על מערכת בחירות משמימה והדוקומנטרי Can't get you out of My Head של אדם קרטיס

אדם קרטיס בסדרת דוקומנטרי חדשה שעלתה בבי.בי.סי Can't Get You Out of My Head“" מסביר לנו מדוע הפוליטיקה כל כך התרחקה מהעם שאותו היא אמורה לייצג. לחברה האמריקאית, הסינית וגם הרוסית אין מה להציע לעם. העם שנשאר בשולי החברה, רחוק מהאליטות המנהלות את הפוליטיקה. הזעם שמצטבר בין העם לבין מנהיגיו הוא גדול מאוד. לפעמים הוא מתבטא בתיאוריות קונספירציה ולא בשורה של מהפכה שאיפיינו את שנות השבעים. סין מציעה פתרון סמכותני, דיקטטורי, בדמות מעקב טוטאלי על תנועות היחיד וניסיון להציע תגמול למי שבוחר להיות עכבר מעבדה נאמן למשטר. ומאידך, מחנות ריכוז למיעוט המוסלמי, המסומן בגלל אחרותו. ארה"ב מציעה את החזרה למשטר הישן, לאליטה הליברלית הלבנה הישנה, בדמות ביידן, הסבא הטוב והיקר. ביידן מחזיר את משטר נאמני אובמה, שמחקו את חובות וולסטריט, והעבירו את החוב למגזר הפרטי. ברוסיה, פוטין, הפך את המערב לבעיה, כמו משטרים קומוניסטים. "המערב הוא רקוב, הוא קוירי, פמיניסטי, ואילו אנחנו ברוסיה," אומר פוטין, ,מחזירים עטרה ליושנה". שלטון הפטריארך, שיכול להתנהג בשוביניזם, הומופוביה, סקסיזם, ולהיות גאה באומה של רוסיה. כל אופוזיציה בדמות נבלני היא קונספירציה של המערב להפיל את השלטון. אבל האמת ששלושת המשטרים הללו, לא באמת מעניקים שום חזון לאזרחים שלהם. וכך גם בישראל, אחרי שלוש מערכות בחירות, שבו נתניהו עשה הכול בכדי לשרוד את המשפטים שלו בדמות השחיתות, אין כבר שום אמונה בו, או באופוזיציה אליו.

סיבה אחת להפיכת מערכת הבחירות, לחולה שנמצא בקומה, היא שהאופוזיציה היא אותה האופוזיציה האשכנזית. לפיד, בנט, ואפילו מרב מיכאלי, לא באמת מצליחים להעיר את הבוחרים. מיכאלי, שקיבלה רק השבוע תמריץ מחולדאי, חיבקה אותו בכל הכוח, ושכחה שחולדאי הרס את תל אביב, והעניק אותה על מגש של כסף, להון. דורות שלמים של צעירים מצאו את עצמם כעבדים ושפחות של העיר הגדולה, מלקטים פירורים בשוליה, וכבר לא יכולים לדמיין איך זה לשכור דירה במרכז העיר. העיר איבדה כל חזון חברתי, ואף בלעה כל מי שהתנגדו לה, שהרי חולדאי יכול להעניק משרות לכל חבר מועצה, שאין לו משכורת. אז מדוע לבחור, ויותר מכך, מדוע להאמין במערכת. משרדי יועצי היחצ והתקשורת שבנו את גנץ, מזמן עברו לייצג כל מי שישלם להם יותר. החברה הישראלית שוקעת בפערים עצומים בין אלו שיש להם, לבין אלו שאין להם. אבל מערכת הבחירות שלכאורה אמורה להעניק, תקווה, מוביליות, רגע שבו אפשר לערוף את ראש המלך, ולהמליך מלכה אחרת, היא נוכח נפקד.

והאמת, צריכה להיאמר וזאת, החברה הישראלית איבדה את הדמיון הפוליטי, החברתי והכלכלי שלה. אל תגידו לי מרצ, שכל הזמן מתחלקת במדרון החלקלק ולאבד את פרצופה, ולהימחק טוטאלית. מדוע כל הזמן להסכים למשחק הזה של האם יצליחו בסקרים או לא. ואל תגידו לי המשותפת, שלא באמת מקבל שום דלת פתוחה לחברה הישראלית, אלא נותרת להביט בגטו, תמיד מבחוץ. החברה הישראלית לא רוצה לסיים שום כיבוש, באמצעות המשותפת, רק לחיות עם הפצע, ולא להשלים איתו. ההתלהבות מהסכמי שלום ראוותניים עם דיקטטורות בכל רחבי העולם הערבי, גם לא מעניינת ציבורים שלמים, שלא מסיימים את החודש. הפלסטינים הם היחידים שיכלו להציע דמיון חדש לחברה הישראלית, אך הם לא מקבלים הזדמנות, לחזור לשיחות שלום, אם לא יכירו במדינה היהודית של ביבי.

מה החזון של החברה הישראלית? מה המטרה שלה? מלבד לשמר את הקיים, ולתת לראש הממשלה עוד אוויר לנשימה, בכדי שיוכל לחבק את בן גביר ולהתאבל על ראש לימבו, שני חצים של ימין קיצוני שהפך למרכז. זאת לא רק שאלה פוליטית של משטר, זאת שאלה שכל ישראלי, בישראל או מחוצה לה, צריך וצריכה לשאול, למה אנחנו חיים? מה המטרה של השותפות הזאת בכינון של הזהות הישראלית? התשובות לא מגיעות, רק חוט דקיק של דופק של גופה גוססת, שאי אפשר כבר להנשים, וגם שוק חשמלי לא יעזור. ומסכנים הפלסטינים, לא מגיע להם לחיות תחת כיבוש, אבל הם תקועים מתחת לגוף של החולה הזאת, ששום רופא לא יודע איך להחזירו לחיים

 

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: