אודות

 

איור, רותם מקרית גת
איור, רותם מקרית גת

 

מתי שמואלוף הוא משורר, עורך וסופר.

נולד בשמים. ינק חלב מהאדמה. ומצא את עצמו בבית חולים רוטשילד, בחיפה בן למשפחה עיראקית-משהדית-חלבית. גדל בשכונת שפרינצק בואכה רמת שאול, כרמל צרפתי, שלא היה בו אפילו צרפתי אחד. למד בבית ספר ליאו בק ואפילו סולק ממנו מספר פעמים. למד לתואר ראשון בתיאטרון והעלה מחזה בשם "מה נולד בטקס יום הזיכרון" בפסטיבל סמאל במה 2003 באוניברסיטת תל אביב, עם שחקנים מנתניה שהכיר בחצי האי סיני. לאחר מכן המשיך ללימודי תואר שני וסיים בהצטיינות בלימודי ההיסטוריה באוניברסיטת חיפה. התזה שלו עסקה במלקולם אקס וספייק לי. כתב שני פרקים בדוקטורט על היוצר יעקב רבינוביץ, אך פרש ממנו ולא סיים אותו. אך הספיק להרצות במכללת מנשר לאמנות, ללמד כתיבה יוצרת מכון רון ורדי למחוננים בראשון לציון ואף להעביר סדנת אמן ביחד עם המשוררת תהל פרוש במכללת שנקר. כיום מלמד סדנאות כתיבה יוצרת באקדמיה על שם יאנוש קורצ'אק ובקורס אונליין לכתיבה יוצרת.

פעילות חברתית, פירסומים וכנסים

הצטרף בשנת 2003 לקשת הדמוקרטית המזרחית, הרים לאוויר את האתר שלה. כשחתם על טפסי ההרשמה הרגיש כאילו הוא מצטרף לאש"ף. לאחר מכן, הפך לפעיל ראשי בעמותה ולדמות מובילה במאבק המזרחי בישראל. בשנת 2007 פרסם את האסופה שהגדירה את הדור השלישי המזרחי בישראל, בהוצאת עם עובד. במשך השנים ערך ערבי שירה, כתב מאמרים, פרסם מאמרי דעה וביקורות שדחפו את הנושא המזרחי והחברתי לשיח הציבורי. לא נח לרגע. לפעמים אפילו נפל מרוב תשישות ולא יצא חודשים מהמיטה. השיא היה כשהצטרף לערבי ערס פואטיקה ואף סייע בהוצאת האסופות של האירוע בהוצאת גרילה תרבות. כתב מאמרים לספר המאמרים הראשון ליצירה של ארז ביטון, ברכה סרי זצ"ל, אמירה הס, מירי בן שמחון ז"ל ועוד. שורה מתוך ספר השירה השני שלו "שירה בין חזז לבין שמואלוף" הפכה לכותרת ספר השירה הראשון שעסק במתודולוגיה של שירה מזרחית "אפשרית שלישית לשירה" שכתבה ד"ר קציעה עלון, בהוצאת הקיבוץ המאוחד. 

פרסם עד כה שבעה ספרי שירה. במרץ 2019 ראתה אור אסופה דו-לשונית ראשונה משיריו בהוצאה הגרמנית AphorismaA. יום אחד החליט להגר מיבשת הפואטיקה ליבשת הפרוזה ואכן, הוא עזב את האקדמיה באמצע הדוקטורט רק בכדי לסיים את ספר סיפוריו "מקלחת של חושך וסיפורים נוספים" ראה אור בעריכת תמר ביאליק ופרופ' יגאל שוורץ בהוצאת זמורה ביתן (2014) וזכה להיכלל כספר השנה של האתר "יקום תרבות". ספריו ושיריו נלמדים באוניברסיטאות ומכללות בישראל ובאוניברסיטאות בעולם.

בשנת 2014, הוזמן לאוניברסיטת שיקגו להקריא משירתו. בנוסף בשנת 2016 הוזמן ולהקריא משירתו בפסטיבל השירה הבינלאומי של בזל שבשוויץ. בשנת 2016 השתתף הן בפסטיבל הליקון לשירה במצפה רמון, בפסטיבל ID בברלין. בשנת 2017 השתתף בפסטיבל תרבות יהודית רדיקלית בתיאטרון מקסים גורקי בברלין, ובפסטיבל מוסררה מיקס בירושלים. בשנת 2018 השתתף בפסטיבל העברים במוזיאון היהודי בברלין, בכנס ה-LCB מיוחד לכותבים לא גרמנים המתגוררים בברלין, בשנת 2019 הוזמן לפסטיבל הספרות בלייפציג להציג את אסופת השירים החדשה שלו, השתתף בפסטיבל "שירה במדבר" בשדה בוקר, בשנת 2020 יופיע בפסטיבלים בברלין, אוסטריה ועוד.

יצירתו נחקרת הן בהקשר המזרחי, העיראקי, החברתי וערבי והן בהקשרה האירופי, היהודי, הברלינאי והגרמני. בין השאר פורסמה עבודת תזה של החוקרת ראגה ערביה אלי אריף [Ragaa Rabia Aly Areef] מאוניברסיטת אלכסנדריה במצרים שכתבה עבודת תזה בעקבות היצירה של שמואלוף. גם עבודת הדוקטורט של החוקרת והמחנכת ד"ר אושרה אלפסי עסקה בין שאר בחיבור בין השירה של ארז ביטון, סמי שלום שיטרית ושירתו של שמואלוף. החוקרת יעל אלמוג כתבה מאמר אקדמי בהקשר של ספר הסיפורים שלו וגם החוקרת אשלי פסמור, על התנועה הספרותית המזרחית שלו בברלין, החוקרת ד"ר קציעה עלון דנה ביצירתו בספרה "אפשרות שלישית לשירה", החוקרת ד"ר רייצ'ל זליג הקדישה ליצירתו בשני ספרי מחקר (הן בפרק האחרון של הספר "זרים בברלין" והן בפרק הפותח של "הדיאלוג היהודי-גרמני")  וגם בכנס מיוחד באוניברסיטת שיקגו [2018], בהקשר הדיאספורי באוניברסיטת אוקספורד ועוד.

ערך כתבי עת ואסופות ביניהם "הכיוון מזרח", "לא נעזוב", "לרוחב" ביחד עם אלמוג בהר, נעמה גרשי ותאמר מסאלחה, "תהודות זהות: הדור השלישי כותב מזרחית" ביחד עם ניר ברעם ונפתלי שם טוב בהוצאת עם עובד.

 

הקמת תנועות חברתיות, כתיבה עיתונאית, תרגומים ועוד

ביחד עם המשורר, המודד והעיתונאי רועי צ'יקי ארד הקים את תנועת והוצאת "גרילה תרבות", שחיברה בין המאבק החברתי בישראל לבין היצירה האמנותית, ספרות ופואטית. התנועה הצליחה להעביר את עולם השירה בפוליטיזציה והייתה הסנונית של מחאת האוהלים, בתוך עולם השירה. ואכן חודש לאחר שדפני ליף הרימה את האוהל שלה בשדרות רוטשילד, שמואלוף, ארד ויוצרים אחרים ערכו ביחד את "שירון המהפכה" ב6000 עותקים שזכה להצלחה רבה. התנועה גרמה גם להקמת "מאבק המשוררים: איגוד השירה" בשנת 2012, ועוד הישגים שמחכים לחוקר שיעשה דוקטורט ויקבור אותם בספריה של האקדמיה. בסדרת הספרים של הוצאת "גרילה תרבות" ראו אור אסופות "ערס פואטיקה", הספר הראשון של עדי קיסר, אייל בן משה ועוד. בין מקימי תנועות רוח ג'דידה (2011), איגוד המשוררים (2012), מזרחית משותפת (2016), "החאפלה הפואטית" (2016) וכרגע מפיק ביחד עם הסופרת הילה עמית עבאס את סדרת האירועים: יהודים-ערבים וערבים מתחברים למזרח-התיכון בברלין.

בשנת 2003 כתב טור בוואלה, "אקסטרים פוליטי" [250 ש"ח לטור] המשיך לכתוב דעות בואינט [בלי תשלום], ביקורות ספרים באנ.אר.ג'י [200 ש"ח לטור]. בשנת 2007 הוא הצטרף לעיתון "ישראל היום" [עבור הדעות שילמו 500 ש"ח ל427 מילים]. הוא כתב במדור דעות מהכיוון השמאלי של המפה הפוליטית, חברתית ואתנית. בהמשך גם החל לכתוב ביקורות ספרים במדור ספרים של העיתון [שקל למילה]. הפסיק את עבודתו בישראל היום בשנת 2014. כתב טור ב"מדור תרבות וספרות הארץ" "ישראלי בברלין" [ללא תשלום], אך החליט לסיים את כתיבתו ולהעלות את כל הטורים לאתר. בטור האחרון שכתב באודסה סיכם דרך של עשור ספרותי בשוליים הישראליים. כיום כותב טור באנגלית מברלין לאתר האוסטרלי היהודי Plus61J [תשלום יפה מכל מה שרשמתי עד כה] וגם כותב פרילנס באתרי חדשות נוספים.

שיריו וסיפוריו תורגמו למספר שפות ברחבי העולם. בשנת 2018 הוציא ספרון בגרמנית המתאר את הגירת הוריו והגירתו לברלין.  תסכית רדיו פרי עטו עלה לשידור בשנת 2018 ברדיו WDR בגרמניה.. בנוסף, מעביר סדנת כתיבה עברית ייחודית הנוגעת שאלות של הגירה ביחד עם הסופר איתמר אורלב.

לאחרונה ראו מסיפוריו בכתבי העת מעבורת, פטל, גרנטה, הכיוון מזרח, גג ועוד. בשנת 2019 שקד פרסם טרילוגיה של מאמרים על תרבות אירופית. הראשון בהם: "כיצד להסביר על ציד ארנבות לאמן גרמני מת" התפרסם במגזין תוהו. השני: ראיון עם סבסטיאן שירמייסטר על הסופר היהודי האוסטרי משה יעקב בן גבריאל. השלישי מביניהם "למי שייכת התרבות העברית" ראה אור בכתב העת "גג" ועלה למגזין המקוון "אלכסון" ועומד להתפרסם בשפות האנגלית וגרמנית.

כרגע חוגג את הוצאת ספר המאמרים החדש בהוצאת עיתון 77. בו בזמן שוקד על עריכת אסופת הגירה ורומאן חדש שייצא בהוצאת פרדס עד סוף 2020. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: