אודות

איור, רותם מקרית גת
איור, רותם מקרית גת

מתי שמואלוף הוא משורר, עורך וסופר.

נולד בחיפה למשפחה עיראקית-משהדית-חלבית. גדל בשכונת שפרינצק. למד בבית ספר ליאו בק. למד לתואר ראשון בתיאטרון והעלה מחזה בשם "מה נולד בטקס יום הזיכרון" בפסטיבל סמאל במה 2003 באוניברסיטת תל אביב. לאחר מכן המשיך ללימודי תואר שני וסיים בהצטיינות בלימודי ההיסטוריה באוניברסיטת חיפה. התזה שלו עסקה במלקולם אקס וספייק לי. כתב שני פרקים בדוקטורט על היוצר יעקב רבינוביץ, אך פרש ממנו ולא סיים אותו.

הצטרף בשנת 2003 לקשת הדמוקרטית המזרחית, הרים לאוויר את האתר שלה. לאחר מכן, הפך לפעיל ראשי בעמותה ולדמות מובילה במאבק המזרחי בישראל. בשנת 2007 פרסם את האסופה שהגדירה את הדור השלישי המזרחי בישראל, בהוצאת עם עובד. במשך השנים ערך ערבי שירה, כתב מאמרים, פרסם מאמרי דעה וביקורות שדחפו את הנושא המזרחי והחברתי לשיח הציבורי. השיא היה כשהצטרף לערבי ערס פואטיקה ואף סייע בהוצאת האסופות של האירוע בהוצאת גרילה תרבות. כתב מאמרים לספר המאמרים הראשון ליצירה של ארז ביטון, ברכה סרי זצ"ל, אמירה הס, מירי בן שמחון ז"ל ועוד. שורה מתוך ספר השירה השני שלו "שירה בין חזז לבין שמואלוף" הפכה לכותרת ספר השירה הראשון שעסק במתודולוגיה של שירה מזרחית "אפשרית שלישית לשירה" שכתבה ד"ר קציעה עלון, בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

פרסם עד כה שישה ספרי שירה. האחרון שבהם: "עברית מחוץ לאיבריה המתוקים" בעריכת אלון בר, ראה אור בהוצאת פרדס (2017) וזכה לשבחים. ספר סיפוריו "מקלחת של חושך וסיפורים נוספים" ראה אור בעריכת תמר ביאליק ופרופ' יגאל שוורץ בהוצאת זמורה ביתן (2014) וזכה להיכלל כספר השנה של האתר "יקום תרבות". ספריו ושיריו נלמדים באוניברסיטאות ומכללות בישראל ובאוניברסיטאות בעולם, ביניהן אוניברסיטאות פנסילבניה, ברקלי בארה"ב, היילדברג, ברלין בגרמניה ועוד. הוא הוזמן לאוניברסיטת שיקגו להקריא משירתו בשנת 2014. לאחרונה פורסמה עבודת תזה של החוקרת ראגה ערביה אלי אריף [Ragaa Rabia Aly Areef] מאוניברסיטת אלכסנדריה במצרים שכתבה עבודת תזה בעקבות היצירה של שמואלוף.  גם הדוקטורט של החוקרת והמחנכת ד"ר אושרה אלפסי עסק בין שאר בחיבור בין השירה של ארז ביטון, סמי שלום שיטרית ושירתו של שמואלוף.

ערך כתבי עת ואסופות ביניהם "הכיוון מזרח", "לא נעזוב", "לרוחב" ביחד עם אלמוג בהר, נעמה גרשי ותאמר מסאלחה, "תהודות זהות: הדור השלישי כותב מזרחית" ביחד עם ניר ברעם ונפתלי שם טוב בהוצאת עם עובד. ביחד עם רועי צ'יקי ארד הקים את תנועת והוצאת "גרילה תרבות", שחיברה בין המאבק החברתי בישראל לבין היצירה האמנותית, ספרות ופואטית. התנועה הצליחה להעביר את עולם השירה בפוליטיזציה והייתה הסנונית של מחאת האוהלים, בתוך עולם השירה. ואכן חודש לאחר שדפני ליף הרימה את האוהל שלה בשדרות רוטשילד, שמואלוף, ארד ויוצרים אחרים ערכו ביחד את "שירון המהפכה" ב6000 עותקים שזכה להצלחה רבה.

הקים את את הוצאת הספרים "גרילה תרבות" שבסדרת ספריה ראו אור אסופות "ערס פואטיקה", הספר הראשון של עדי קיסר, אייל בן משה, מיטל ניסים ועוד. בין מקימי תנועות רוח ג'דידה (2011), איגוד המשוררים (2012), מזרחית משותפת (2016), "החאפלה הפואטית" (2016).

כתב טור ב"מדור תרבות וספרות הארץ" "ישראלי בברלין", אך החליט לסיים את כתיבתו ולהעלות את כל הטורים לאתר. בטור האחרון שכתב באודסה סיכם דרך של עשור ספרותי בשוליים הישראליים. כיום כותב טור מברלין לאתר האוסטרלי היהודי Plus61J.

שיריו וסיפוריו תורגמו למספר שפות ברחבי העולם. בשנת 2018 הוציא ספרון בגרמנית המתאר את הגירת הוריו והגירתו לברלין.  לקראת סוף שנת 2018 תראה אור אסופה ראשונה משיריו בהוצאה הגרמנית AphorismaA. תסכית רדיו פרי עטו יעלה לשידור בשנת 2018 ברדיו WDR בגרמניה. ספר המאמרים בעברית נמצא בכתובים וייראה אור בשנת 2020. כרגע שוקד על עריכת האנתולוגיה הספרותית "דברים שרואים מכאן: אסופה של יוצרים ישראלים החיים מחוץ לישראל" ביחד עם הסופר והעורך ירון אביטוב. בנוסף, מעביר סדנת כתיבה ביחד עם איתמר אורלב.

בקרוב ייראו אור מסיפוריו בכתבי העת "מעבורת", "פטל", "גרנטה" ועוד. מפיק ביחד עם הסופרת הילה עמית עבאס את האירוע הייחודי: יהודים-ערבים וערבים מתחברים למזרח-התיכון בברלין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s