושופכת אור יקרות על הרב גוניות והחיוניות שלו – די במשפט פתיח "יוצר קהילות ספרותיות ואקטיביסטיות ברשת וברחובות והפגיש בין פואטי לפוליטי, בין האישי לקבוצתי ובין המגזין הספרותי להפגנה …". ועוד אצטט מכאן: "למתי שמואלוף יש תשוקה להיסטוריה, להיסטוריה האחרת שתכתב כנגד ספרי ההיסטוריה של משרד החינוך … אם לא יכתבו אותה היסטוריונים אזי יכתבו אותה המשוררים".

בין לבין שלושה שערים לספר: "חבלי יניקה", "ממעמד למנעד" ו"נחלה חדשה". המאמרים מעניינים מאוד, מיוחדים מאוד, יצירתיים מאוד. הקריאה בהם איטית ומתבוננת, לומדת ומשכילה. לכל מאמר – הערות בסוף הספר, הערות חשובות, מבהירות ותורמות.

אתייחס בקצרה לשלושה מאמרים, כבחירתי. הראשון, הפותח, הוא על שירו של ארז ביטון "בשעה של שקיעה" – מרתק לקרוא את ההתייחסויות הבהירות, ההקשרים והאסוציאציות. החלק הרגשי של הכותב כלפי השיר והחלק המקצועי – ביקורתי משתלבים ליצירה רבת הוד העוטפת את השיר הקצר ולופת הלב.

שער, 2005, שמן על נייר אריזה מגולגל 1.61 * 10 מ'

מאמרו של שמואלוף על האמנות והיצירתיות של אלי פטל האמן ותערוכתו "הטבע המקורי" משנת 2006 . פטל זוכה לא רק למאמר מעמיק ומשכיל המתייחס ליצירתו אלא גם לשיבוץ אילוסטרציות צבעוניות לא מעטות מהתערוכה.

ארץ אותי לא אהבה. יוסף ששון צמח.

השלישי שאתייחס אליו הוא "כיצד להסביר ציד ארנבות לאמן גרמני מת" – שיחה עם האמן יוסף ששון צמח. האמן יליד בגדד שחי בעבר בישראל והיגר להולנד בה פועל ויוצר שנים רבות. השיחה התפרסמה בעבר במגזין אמנות הדיגיטלי "תוהו". ששון צמח יוצר פורה באמסטרדם, יליד בגדד שבחר לחיות באירופה ויצירתיותו פורחת שם, שלא כמו בישראל ממנה היגר. אחת היצירות (מתוך שתיים)המצורפות לראיון היא של שטיח מזרחי ממנו גזור איזור לבן בצורת מפת ישראל – פריט מהתערוכה "ארץ אהבתי – ארץ אותי לא אהבה". השנייה כמובן היא "כיצד להסביר ציד ארנבות לאמן גרמני מת"מעורר צמרמורת במגוון ההקשרים והאסוציאציות. ועוד מאמרים מעניינים!

אסופה מיוחדת, מלומדת, מאירת עיניים וחודרת לנבכי הנשמה ושורשי התרבות המפוארת. ממליצה לכל המתעניינים, הסקרנים ותאבי דעת.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: